Menu

Wydarzenia Prezentacja Regulamin

 

 

 

 

Wiosna w Dolinie Muminków

 

 

 

 

 

Za nami pierwszy dzień kalendarzowej wiosny – są dni, kiedy słońce się przed nami ukrywa, ale trzeba przyznać, że zdarzają się one coraz rzadziej.
To idealny moment, aby przypomnieć sobie o pewnym miejscu, które stworzyła Tove Jansson. Ta fińska pisarka wymyśliła magiczną krainę – Dolinę Muminków. Pani Jansson była także malarką, rysowniczką komiksów, a nawet ilustratorką (nie tylko swoich własnych książek)! Tworzyła w języku szwedzkim, ale jej twórczość została przetłumaczona na ponad 30 języków. Pierwsza książka, którą napisała i ozdobiła autorskimi ilustracjami, powstała, kiedy Tove miała zaledwie 14 lat!
Bohaterowie z Doliny Muminków dali się poznać całemu światu w latach 1946-1948 roku, kiedy do księgarń trafił drugi i trzeci tom przygód Muminka i jego przyjaciół. Pierwsza część historii pt. Małe trolle i duża powódź, ukazała się w 1945 roku i nie była dużym sukcesem wydawniczym.
Opowieści z Doliny Muminków są pełne niezwykłych wydarzeń, uczą odwagi, tolerancji,  ukazują, że jedną z najcenniejszych rzeczy w życiu jest przyjaźń. Akcja w książkach pani Jansson jest bardzo dynamiczna – pełna humoru, choć nie brakuje także chwil grozy. Każdy czytelnik znajdzie tam coś, co przypadnie mu do gustu! Zachęcamy do obejrzenia wspaniałych animacji, przedstawiających losy Muminka, Włóczykija, Małej Mi, Ryjka i wielu, wielu innych cudownych postaci – tak bardzo, jak polecamy przeczytanie wszystkich tomów przygód z Doliny Muminków!
Zapraszamy na seans odcinka pod tytułem Wiosna w Dolinie Muminków - link
 
Źródła ilustracji:
https://ronja.pl/fakty-o-muminkach/

 

 

Tydzień Szkoły

 

 

Czyje to słowa? - quiz

 

Kochani czytelnicy! Spróbujcie odgadnąć kto jest autorem słów. Zapraszamy do zabawy (kliknij).

 

 

 

 
 
Chcecie bajki? - Oto bajka...
 
 
Zapraszamy na bajkowy seans!
Autorem wszystkich prezentowanych poniżej utworów jest Adam Mickiewicz J
 
„Koza, kózka i wilk” (kliknij)
 
„Pani Twardowska” - animacja (kliknij)
 
„Pani Twardowska” – ilustracje (kliknij)
 
„Osieł i pies”, „Koza, kózka i wilk” oraz „Przyjaciele” (kliknij)
 
„Pchła i rabin” (kliknij)

 

„Zając i żaba” (kliknij)

 

„Przyjaciele” (kliknij)
 
„Lis i kozioł” (kliknij)
 

 

Opowieść o patronie

 

Drodzy Czytelnicy! Dziś przedstawiamy Wam dwa filmy. Poznacie losy patrona naszej szkoły – Adama Mickiewicza. Zachęcamy do oglądania!
 

 

Różne oblicza Adama Mickiewicza

 

Każdego dnia, kiedy wchodzicie do szkoły wita Was jej patron – znacie więc jego wygląd bardzo dobrze. Okazuje się jednak, że Adam Mickiewicz ma wiele twarzy, które zmieniają się zależnie od wieku, fryzury lub (jeśli chodzi o rysunki/pomniki) wizji artysty czy wyglądu aktora… J

Prezentujemy Wam dziś galerię, w której możecie podziwiać – jak wiele różnych twarzy ma nasz patron, a to jeszcze nie wszystkie! Uważajcie! Niektóre z nich mogą wywołać uśmiech!

(kliknij) https://photos.app.goo.gl/vgRHJLzS6LPRh3Pf6

 

 

Mickiewicz - bibliotekarz

 

Kochani Czytelnicy!

Rozpoczęliśmy Tydzień Szkoły – to okazja, żeby dowiedzieć się więcej na temat patrona naszej szkoły – Adama Mickiewicza.

Czy wiecie, że…  30 października 1852 roku francuski minister oświecenia przypieczętował swoim podpisem nominację Mickiewicza jako bibliotekarza Arsenału? Ta państwowa posada pozwalała na skromne życie, przynosiła dochód 2000 franków i uprawniała do zajęcia mieszkania służbowego. Lokum było dość ponure, choć obszerne, a cała rodzina zamieszkała tam wiosną 1853 roku. Przez wzgląd na grube mury i kraty w oknach mieszkanie przypominało raczej klasztor lub więzienie. Emigracyjni rodacy Wieszcza nie wyrażali się zbyt dobrze o nowym zajęciu poety.

Gdyby Adam Mickiewicz rozpoczął pracę w naszej szkolnej bibliotece, z pewnością poleciłby Wam książki, które napisano o nim lub te, które napisał sam… A miałby Wam co polecić, ponieważ w naszym księgozbiorze takich pozycji jest dość sporo – sami zobaczcie!

(kliknij) https://photos.app.goo.gl/MHH3s4uoU4e8bwF97

 

 

Światowy Dzień Kota

 

Poziom szczęśliwości kota jest wprost proporcjonalny do dokonywanych przez niego zniszczeń w domu.
                                                                                                                          Marta Rudzińska
Obcując z kotem, człowiek ryzykuje jedynie to, że stanie się wewnętrznie bogatszy.
                                                                                                                           Colette
17 lutego obchodzimy święto stworzeń uważanych przez wiele osób za najwspanialsze zwierzęta na świecie, czyli… KOTÓW!
Drodzy Czytelnicy, zachęcamy Was do przeczytania książek o przygodach kotków, kocurów i kiciusiów, które czekają na Was w szkolnej bibliotece!
 
   

 

 

 

 

Walentynki - Dzień Zakochanych

 

Jak zapewne wiecie 14 lutego obchodzimy Walentynki, czyli Święto Zakochanych. W literaturze znanych jest mnóstwo pięknych książek o miłości – w naszej bibliotece także możecie je znaleźć. Serdecznie zapraszamy do wypożyczania naszych propozycji – książkowych wydań ekranizacji Disney’a, w których przeczytacie o niezwykłych historiach zakochanych.

 

 

 

 

 

Dzień Bezpiecznego Internetu

 

 

W tym roku Dzień Bezpiecznego Internetu (w skrócie DBI) przypada na wtorek, 9 lutego. To święto, które obchodzimy dzięki inicjatywie Komisji Europejskiej, tegoroczne hasło brzmi: „Dzień Bezpiecznego Internetu: Działajmy Razem!”.
Tego dnia zwracamy szczególną uwagę na działania, które wspomagają bezpieczne korzystanie z zasobów internetowych przez dzieci i młodzież, a także wyczulają rodziców i nauczycieli na problematykę bezpieczeństwa w Internecie. Idea DBI opiera się na współdziałaniu w dbaniu o cyfrowe bezpieczeństwo. Tegoroczne hasło „Działajmy Razem!” ukazuje, jak ważne jest współdziałanie w sieci – to my wszyscy tworzymy rzeczywistość online, dlatego powinniśmy kierować się szacunkiem i tolerancją wobec innych użytkowników Internetu. Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa w wirtualnym świecie!
 
 
 

 

90. rocznica urodzin Bohdana Butenki

 

 

W tym roku – 8 lutego – obchodzimy 90 rocznicę urodzin Bohdana Butenki. Nawet jeśli nie jest Wam znane to nazwisko, to z pewnością nie jeden raz podziwialiście prace tego Pana. Pan Butenko był wspaniałym grafikiem, rysownikiem, autorem książek dla dzieci, scenarzystą, plakacistą, scenografem… Najbardziej znany był jako ilustrator – nic dziwnego, skoro zilustrował i opracował graficznie ponad 200 książek dla dzieci! Zachęcamy nie tylko do obejrzenia ilustracji pana Butenki, ale i do przeczytania „ozdobionych” przez niego historii takich jak m.in. Wakacje z duchami Adama Bahdaja, Pali się! Jana Brzechwy, Ferdynand Wspaniały Ludwika Jerzego Kerna. Najserdeczniej jednak polecamy serię przygód Gapiszona, której twórcą jest pan Butenko. Możecie je znaleźć chociażby w prenumerowanym przez bibliotekę szkolną Świerszczyku.
Jeśli jesteście zainteresowani twórczością tego niezwykłego ilustratora, to zapraszamy do obejrzenia dwóch filmów. Pierwszy to wywiad pod tytułem Architekt książki, w którym pan Butenko opowiada o swojej pracy. Drugi film Książkę robi się jak… sweter – to zbiór bardzo ciekawych historii z życia ilustratora. Zapraszamy! Linki poniżej.
 

 

 

Kulturalny Rozkład Jazdy

 

 

 

 

Drodzy Czytelnicy!
Gorąco Was zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniach, które organizuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida w Zielonej Górze. Z pewnością każdy z Was znajdzie tam coś dla siebie! Poniżej przedstawiamy harmonogram zajęć, w których możecie wziąć udział bez wychodzenia z domu!
 
PONIEDZIAŁEK, 30 LISTOPADA
 
godz. 9.00 - „Opowieści na każdy tydzień”. Facebook Góry Mediów
 
 
WTOREK, 1 GRUDNIA
 
godz. 12.00 - Film warsztatowy z tworzenia eko-torby. Profil FB EKOlogika

godz. 12.00 - „Warsztat mikołajkowy online” - warsztaty artystyczne, film instruktażowy. Profil FB Biblioteka Pana Kleksa - Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży
 
 
ŚRODA, 2 GRUDNIA

godz. 12.00 - „Opowieści z Filii nr 2” - pisarz Marcin Radwański prezentuje czytelnikom wybrane opowiadania. Profil FB Filii nr 2.

godz. 12.00 - „Codziennik ludzi ciekawych świata”. Profil FB Filia nr 5 Zielona Góra
 
 
CZWARTEK, 3 GRUDNIA
 
godz. 10.00 - „Pani Ania uczy rysować” - warsztaty z rysunku online, na których uczestnicy nauczą się rysować Świętego Mikołaja. Profil FB Biblioteka Pana Kleksa - Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży

godz. 11.00 - „Literackie zgadywanki online” - zaszyfrowany utwór literacki. Profil FB Biblioteka Piotrusia Pana

godz. 12.00 - Film warsztatowy z tworzenia eko-etui. Profil FB EKOlogika

 
PIĄTEK, 4 GRUDNIA
 
godz. 10.00 - 13.00 - „Lekcje Biblioteczne” - lekcje dla chętnych uczniów szkół podstawowych. Profil FB Biblioteka Pana Kleksa - Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży

godz. 12.00 - „Czy znasz tytuł?” - zabawa online w odgadywanie tytułów książek. Profil FB Biblioteka Piotrusia Pana
 
 
NIEDZIELA, 6 GRUDNIA
 
godz. 10.00 - ogłoszenie wyników konkursu Ilustracja = Inspiracja. Profil FB Ilustracja = Inspiracja

godz. 12.00 - „Mikołajkowe zagadki online” - quiz złożony z fragmentów książki Aliny i Jerzego Afansasjewow „Czarodziejski młyn”. Profil FB Lubuskie Laboratorium Książki
 

 

 

Urodziny Walta Disney'a

 

 

 

 

5 grudnia obchodzimy urodziny Walta Disney’a - w tym roku przypada już 119 rocznica jego urodzin!
Pewnie każdy z Was doskonale zna tego wszechstronnego artystę - przede wszystkim jako twórcę takich postaci jak Myszka Miki i Kaczor Donald. Pan Disney był także reżyserem, scenarzystą, animatorem, producentem filmowym, aktorem dubbingowym (czyli tym, który użycza swojego głosu animowanym postaciom) i przedsiębiorcą. Możecie zauważyć, że był bardzo zajętym człowiekiem, a mimo to znajdował czas, by pomagać innym, dzieląc się swoim majątkiem!
 
Osiągnął ogromny sukces w branży filmowej, udowodnił, że ma niezwykły talent, ale też dobre serce. W wieku 31 lat Walt Disney otrzymał pierwszego Oscara - za stworzenie postaci Myszki Miki. Do tej nagrody nominowano go 37 razy, a oprócz tego zdobył aż 26 statuetek - to rekordowe osiągnięcie!
 
W naszych zbiorach nie mamy filmów Disney’a, ale możemy Wam zaproponować całe mnóstwo książek, które zostały stworzone na podstawie pięknych animacji Pana Walta - a wśród nich są: Piękna i Bestia, Kubuś Puchatek, Księga dżungli, Dzwonnik z Notre Dame, 101 dalmatyńczyków i wiele, wiele innych. Dużą popularnością cieszy się wśród naszych czytelników także seria komiksów o przygodach Kaczora Donalda i jego przyjaciół pod tytułem GIGANT. Zachęcamy do przeczytania!
 
Na zakończenie chcemy Wam przekazać piękne słowa, których autorem jest Pan Disney:
„Jeśli potrafisz o tym marzyć, to potrafisz także tego dokonać.” Pamiętajcie o tym!
 

 

 

Światowy Dzień Pluszowego Misia

 

 

25 listopada jest świętem Pluszowych Misiów. Z tej okazji mamy dla naszych najmłodszych czytelników misiowe zadania, które znajdziecie poniżej. W naszej bibliotece znajdziecie mnóstwo książek z przygodami misiów, które na Was czekają!
 
Wszystkim Misiom – nie tylko tym pluszowym – składamy serdeczne życzenia!
 
 

 

 

Ogólnopolski Dzień Biblioterapii

 

 

 

 

14 listopada obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Biblioterapii – w tym roku hasło brzmiało Czytanie łączy – biblioterapia w aktywizacji i integracji społecznej. Z tej okazji Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Marii Grzegorzewskiej w Zielonej Górze zorganizowała konferencję online – VII Forum Bibliotek Szkolnych Województwa Lubuskiego, w której uczestniczyłyśmy.
Biblioterapia – co to takiego?
Biblioterapia to działania, które polegają na leczeniu duszy literaturą i znane jest od stuleci. Już w starożytności uważano książki za lekarstwo, a 200-300 lat temu w szpitalach niektórym pacjentom lekarze zalecali… czytanie. Dzieciom uporać się z problemami mogą pomóc bajki-pomagajki, które terapeuta prezentuje na zajęciach – to terapia przez opowieści.
Wiele osób nawet nie przypuszcza, jak wielką moc mają książki i czytanie!

 

 

 

KONKURS - Wyzwania czytelnicze

 

 

 

Zachęcamy wszystkich do udziału w konkursie, który organizuje Biblioteka Pana Kleksa we współpracy ze Stowarzyszeniem Kozzi Film Festiwal i Miastem Zielona Góra.
Każdego miesiąca czytelnicy podejmują inne wyzwanie - w listopadzie polega ono na przeczytaniu książki, która jest częścią serii, a następnie napisaniu recenzji/opinii na temat tej lektury.
Wśród naszych czytelników jest wielu fanów serii książek - zaczytujących się w przygodach Harry’ego Pottera, Cwaniaczka, Martynki, Hani Humorek i wielu, wielu innych wspaniałych postaci - których gorąco zachęcamy do wzięcia udziału w Wyzwaniu Czytelniczym! Bardzo Wam kibicujemy! Na zwycięzców czekają nagrody w postaci upominkowych bonów, a na wszystkich uczestników mnóstwo frajdy z czytania!
 
Poniżej zamieszczamy link do strony konkursowej:
 
 
Powodzenia!
 

 

 

Przerwa na czytanie

 

 

 

Jak co roku - już po raz piąty - wzięliśmy udział w akcji promującej czytelnictwo Przerwa na czytanie. W tym roku odbyła się pierwsza międzynarodowa edycja tego wydarzenia.
28 października podczas wszystkich przerw międzylekcyjnych pani pedagog - Justyna Kacprzak - prezentowała naszym czytelnikom Poczet psujów polskich Pawła Beręsewicza. Odwiedzający bibliotekę szkolną uczniowie z uśmiechem słuchali historii, sięgali także po inne tytuły, włączając się w ten sposób w obchody tegorocznej Przerwy na czytanie. Za rok również spotkamy się podczas wspólnego czytania w ramach tej akcji! (galeria)
 
 

 

Natura czytania

 

Przyroda – nie tylko ta, którą znamy, ale także ta egzotyczna – jest scenerią wielu wspaniałych opowieści. To od nas zależy, czy natura będzie miłą przestrzenią, sprzyjającą przyjemnemu spędzaniu czasu! Musimy o nią dbać, aby odwdzięczała nam się swoim pięknem!

Tematem tegorocznej edycji Nocy Bibliotek jest hasło: „Klimat na czytanie”, a wydarzenia towarzyszące akcji promują ekologię i szacunek dla Ziemi. Zachęcamy zatem do czytania książek, których akcja toczy się w lesie, puszczy lub na łonie natury. W naszych zbiorach znajdziecie dla siebie na pewno mnóstwo takich opowieści – poniżej przedstawiamy Wam tylko niektóre tytuły.

 

Nasze propozycje dla czytelników w każdym wieku:

- Tomasz Samojlik, O rety! Przyroda, O rety! Przyroda świata, a także seria przygód Żubra Pompika i komiks To nie jest las dla starych wilków,

- Adam Wajrak, Zwierzaki Wajraka, Przewodnik Prawdziwych Tropicieli oraz Wielka Księga Prawdziwych Tropicieli,

- komiksy z serii Umarły las Tomasza Samojlika i Adama Wajraka,

- Katarzyna Wasilkowska, Baltazar wraca do domu,

- Elżbieta Zubrzycka, O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów,

- Martyna Wojciechowska, seria Zwierzaki świata i Dzieciaki świata,

- Nela, seria książek podróżniczych,

- Agnieszka Ginko, Bajki z dżungli i oceanu,

- Joanna Porazińska, Pamiętnik Czarnego Noska,

- Maria Konopnicka, Na jagody,

- Piotr Socha, Wojciech Grajkowski, Drzewa,

- Cristóbal León, Cristina Sitja Rubio, Dziwolągi,

- wszystkie książki z przygodami Kubusia Puchatka,

- wszystkie książki z przygodami Muminków,

- Renata Piątkowska, Gang Słodziaków, Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z Leśnej Polany,

- Marcin Przewoźniak, Gang Fajniaków i Miasto Marzeń,

- Bob Hartman, Opowieści o zwierzętach,

- Robert Lawson, Królicze Wzgórze,

- Geoffroy de Pennart, Sentymentalny wilk,

- Dorota Sumińska, Dlaczego hipopotam jest gruby? Sekrety nie tylko świata zwierząt,

- baśnie braci Grimm i Hansa Christiana Andersena,

- bajki polskie,

- Zofia Staniszewska, Ignacy i Mela na tropie złodzieje: Zagadka dębów rogalińskich,

- Martin Widmark i Helena Willis, Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai: Tajemnica kempingu,

- Martin Widmark, Christina Alvner, Nelly Rapp i potwór morski w Górskim Jeziorze,

- Andy Griffiths, 13-piętrowy domek na drzewie (a także inne książki z tej serii),

- Pamela Butchart, Wilkołak w moim namiocie,

- Max Brooks, Minecraft Wyspa,

- Agnieszka Tyszka, Zosia z ulicy Kociej na wycieczce,

- Alice Pantermuller, Pamiętnik Zuzy-Łobuzy. Niech was łoś kopnie,

- Gilbert Delahaye, Marcel Marlier, Martynka. Małe historie o zwierzętach,

- Elżbieta Dzikowska i Wisława Wierzchowska, Bajki niebajki. Opowieści z całego świata,

- Rudyard Kipling, Księga dżungli (oraz jej kontynuacja),

- Howard Pyle, Robin Hood,

- John Ronald Reuel Tolkien, Władca pierścieni oraz Hobbit,

- Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów,

- Cecile Aubry, Bella i Sebastian,

- Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz,

- Juliusz Słowacki, Balladyna,

- Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród,

- Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy,

- Daniel Defoe, Robinson Cruzoe,

- Alfred Szkolarski, Tomek u źródeł Amazonki,

- Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii,

- Zych Paweł, Vargas Witold, Bestiariusz słowiański

- i wiele, wiele innych…

link do fotografii książek: https://photos.app.goo.gl/bqQL4u7JUrxkebUY9

Zapraszamy do szkolnej biblioteki!

 

 

"Jakub, Mimmi i gadające psy" 

 

Uczniowie klas III - w ramach obchodów tegorocznej Nocy Bibliotek - mieli możliwość obejrzenia filmu „Jakub, Mimmi i gadające psy”, opartego na książce łotewskiej pisarki Luize Pastore (opowieść ta nie została jeszcze wydana w Polsce).

Jury podczas festiwalu Kino Dzieci 2019 nagrodziło film „Jakub, Mimmi i gadające psy, motywując wybór następującymi słowami: to „empatyczne, wrażliwe i atrakcyjne artystycznie ukazanie historii, która zaskakuje oryginalnością a zarazem porusza ważne współczesne problemy kulturowe i cywilizacyjne świata dzieci i dorosłych”. Animacja została stworzona we współpracy z polskim studiem Letko.

„Jakub, Mimmi i gadające psy” to piękna opowieść o łączeniu sił, aby działać na rzecz przyrody, w trosce o swoją okolicę. W tej historii siły łączą dzieci i psy, które... potrafią mówić!

Prezentacja tego filmu odbyła się także w naszej szkolnej bibliotece.

Serdecznie polecamy do obejrzenia!

   

 

 

"Klimat na czytanie" - gra online

 

Nocą do pewnej biblioteki trafia rodzeństwo. Podczas tej wizyty spotykają magiczny regał – niezwykły towarzysz opowiada im o bibliotecznych zbiorach. Od tego momentu razem poznają nowe książki i odkrywają, co kryje się pod hasłem „klimat na czytanie”.

Tytuł gry online – „Klimat na czytanie” – jest taki sam, jak hasło, które przyświeca tegorocznej  Nocy Bibliotek. Zachęcamy do zagrania w tę niezwykłą i bardzo rozwijającą grę!

Możecie w nią zagrać jako zespół lub indywidualnie pod tym adresem: https://nocbibliotek.pl/gra

Przed rozpoczęciem rozgrywki zapoznajcie się z zasadami gry:

https://nocbibliotek.ceo.org.pl/gra/zasady

Życzymy Wam miłej zabawy! Powodzenia!

 

 

 

Witamina N

 

W ramach obchodów tegorocznej Nocy Bibliotek wydawnictwo Mamania udostępniło rozdział książki „Witamina N” Richarda Louva. Informację o tym rozesłałyśmy wszystkim opiekunom uczniów oraz nauczycielom naszej Szkoły.

Autor zwraca uwagę na wyobcowanie współczesnych dzieci ze środowiska naturalnego i wprowadza do debaty termin „zespół deficytu natury”. "Witamina N" to praktyczny przewodnik nie tylko dla zaniepokojonych rodziców, ale też dla wszystkich tych, którzy szukają pomysłów na przywrócenie dzieciom możliwości nieskrępowanego kontaktu z przyrodą.

Rozdział tej książki, dzięki uprzejmości wydawnictwa Mamania, można przeczytać pod następującym linkiem: 

https://nocbibliotek.ceo.org.pl/wp-content/uploads/2020/09/Witamina-N_Rozdzia%C5%82-o-bibliotekach.pdf

Serdecznie zachęcamy do przeczytania całości!

 

 

 

Biblioteka z klimatem

 

W naszej szkolnej bibliotece pojawiła się skrzynka, do której możecie wrzucać swoje pomysły, jak sprawić, by biblioteki stały się bardziej ekologiczne.

Możecie zainspirować się załączonym do wpisu plakatem albo przyjrzeć mu się w bibliotece – znajduje się tuż obok skrzynki na pomysły.

 

Czekamy na Wasze propozycje!

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 14
    Zielona Góra ul. Jaskółcza 66
  • (+68) 325 50 11
    500 795 964 - świetlica

Galeria zdjęć