Uczniów klas III Szkoły Podstawowej pochodzących z rodzin spełniających kryterium dochodowe, które w roku szkolnym 2015/2016 wynosić będzie dla wszystkich 574 zł.netto.
Uczniów klasy III SP pochodzących z rodzin niespełniających kryterium dochodowego, w przypadkach określonych w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (np. ubóstwa, sieroctwa, bezdomności, bezrobocia, długotrwałej lub ciężkiej choroby, przemocy w rodzinie, bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych, alkoholizmu lub narkomanii, zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej) na podstawie decyzji dyrektora szkoły, do której uczęszcza uczeń.
Uczniów klas III, V i VI SP słabowidzących, słabosłyszących, niesłyszących, z upośledzeniem w stopniu lekkim oraz uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi (w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność wymieniona wcześniej) – tej pomocy w formie „wyprawki” udziela się na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego wystawionego przez Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną.
Procedury uzyskania pomocy – „wyprawki”:
Sierpień – pobieranie wniosków z sekretariatu szkoły, wypełnienie i zgromadzenie zaświadczeń o dochodach rodziny.
Do wniosku o wyprawkę szkolną należy dołączyć zaświadczenia o wysokości dochodów wszystkich członków rodziny (tak jak przy stypendium- z miesiąca sierpnia, netto); rodziny pobierające zasiłki rodzinne przedkładają zaświadczenie z U M z Wydziału świadczeń rodzinnych.
W uzasadnionych przypadkach zamiast zaświadczeń o wysokości dochodów wszystkich członków rodziny należy dołączyć oświadczenia (podpisane przez osoby, których dotyczą w obecności dyrektora lub pedagoga szkoły).
Wnioski o wyprawkę dotyczące uczniów niespełniających kryterium dochodowego MUSZĄ zawierać uzasadnienie.
04. Wrzesień – dostarczenie wypełnionych wniosków z zaświadczeniami do sekretariatu szkoły. Wnioski powinny spłynąć do szkoły w terminie nieprzekraczalnym do 5 września zgodnie z zarządzenie Prezydenta Miasta Zielona Góra.
Dyrektor zwraca rodzicom uczniów koszt zakupu podręczników po przedłożeniu dowodu zakupu w postaci faktury wystawionej imiennie na dziecko do wysokości pomocy przewidzianej w rozporządzeniu.
Rodzice uczniów uczęszczających do szkół dla których Miasto Zielona Góra nie jest organem prowadzącym rachunki za podręczniki przynoszą do szkoły do której uczęszcza dziecko; szkoła weryfikuje ich poprawność i przekazuje je do Wydziału Oświaty i Spraw Społecznych.
Dowodem zakupu podręczników jest:
Faktura VAT wystawiona imiennie na ucznia, rodzica, prawnego opiekuna lub rodzica zastępczego,
Rachunek, paragon opisany przy pedagogu,
Oświadczenie o zakupie podręczników. W tym przypadku należy podać informację o rozliczeniu wydatków tylko w ramach programu „wyprawki” – przy pedagogu.