Światowy Dzień Kota
17 lutego wszyscy nasi miauczący przyjaciele mają swoje święto! Koty nie tylko grają główne role w filmach animowanych – Garfield, Kicia Kocia, Puszek Okruszek z serii „Shrek”, Filemon i Bonifacy… – są też bohaterami książek! Zachęcamy, aby Kocie Święto spędzić ze Złym Kocurkiem lub serią „Zaopiekuj się mną” – te pozycje mamy w naszym księgozbiorze! Zapraszamy!
Kampania „Mała książka – wielki człowiek”
Instytut Książki włączył naszą szkołę do pięknego przedsięwzięcia – kampanii promującej czytelnictwo pod hasłem „Mała książka – wielki człowiek”. Akcją objęci byli uczniowie klas pierwszych, którzy wraz z wychowawcami odwiedzili szkolną bibliotekę. Uczniowie otrzymali pięknie wydane książki w prezencie – z pewnością przyczynią się one do rozwijania pasji czytelniczych.
KONKURS – UW@GA W INTERNECIE!
Zapraszamy wszystkich uczniów naszej szkoły (klasy 1-8) do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Uw@ga w Internecie!”. Chcemy stworzyć ilustrowany kodeks bezpieczeństwa w sieci. Poniżej przedstawiamy zasady bezpiecznego korzystania z Internetu. Zadanie konkursowe polega na zilustrowaniu dowolnej reguły oraz dostarczenie pracy do biblioteki szkolnej do dnia 23 lutego br.
Format ilustracji oraz technika, jaką zostanie ona wykonana zależy tylko od Was! Na zwycięzców czekają nagrody! J
1. Nie podawaj swoich danych osobowych (imienia i nazwiska, adresu zamieszkania, numeru telefonu itp.).
2. Nie ufaj osobom poznanym przez Internet – pamiętaj o tym, że nie każdy jest kimś, za kogo się podaje.
3. Nie podawaj nikomu (nawet kolegom!) haseł dostępu do Twoich kont i profili.
4. Pamiętaj o ochronie antywirusowej w swoim komputerze.
5. Nie umawiaj się na spotkania z nieznajomymi, których poznałeś przez Internet. Takie osoby mogą jedynie udawać Twoich przyjaciół lub podawać się za kogoś, kogo znasz.
6. Pogłówkuj trochę i stwórz trudne do odgadnięcia hasło dostępu – najlepiej inne dla każdego konta chronionego logowaniem. Pamiętaj o użyciu cyfr, znaków specjalnych, liter różnej wielkości.
7. Nie klikaj w nieznane załączniki i linki.
8. Nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć i nie udzielaj im zbyt wielu informacji na swój temat.
9. Zadbaj, aby publikowane przez Ciebie zdjęcia mogli zobaczyć tylko Twoi znajomi. Nie zamieszczaj w sieci zdjęć i filmów, które mogą Ci zaszkodzić. Nie publikuj także treści, które będą stawiały Cię w złym świetle.
10. Zachowaj ostrożność przy pobieraniu plików z Internetu.
11. Mów, jeśli coś jest nie tak! Kiedy ktoś lub coś Cię w Internecie zaniepokoi lub wystraszy, koniecznie opowiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej. Możesz w takiej sytuacji skontaktować się z Telefonem Zaufania dla Dzieci i Młodzieży, dzwoniąc pod bezpłatny numer 116 111.
12. Szanuj innych w sieci! Pamiętaj, by traktować innych z szacunkiem. Swoje zdanie wyrażaj, nie obrażając nikogo. Nie reaguj agresją na agresję.
13. Pamiętaj, że Internet nie służy tylko rozrywce – to źródło ogromnej wiedzy!
14. Korzystaj z umiarem z Internetu! Zbyt długie korzystanie z komputera, tabletu czy smartfona może zaszkodzić Twojemu zdrowiu i pogorszyć kontakty ze znajomymi.
Konkurs Magia Teatru – Lalka Teatralna
Gorąco zachęcamy do udziału w szesnastej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego Magia Teatru – Lalka Teatralna, którego organizatorem jest Zielonogórski Ośrodek Kultury. Zadaniem młodych artystów jest stworzenie lalki teatralnej.
Zapraszamy do biblioteki szkolnej, gdzie możecie wypożyczyć książki z serii opowieści
o Muminkach oraz poznać losy Pięknej i Bestii – bohaterowie tych historii mają być inspiracją
dla uczestników tegorocznej edycji konkursu.
Lalkę teatralną należy przesłać do ZOK-u w terminie do 21 marca 2022 roku (finał zaplanowano na 21 kwietnia).
Link z regulaminem oraz kartą zgłoszenia:
https://zok.com.pl/ogolnopolski-konkurs-plastyczny-magia-teatru-lalka-teatralna-3/
Nowe lektury w bibliotece
Serdecznie zapraszamy do biblioteki! Nasz szkolny księgozbiór poszerzył się o nowe publikacje – wśród nich pojawiły się książki, które od niedawna tworzą kanon lektur szkolnych dla klas I-III. Dodatkowo kilka tytułów lektur dla klas starszych jest dostępnych w „odświeżonych” wydaniach. Poniżej przedstawiamy spis lektur, które są gotowe do wypożyczeń:
Afryka Kazika, Łukasz Wierzbicki
Akademia Pana Kleksa, Jan Brzechwa
Asiunia, Joanna Papuzińska
Chłopcy z Placu Broni, Ferenc Molnar
Cukierku, ty łobuzie!, Waldemar Cichoń
Czy wojna jest dla dziewczyn?, Paweł Beręsewicz
Doktor Dolittle i jego zwierzęta, Hugh Lofting
Drzewo do samego nieba, Maria Terlikowska
Dzieci z Bullerbyn, Astrid Lindgren
Kamienie na szaniec, Aleksander Kamiński
Kapelusz Pani Wrony, Danuta Parlak
Kto z Was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?, Leszek Kołakowski
Magiczne drzewo. Czerwone krzesło, Andrzej Maleszka
Nasza mama czarodziejka, Joanna Papuzińska
Niesamowite przygody 10 skarpetek, Justyna Bedarek
O krakowskich psach i kleparskich kotach, Barbara Tylicka
Ostrożnie! Wszystko, co powinno wiedzieć dziecko, żeby mogło bezpiecznie bawić się w domu, Grzegorz Kasdepke
Pamiętnik Czarnego Noska, Janina Porazińska
Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą, Agnieszka Frączek
W pustyni i w puszczy, Henryk Sienkiewicz
Zasypianki na każdy dzień miesiąca i jedna zapasowa, Anna Onichimowska
„Czytanie wzmacnia wyobraźnię” – wyniki
Z radością informujemy, że w konkursie plastycznym „Czytanie wzmacnia wyobraźnię” – w którym udział wzięło ponad 180 uczniów – jury nagrodziło:
W kategorii klas 1-3:
Adam El Joundi, 2C
Wyróżnienia:
Aleksandra Łada, 2C
Kinga Łotysz, 2C
Ksawier Nienadowski, 2C
Milena Zapała, 2C
W kategorii klas 4-5:
Paulina Zimna, 4C
Maja Melikidze, 4C
Justyna Reslerowska, 5A
Maja Grusznis, 5C
Wyróżnienia:
Barbara Rudnik, 4C
Natasza Dąbrowska, 5A
Natalia Szlęzak, 5A
Amelia Muszyńska, 5A
Tymon Markiewicz, 5B
Barbara Dudkowiak, 5B
Antonina Włosińska, 5C
W kategorii klas 6-7:
Lena Słotwińska, 7C
Szymon Śledź, 7F
Kasia Gagajewska, 7F
Filip Czerkawski, 7D
Wyróżnienia:
Jakub Sałdyka, 6A
Iga Poczta, 6A
Joanna Pięta, 7F
Kinga Benysek, 7F
Zuzanna Skrzypczyńska, 7A
Mateusz Olejnik, 7A
Mila Mikucka, 7A
Gratulujemy zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i wykonanie przepięknych prac! Dziękujemy także pani Joannie Hańć oraz pani Małgorzacie Cyran-Prus za wspomaganie uczniów w procesie twórczym J
CZYTANIE WZMACNIA WYOBRAŹNIĘ
Kochani!
Niedawno – w ramach ogólnopolskiej akcji promującej czytelnictwo Noc Bibliotek – ogłoszony został konkurs plastyczny pod hasłem: „Czytanie wzmacnia wyobraźnię”. Zostałyśmy wręcz zasypane przepięknymi konkursowymi pracami, po obejrzeniu których mamy pewność, że nasi czytelnicy mają niezwykłą wyobraźnię! Bardzo dziękujemy za każdą pracę – a otrzymałyśmy ich niemało, bo aż 184! Podziękowania kierujemy nie tylko do uczestników konkursu, ale także do Pani Małgorzaty Cyran-Prus (klasa 2C) i Pani Joanny Hanć (klasy 4-8), które podczas zajęć plastycznych podsycały wyobraźnię naszych szkolnych artystów.
Prosimy o nieco cierpliwości w oczekiwaniu na rozstrzygnięcie konkursu, ponieważ przed jury stoi bardzo trudne zadanie… O postępach będziemy informować na bieżąco.
Zapraszamy do galerii, która odsłania konkursowe kulisy!
PRZERWA NA CZYTANIE 2021
29 października br. – już po raz szósty – nasza szkoła uczestniczyła w akcji „PRZERWA NA CZYTANIE”. Bierzemy udział w tym wydarzeniu promującym czytelnictwo od samego początku i bardzo nas cieszy, że w tym roku zorganizowano (już po raz drugi) edycję międzynarodową.
O godzinie 12:00 – w ostatni piątek października – do akcji włączyły się Panie: Joanna Hanć, Justyna Kacprzak, Marta Korczyńska, Sylwia Matuszak i Justyna Rudek, organizując dla uczniów w trakcie zajęć tytułową przerwę na czytanie! Przed gabinetem nr 34 można zobaczyć gazetkę pod hasłem: „Magiczny Świat Lektur” – zachęcamy, aby przyjrzeć się jej z bliska J
Dziękujemy wszystkim czytającym i zapraszamy do galerii zdjęć!
Zapraszaszamy wszystkich uczniów, nauczycieli oraz rodziców do udziału w konkursie plastycznym, którym chcemy udowodnić twierdzenie, że CZYTANIE WZMACNIA WYOBRAŹNIĘ. Należy wykonać pracę plastyczną (w dowolnej technice i formacie), która będzie przedstawiać otwartą książkę, a z niej wyłaniający się plastyczny obraz naszych przeżyć i wyobrażeń po lekturze. Ilustracja może przedstawiać przeczytane sceny, bohaterów, scenerie i fantazje na ich temat. Za punkt wyjścia może (choć nie musi) posłużyć wzór otawrtej książki, który tu publikujemy (można go wydrukować samemu lub przyjść po niego do biblioteki).
Powyżej przedstawiamy inspiracje J
Na prace konkursowe czekamy w bibliotece szkolnej do 27 października br.
Operacja: Człowiek w czerni
Zapraszamy do biblioteki szkolnej na seans filmowy!
12 października (wtorek) o godzinie 14:30 odbędzie się projekcja familijnego kryminału pod tytułem „Operacja: Człowiek w czerni” (reż. Grethe Bøe-Waal, Norwegia 2018).
Film przedstawia przygody młodych detektywów – Tiril i Oliviera, znanych naszym czytelnikom z serii książek „Biuro Detektywistyczne nr 2”, którą stworzył Jørn Lier Horst, a zilustrował Hans Jørgen Sandnes.
Serdecznie zapraszamy na film, który możemy Wam zaprezentować dzięki organizatorom ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek! Zachęcamy także do przeczytania całej serii książek o młodych detektywach – specjalnie dla miłośników zagadek w naszej bibliotece powstał detektywistyczny regał!
Akcja „Podziel się książkami”
Pośród wielu działań towarzyszących Nocy Bibliotek jest akcja „Podziel się książkami” – chętni czytelnicy mogą przynosić do biblioteki przeczytane nowości wydawnicze, klasyki, lektury szkolne i inne książki, aby ich koledzy mieli okazję również się z nimi zapoznać.
Serdecznie zachęcamy do włączenia się do akcji i dzielenia się książkami!
VII Noc Bibliotek
9 października o godzinie 19:00 rozpocznie się VII Noc Bibliotek – na facebookowym profilu akcji można będzie zobaczyć transmisję uroczystej inauguracji, w której wezmą udział zaproszeni goście.
W tym roku hasło, wokół którego skupiają się wszystkie działania uczestników to: „Czytanie wzmacnia”. Inicjatorem działań w ramach akcji Noc Bibliotek od 2015 roku jest Centrum Edukacji Obywatelskiej – pod patronatem Biblioteki Narodowej. Współorganizatorami akcji są: Fundacja ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom oraz Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, których wspiera liczne grono partnerów i patronów.
Organizator o akcji:
„Noc Bibliotek to ogólnopolska akcja przekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji. Trudny czas pandemii szczególnie pokazał, jak ważne i potrzebne są biblioteki – spróbujmy wspólnie sprawić, by jak najwięcej ludzi je pokochało i uznało za swoje miejsca. […] Noc Bibliotek to wielkie święto bibliotek i czytania – ogólnopolska akcja w niekonwencjonalny sposób zachęcająca do korzystania z zasobów bibliotek jako najbardziej otwartych i dostępnych instytucji kultury z ofertą dla osób w każdym wieku, miejsc wspólnych, łączących ludzi, lokalnych centrów żywej kultury i edukacji.”
Atrakcją dla czytelników oraz użytkowników Internetu jest gra online, którą przygotowali organizatorzy Nocy Bibliotek – gorąco zachęcamy wszystkich naszych czytelników do wzięcia udziału w grze!
https://nocbibliotek.ceo.org.pl/gra2021/l/18670
Miłej zabawy!
Światowy Dzień Zwierząt – 4 października
Kochani!
Obchodzimy dziś święto wszystkich zwierzaków – to okazja, aby pokazać im, jak bardzo je kochamy. Musimy pamiętać, że zwierzęta – tak jak ludzie – mają swoje prawa i należy je szanować.
Szkolne Koło Wolontariatu „Pomocna Dłoń”, które działa w naszej szkole, pamięta o zwierzakach z zielonogórskiego schroniska – nie tylko w dniu ich święta, ale przez cały rok! Zachęcamy do włączania się do akcji Pomocnej Dłoni i wspierania zwierzaków, które potrzebują pomocy.
Wielu z naszych czytelników ma swoje ulubionych książkowych bohaterów, którzy są: kotami, kaczorami, niedźwiedziami, psami, lwami, rybami i… przedstawicielami wieluinnych gatunkami zwierząt. Pamiętajcie dziś także o nich!
Serdecznie polecamy Wam książki:
Zwierzaki świata, Martyna Wojciechowska,
Zwierzaki Wajraka. Jak się żyje w norkach, żeremiach, gniazdach, rzekach, na łące i w lasach, Adam Wajrak
Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica zwierząt, Martin Widmark i Helena Willis,
Zwierzokracja, Ola Woldańska-Płocińska.
Dzień Chłopaka
W ramach świętowania Dnia Chłopaka proponujemy wszystkim naszym czytelnikom książki o przygodach… takich bohaterów jak Wasi koledzy lub Wy sami!
- „Cudowny chłopak” autorstwa R. J. Palacio,
- „Bella i Sebastian” – Cécile Aubry,
- „Księga dżungli” – Rudyard Kipling,
- „Emil ze Smalandii”, „Nils Paluszek”, „Karlsson z Dachu” – Astrid Lindgren,
- „James i ogromna brzoskwinia”, „Charlie i fabryka czekolady”, „Billy i Miniputki” – Roald Dahl,
- „Mały miliarder”, „Chłopak w sukience” – David Walliams.
A jeśli jedna książka to dla Was za mało – to polecamy serie wydawnicze, dzięki którym Wasi ulubieni bohaterowie będą towarzyszyć Wam dłużej:
- Gregory „Greg” Heffley [seria „Dziennik cwaniaczka” Jeffa Kinney’a],
- Filipek Zaskroniec [Małgorzata Strękowska-Zaręba],
- Tomek Łebski [Liz Pichon],
- Drakulcio [Magdalena i Sergiusz Pinkwart],
- Koszmarny Karolek [Francesca Simon],
- Tomek Wilmowski [Alfred Szkolarski],
- Mikołajek [Rene Goscinny, Jean-Jacques Sempe] – zachęcamy także do przeczytania cyklu „Mikołajek i jego paczka”, w którego skład wchodzą książki poświęcone innym kolegom Mikołajka – Alcestowi, Ananiaszowi, Gotfrydowi i Kleofasowi.
Wszystkim chłopakom składamy serdeczne życzenia w dniu ich święta!
Mistrz Pięknego Czytania
Kochani Czytelnicy! Zachęcamy Was do wzięcia udziału w 23. Przeglądzie Mistrza Pięknego Czytania, który organizuje Biblioteka Pana Kleksa Centrum Biblioteczne dla Dzieci i Młodzieży w Zielonej Górze.
Link do wydarzenia, gdzie znajdziecie kartę zgłoszeniową oraz regulamin Przeglądu:
XXII Przegląd Mistrza Pięknego Czytania ph.: „Poznaj Obyczajówkę” czas zacząć! (wimbp.zgora.pl)
Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Poznaj obyczajówkę”.
Co oznacza słowo „obyczajówka”? Potocznie tak nazywa się literaturę (lub filmy), gdzie fabuła skupia się na codziennych problemach bohaterów utworu.
W przygotowaniach do konkursu mogą pomóc warsztaty, które poprowadzi aktorka Teatru Lubuskiego – pani Beata Sobicka-Kupczyk. Aby wziąć w nich udział wystarczy odwiedzić facebookowy profil Dziecięcych Filii Norwida. Kiedy? Klasy 1-3 o godz. 15:00 – 14 maja (piątek), klasy 4-6 o godz. 15:00 – 17 maja (poniedziałek), klasy 7-8 o godz. 15:00 – 18 maja (wtorek). Warsztaty są efektem realizacji ministerialnego projektu „rozCZYTAJmy się!”
Czas na przesłanie zgłoszenia upływa 22 maja.
O Kwietniowi Antypiraci Książkowi - wyruszamy na webquest
V Ogólnopolskie czytanie Jeżycjady
Nasi autorzy
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Źródło ilustracji: Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich 2021 - kalendarz bimKal.pl
Wiosna w Dolinie Muminków
Tydzień Szkoły
Czyje to słowa? - quiz
Kochani czytelnicy! Spróbujcie odgadnąć kto jest autorem słów. Zapraszamy do zabawy (kliknij).
Opowieść o patronie
Różne oblicza Adama Mickiewicza
Każdego dnia, kiedy wchodzicie do szkoły wita Was jej patron – znacie więc jego wygląd bardzo dobrze. Okazuje się jednak, że Adam Mickiewicz ma wiele twarzy, które zmieniają się zależnie od wieku, fryzury lub (jeśli chodzi o rysunki/pomniki) wizji artysty czy wyglądu aktora… J
Prezentujemy Wam dziś galerię, w której możecie podziwiać – jak wiele różnych twarzy ma nasz patron, a to jeszcze nie wszystkie! Uważajcie! Niektóre z nich mogą wywołać uśmiech!
Mickiewicz - bibliotekarz
Kochani Czytelnicy!
Rozpoczęliśmy Tydzień Szkoły – to okazja, żeby dowiedzieć się więcej na temat patrona naszej szkoły – Adama Mickiewicza.
Czy wiecie, że… 30 października 1852 roku francuski minister oświecenia przypieczętował swoim podpisem nominację Mickiewicza jako bibliotekarza Arsenału? Ta państwowa posada pozwalała na skromne życie, przynosiła dochód 2000 franków i uprawniała do zajęcia mieszkania służbowego. Lokum było dość ponure, choć obszerne, a cała rodzina zamieszkała tam wiosną 1853 roku. Przez wzgląd na grube mury i kraty w oknach mieszkanie przypominało raczej klasztor lub więzienie. Emigracyjni rodacy Wieszcza nie wyrażali się zbyt dobrze o nowym zajęciu poety.
Gdyby Adam Mickiewicz rozpoczął pracę w naszej szkolnej bibliotece, z pewnością poleciłby Wam książki, które napisano o nim lub te, które napisał sam… A miałby Wam co polecić, ponieważ w naszym księgozbiorze takich pozycji jest dość sporo – sami zobaczcie!
(kliknij) https://photos.app.goo.gl/
Światowy Dzień Kota
Walentynki - Dzień Zakochanych
Dzień Bezpiecznego Internetu
90. rocznica urodzin Bohdana Butenki
Kulturalny Rozkład Jazdy
Urodziny Walta Disney'a
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Ogólnopolski Dzień Biblioterapii
KONKURS - Wyzwania czytelnicze
Przerwa na czytanie
Natura czytania
Przyroda – nie tylko ta, którą znamy, ale także ta egzotyczna – jest scenerią wielu wspaniałych opowieści. To od nas zależy, czy natura będzie miłą przestrzenią, sprzyjającą przyjemnemu spędzaniu czasu! Musimy o nią dbać, aby odwdzięczała nam się swoim pięknem!
Tematem tegorocznej edycji Nocy Bibliotek jest hasło: „Klimat na czytanie”, a wydarzenia towarzyszące akcji promują ekologię i szacunek dla Ziemi. Zachęcamy zatem do czytania książek, których akcja toczy się w lesie, puszczy lub na łonie natury. W naszych zbiorach znajdziecie dla siebie na pewno mnóstwo takich opowieści – poniżej przedstawiamy Wam tylko niektóre tytuły.
Nasze propozycje dla czytelników w każdym wieku:
- Tomasz Samojlik, O rety! Przyroda, O rety! Przyroda świata, a także seria przygód Żubra Pompika i komiks To nie jest las dla starych wilków,
- Adam Wajrak, Zwierzaki Wajraka, Przewodnik Prawdziwych Tropicieli oraz Wielka Księga Prawdziwych Tropicieli,
- komiksy z serii Umarły las Tomasza Samojlika i Adama Wajraka,
- Katarzyna Wasilkowska, Baltazar wraca do domu,
- Elżbieta Zubrzycka, O zajączku Filipie, który ze strachu dokonał wielkich czynów,
- Martyna Wojciechowska, seria Zwierzaki świata i Dzieciaki świata,
- Nela, seria książek podróżniczych,
- Agnieszka Ginko, Bajki z dżungli i oceanu,
- Joanna Porazińska, Pamiętnik Czarnego Noska,
- Maria Konopnicka, Na jagody,
- Piotr Socha, Wojciech Grajkowski, Drzewa,
- Cristóbal León, Cristina Sitja Rubio, Dziwolągi,
- wszystkie książki z przygodami Kubusia Puchatka,
- wszystkie książki z przygodami Muminków,
- Renata Piątkowska, Gang Słodziaków, Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z Leśnej Polany,
- Marcin Przewoźniak, Gang Fajniaków i Miasto Marzeń,
- Bob Hartman, Opowieści o zwierzętach,
- Robert Lawson, Królicze Wzgórze,
- Geoffroy de Pennart, Sentymentalny wilk,
- Dorota Sumińska, Dlaczego hipopotam jest gruby? Sekrety nie tylko świata zwierząt,
- baśnie braci Grimm i Hansa Christiana Andersena,
- bajki polskie,
- Zofia Staniszewska, Ignacy i Mela na tropie złodzieje: Zagadka dębów rogalińskich,
- Martin Widmark i Helena Willis, Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai: Tajemnica kempingu,
- Martin Widmark, Christina Alvner, Nelly Rapp i potwór morski w Górskim Jeziorze,
- Andy Griffiths, 13-piętrowy domek na drzewie (a także inne książki z tej serii),
- Pamela Butchart, Wilkołak w moim namiocie,
- Max Brooks, Minecraft Wyspa,
- Agnieszka Tyszka, Zosia z ulicy Kociej na wycieczce,
- Alice Pantermuller, Pamiętnik Zuzy-Łobuzy. Niech was łoś kopnie,
- Gilbert Delahaye, Marcel Marlier, Martynka. Małe historie o zwierzętach,
- Elżbieta Dzikowska i Wisława Wierzchowska, Bajki niebajki. Opowieści z całego świata,
- Rudyard Kipling, Księga dżungli (oraz jej kontynuacja),
- Howard Pyle, Robin Hood,
- John Ronald Reuel Tolkien, Władca pierścieni oraz Hobbit,
- Lewis Carroll, Alicja w Krainie Czarów,
- Cecile Aubry, Bella i Sebastian,
- Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz,
- Juliusz Słowacki, Balladyna,
- Frances Hodgson Burnett, Tajemniczy ogród,
- Henryk Sienkiewicz, W pustyni i w puszczy,
- Daniel Defoe, Robinson Cruzoe,
- Alfred Szkolarski, Tomek u źródeł Amazonki,
- Clive Staples Lewis, Opowieści z Narnii,
- Zych Paweł, Vargas Witold, Bestiariusz słowiański
- i wiele, wiele innych…
link do fotografii książek: https://photos.app.goo.gl/
Zapraszamy do szkolnej biblioteki!
"Jakub, Mimmi i gadające psy"
Uczniowie klas III - w ramach obchodów tegorocznej Nocy Bibliotek - mieli możliwość obejrzenia filmu „Jakub, Mimmi i gadające psy”, opartego na książce łotewskiej pisarki Luize Pastore (opowieść ta nie została jeszcze wydana w Polsce).
Jury podczas festiwalu Kino Dzieci 2019 nagrodziło film „Jakub, Mimmi i gadające psy, motywując wybór następującymi słowami: to „empatyczne, wrażliwe i atrakcyjne artystycznie ukazanie historii, która zaskakuje oryginalnością a zarazem porusza ważne współczesne problemy kulturowe i cywilizacyjne świata dzieci i dorosłych”. Animacja została stworzona we współpracy z polskim studiem Letko.
„Jakub, Mimmi i gadające psy” to piękna opowieść o łączeniu sił, aby działać na rzecz przyrody, w trosce o swoją okolicę. W tej historii siły łączą dzieci i psy, które... potrafią mówić!
Prezentacja tego filmu odbyła się także w naszej szkolnej bibliotece.
Serdecznie polecamy do obejrzenia!
"Klimat na czytanie" - gra online
Nocą do pewnej biblioteki trafia rodzeństwo. Podczas tej wizyty spotykają magiczny regał – niezwykły towarzysz opowiada im o bibliotecznych zbiorach. Od tego momentu razem poznają nowe książki i odkrywają, co kryje się pod hasłem „klimat na czytanie”.
Tytuł gry online – „Klimat na czytanie” – jest taki sam, jak hasło, które przyświeca tegorocznej Nocy Bibliotek. Zachęcamy do zagrania w tę niezwykłą i bardzo rozwijającą grę!
Możecie w nią zagrać jako zespół lub indywidualnie pod tym adresem: https://nocbibliotek.pl/gra
Przed rozpoczęciem rozgrywki zapoznajcie się z zasadami gry:
https://nocbibliotek.ceo.org.pl/gra/zasady
Życzymy Wam miłej zabawy! Powodzenia!
Witamina N
W ramach obchodów tegorocznej Nocy Bibliotek wydawnictwo Mamania udostępniło rozdział książki „Witamina N” Richarda Louva. Informację o tym rozesłałyśmy wszystkim opiekunom uczniów oraz nauczycielom naszej Szkoły.
Autor zwraca uwagę na wyobcowanie współczesnych dzieci ze środowiska naturalnego i wprowadza do debaty termin „zespół deficytu natury”. "Witamina N" to praktyczny przewodnik nie tylko dla zaniepokojonych rodziców, ale też dla wszystkich tych, którzy szukają pomysłów na przywrócenie dzieciom możliwości nieskrępowanego kontaktu z przyrodą.
Rozdział tej książki, dzięki uprzejmości wydawnictwa Mamania, można przeczytać pod następującym linkiem:
Serdecznie zachęcamy do przeczytania całości!
Biblioteka z klimatem
W naszej szkolnej bibliotece pojawiła się skrzynka, do której możecie wrzucać swoje pomysły, jak sprawić, by biblioteki stały się bardziej ekologiczne.
Możecie zainspirować się załączonym do wpisu plakatem albo przyjrzeć mu się w bibliotece – znajduje się tuż obok skrzynki na pomysły.
Czekamy na Wasze propozycje!