Specjaliści w szkole

Psycholog

Psycholog szkolny to osoba, której praca ma na celu zapewnienie opieki psychologicznej uczniom oraz udzielanie wsparcia rodzicom/opiekunom i nauczycielom. Podejmuje działania diagnostyczne, interwencyjne, mediacyjne, terapeutyczne, profilaktyczne, wychowawcze.

Prowadzi indywidualne rozmowy z uczniami, pomagając im radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Realizuje zajęcia o charakterze terapeutycznym oraz warsztaty psychoedukacyjne. Udziela także porad i konsultacji psychologicznych dla rodziców/opiekunów. Pomaga nauczycielom w rozwiązywaniu problemów wychowawczych.

Rola psychologa szkolnego polega nie tylko na rozwiązywania bieżących sytuacji problemowych, lecz także na budowaniu dobrych relacji w szkolnym środowisku.

Rozwiązanie problemu warto zacząć od rozmowy. Moim zadaniem nie jest ocenianie, lecz stworzenie bezpiecznego i akceptującego miejsca, w którym wspólnie poszukamy drogi do rozwiązania zaistniałego problemu.

Uczniu, z mojej pomocy możesz skorzystać, gdy:

- czujesz się samotny,

- masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać,

- nie radzisz sobie ze stresem,

- źle się czujesz w swojej klasie,

- ktoś Cię krzywdzi,

- masz trudności w relacjach z rówieśnikami,

- masz trudności w nauce,

- ktoś z Twojego otoczenia ma problem i czujesz, że potrzebuje pomocy,

- masz problemy w relacjach z dorosłymi (rodzicami, opiekunami, nauczycielami),

- coś Cię martwi,

lub chcesz po prostu porozmawiać.

Rodzice/ Opiekunowie zapraszam Was do kontaktu, gdy:

- potrzebujecie konsultacji, porady związanej z wychowaniem dziecka i jego nauczaniem,

- martwi Was zachowanie dziecka,

- chcecie lepiej zrozumieć swoje dzieci,

- znaleźliście się w trudnej sytuacji.

Nauczycielu, zapraszam do kontaktu, jeśli potrzebujesz:

- konsultacji, porady,

- wsparcia merytorycznego z zakresu psychologii,

- wsparcia w rozwiązaniu trudności wychowawczych.

Magdalena Nowak – psycholog szkolny