Specjaliści w szkole

LOGOPEDA

Adrianna Potaś - Tomczyk

TERAPIA LOGOPEDYCZNA

„Mowa jest zwierciadłem duszy człowieka i trzeba o nią dbać”

Logopeda to specjalista zajmujący się diagnozowaniem, stymulacją rozwoju mowy, profilaktyką
oraz terapią zaburzeń mowy.

Drodzy rodzice

Rozwój  mowy  jest  jedną  z  ważniejszych umiejętności  jaką  zdobywa dziecko. Trwa on    przez wiele lat    i przebiega
w indywidualnym rytmie. Prawidłowa wymowa ma duże znaczenie dla powodzenia w nauce czytania i pisania. Bez względu na przyczynę wystąpienia zaburzeń mowy należy podjąć jak najwcześniej działania terapeutyczne. Terapia logopedyczna jest procesem, a jej skuteczność zależy od współpracy logopedy z dzieckiem oraz rodzicem. Spotkanie
z logopedą nie jest wystarczającym elementem terapii. Dlatego bardzo ważne jest zaangażowanie rodziców w systematyczne ćwiczenie z dzieckiem. W tym celu logopeda po każdych zajęciach wkleja w zeszycie ucznia zestaw ćwiczeń jakie powinien wykonywać codziennie do kolejnego spotkania. Brak ćwiczeń to brak postępów w terapii. Rodzice mają również możliwość z skorzystania z zajęć otwartych, na których mogą przyglądać się, na czym polega terapia i jak poprawnie wykonywać ćwiczenia. Logopeda udzieli również odpowiedzi na pytania na swoich konsultacjach.

Stały kontakt z logopedą i zaangażowanie się rodziców w program terapii pomoże osiągnąć sukces dzieciom.
Dlatego zapraszam Państwa do systematycznego zaglądania do zeszytów oraz konsultacji.

TERAPIA PEDAGOGICZNA

Terapia pedagogiczna jest szczególnie ważna na początku kariery szkolnej dziecka. Brak osiągnięć w nauce często wiąże się z trudnościami w czytaniu, pisaniu i liczeniu. Dlatego nauka czytania i nauka pisania często wchodzą w zakres zajęć korekcyjno-kompensacyjnych.

Głównym celem terapii pedagogicznej jest:

• pozytywne wzmocnienie ucznia,
  • wyrównywanie braków w wiadomościach i umiejętnościach ucznia,
  • eliminowanie niepowodzeń szkolnych oraz ich emocjonalnych konsekwencji,
  • dostrzeganie uzdolnień dziecka,
  • usuwanie przeszkód adaptacyjnych ucznia w środowisku szkolnym,
  • przywrócenie prawidłowych postaw uczniów wobec nauki,
  • zaangażowanie rodziców w pomoc terapeutyczną.