Menu

Menu

Specjaliści w szkole


 

Jak radzić sobie ze stresem przed egzaminem ósmoklasisty?

 

ZOBACZ FILM

 

Drogi Uczniu, Droga Uczennico,

egzamin ósmoklasisty, to pierwszy w twojej karierze naukowej tak duży i ważny sprawdzian wiedzy. Nic dziwnego, że może powodować u Ciebie drżenie rąk i strun głosowych.

 

Mamy dla Ciebie kilka cennych rad!

Wiedz, że stres może powodować poczucie pustki w głowie, pogorszenie pamięci, trudności w koncentracji uwagi i podejmowaniu decyzji, a także kłopoty ze snem. Ale nie należy od razu tracić głowy. Pamiętaj: stres nie jest taki straszny. Nie jest ani dobry ani zły. To my nadajemy mu znaczenie. Jeśli nie radzimy sobie z nim - jest zły. Ale jeśli go pokonujemy - może być dobry. Stres może dodać nam sił, może zmobilizować nas do dalszego działania i być motorem naszych sukcesów.

Co zrobić, żeby opanować zdenerwowanie i do egzaminu podejść ze spokojem?

Kluczowym pojęciem we współczesnym rozumieniu stresu jest pojęcie zasobów.

W odniesieniu do egzaminu ósmoklasisty są to:

Wiedza, którą uczeń musi się wykazać (świadomość dobrego opanowania materiału do egzaminu dodaje pewności siebie, poczucie kontroli nad sytuacją zmniejsza niepokój).

Informacja, na czym polega egzamin, jaki zakres materiału obejmuje, jak są formułowane pytania (próbne testy), kto jest w komisji egzaminacyjnej, na co egzaminatorzy zwracają uwagę.

Świadomość tego, co można zrobić w razie niepowodzenia, jakie są możliwości poprawki, co można ze sobą zrobić do czasu kolejnego podejścia, może jest ktoś, kto pomógłby w powtórce materiału, podsunął skuteczniejsze metody uczenia się.

Wsparcie społeczne. Może to być uspokajająca, choć rzeczowa, postawa rodziców i nauczycieli. Okolicznością sprzyjającą jest również poczucie, że jest się w grupie "takich samych, jak ja". Napięcie można odreagowywać w grupie, pomagać sobie w nauce, dzielić się skutecznymi strategiami przyswajania i utrwalania wiedzy, rozmawiać o własnych lękach, dowiadywać się, że inni też się boją, wymieniać się sposobami redukowania napięcia.

Samoocena. Zdenerwowanie, które czujesz na myśl o egzaminie wynika z tego, że zdajesz sobie sprawę z jego wagi. Jeśli uzyskasz znakomite wyniki, będziesz mógł wybrać najlepszą szkołę, która stanie się przepustką na dalsze, wymarzone studia. Przed Tobą ważne wybory. Musisz nauczyć się oceniać swoją wiedzę, pielęgnować mocne strony i pracować nad słabymi. Jak to zrobić? Przede wszystkim powinieneś dokonać samooceny i zdiagnozować, co nie sprawia ci trudności, a z czym masz kłopoty. Wypełnij przynajmniej trzy arkusze gimnazjalne – dzięki temu będziesz mógł trafnie ocenić stan swojej wiedzy. Poświęć czas na rozwiązanie testów i ćwiczeń z tematów, które stanowią dla Ciebie największe wyzwanie – szukaj odpowiedzi w podręcznikach i repetytoriach, wówczas powtórka przed egzaminem przyniesie Ci wymierne korzyści. Im więcej zadań typu egzaminacyjnego wykonasz teraz, tym bardziej możesz być pewny, że podczas prawdziwego egzaminu nic Cię nie zaskoczy.

Zarządzanie czasem. Dobra organizacja czasu wolnego jest kluczem do sukcesu na egzaminie. Najlepiej, jeśli podzielisz czas po równo na trzy aktywności. Pierwszą z nich powinno być uczenie się do bieżących sprawdzianów. Jeżeli przygotowaniom do nich poświęcisz wystarczająco dużo uwagi, a przy okazji odrabiania lekcji poszerzysz swoją wiedzę – skorzystasz z podręczników i repetytoriów – wówczas wystarczy, że podczas powtarzania do egzaminu gimnazjalnego jedynie odświeżysz sobie ten temat, zamiast opracowywać go w całości. Drugą część czasu warto poświęcić na rozwiązywanie testów gimnazjalnych – im więcej ich wykonasz, tym pewniej będziesz się czuł. Trzecia część czasu – niemniej ważna od pozostałych – powinna być przeznaczona na przyjemności – nie możesz o nich zapominać podczas tego trudnego okresu, pełnego nerwowych powtórek. Znajdź chwilę na sport. Dzięki niemu Twój organizm wytarza endorfiny, czyli hormon szczęścia dający uczucie zrelaksowania. Nie żałuj czasu na spotkania z przyjaciółmi – możesz je połączyć z przygotowaniami do egzaminu, wówczas przyjemne spotka się z pożytecznym. Poczytaj książkę – czytanie to nie tylko wielka przyjemność, która pozwala na oderwanie myśli od stresujących problemów, lecz także świetny sposób na wzbogacenie swojego słownictwa. Pamiętaj też koniecznie, by dać odpocząć organizmowi. Kładź się wcześniej spać, brak snu powoduje bowiem podenerwowanie i problemy z koncentracją. Dobrze się odżywiaj – dostarczaj organizmowi składników potrzebnych do szybkiej i sprawnej pracy mózgu: banany, pestki dyni, jabłka.

 Jak zapanować nad stresem podczas egzaminu?

 Nie myśl o ocenach, skup się nad zadaniem – zastanów się, jak możesz je najlepiej wykonać czy rozwiązać.

Nawet jeśli dostałeś pytania, na które nie do końca wiesz jak odpowiedzieć – nie panikuj, pomyśl o tym, że jesteś uczniem nie od wczoraj, masz dużą wiedzę – postaraj się przeszukać pamięć – jest duża szansa, że znasz odpowiedź, tylko chwilowo straciłeś do niej dostęp.

Najpierw zajmij się pytaniami/zadaniami, których rozwiązania jesteś pewien, a te bardziej złożone lub te, wobec których masz wątpliwości zostaw na koniec.

Pamiętaj o oddychaniu! Brzmi banalnie, ale niektórzy z nas w sytuacji stresowej praktycznie przestają oddychać i nie wiedzą o tym, że w ten sposób ograniczają swoje zasoby tlenowe, a co za tym idzie intelektualne.

Przed wyjściem z domu zjedz coś, ale nie przejadaj się – zarówno zbyt pusty, jak i zbyt pełny żołądek będzie tego dnia Twoim nieprzyjacielem.

Stres_-_jak_sobie_z_nim_radzic.mp4

 

 Propozycja ćwiczeń oddechowych:

Relaksację należy przeprowadzać w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu, odizolowanym od hałasu. Jednym z dodatkowych atutów będzie podkład muzyczny w tle.

Ćwiczenia należy wykonywać wolno, bez napięcia mięśni, rytmicznie, z jednoczesnym miarowym oddychaniem. Jednak należy pamiętać by nie dopuścić do przeciążenia układu oddechowego (hiperwentylacja). Naukę metod oddechowych należy poprzedzić ćwiczeniami wstępnymi wykonywanymi w pozycji leżącej.

Ćwiczenie nr 1: Połóż się na plecach z wyprostowanymi nogami. Ręce leżą luźno na brzuchu (to pozwoli intensywnie odczuwać oddech). Rozpocznij od głębokiego nabrania powietrza przez nos. Oddychamy "brzuchem próbując pomóc sobie w wydechu rękami.

Ćwiczenie nr 2: Leżąc na plecach z rękami wzdłuż tułowia wykonaj głęboki wdech, rozszerz i unieś klatkę piersiową, a następnie obniż przeponę uwypuklając brzuch. Utrzymaj fazę wdechu licząc do trzech. Podczas wydechu rozluźnij brzuch, a potem mięśnie klatki piersiowej.

Ćwiczenie nr 3: W pozycji siedzącej z zamkniętymi oczami i dłońmi na kolanach wykonaj serię dynamicznych oddechów tak, aby wdech i wydech były wykonywane aktywnie. Powinny być wykonywane przy pomocy skurczu mięśni brzucha. Oddechy zacznij powoli tak, aby znaleźć jednostajny rytm. Wykonaj je seriami od 10-20 oddechów, a następnie zrób przerwę starając się uspokoić oddech i rozluźnić mięśnie oddechowe. Wykonaj 4 serie.

Ćwiczenie nr 4: Stań w lekkim rozkroku. Ręce swobodnie wzdłuż tułowia. Wykonaj głęboki wydech. Następnie podnosząc ramiona w górę wykonujemy głęboki wdech. Opuść wolno ramiona w dół wykonując wydech.

Ćwiczenie nr 5: Stań wyprostowany w lekkim rozkroku, ręce połóż na udach. Oddychaj bardzo głęboko, wciągając przy tym brzuch. Po wypuszczeniu z płuc powietrza wykonaj wdech przez nos z kilkoma krótkimi przerwami. Automatycznie następuje rozszerzenie klatki piersiowej, co powoduje uniesienie ramion. Ćwiczenie powtórz pięć razy, starając się zachować maksymalną koncentrację.

Ćwiczenia oczu:

Ćwiczenie nr 1: Leniwe ósemki dla oczu

Trzymaj kciuk na wysokości oka w linii środkowej ciała na odległości łokcia. Trzymaj głowę nieruchomo, ale luźno i tylko poruszaj oczami dla śledzenia kciuka. Zakreślaj kciukiem ósemki j. w. Tak kontynuuj równym płynnym ruchem przynajmniej 3x każdą ręką. Potem obie ręce trzymane razem kciukami tworzą X. Koncentrując się na środku X znowu śledź złączone razem kciuki wykonując wzór leniwej ósemki. Leniwe ósemki dla oczu podobne do leniwych ósemek do pisania, ale tu koncentrujemy się na ruchu oczu i poprawie koordynacji ręka – oko i oko- ręka.

Ćwiczenie nr 2: Relaksacja oczu (zasłanianie)

Rozluźnienie oczu można osiągnąć dzięki zamknięciu i zakryciu oczu dłońmi tak, aby wykluczyć dostęp światła. Samo wyłączenie wrażeń wzrokowych jest czasami wystarczające do wytworzenia stanu głębokiego relaksu. Samo zakrycie i zamknięcie oczu jest nieskuteczne, jeżeli w tym samym czasie nie nastąpi usunięcie napięcia psychicznego. Jeśli wykonujesz palming w sposób doskonały, zobaczysz pole czerni niemożliwe do przypomnienia go sobie w inny sposób, wyobrażenia sobie, czy też zobaczenia czegokolwiek czarniejszego i w chwili, kiedy będziesz w stanie to zrobić, twój wzrok będzie prawidłowy.

Jeżeli siedzisz przy stole, przyjmij pozycję gdzie łokcie będą oparte na stole (można podłożyć np. poduszkę) lub oprzyj łokcie bezpośrednio na kolanach.

Zakryj oczy skrzyżowanymi dłońmi w ten sposób, aby nie docierał do nich żaden promień światła. Palce powinny spoczywać na czole, dolna część dłoni oparta na kości policzkowej, krawędzie zaś stykają się bez nacisku z nosem. Dłonie powinny być umieszczone tak, aby oczy mogły swobodnie mrugać. Osoby które lubią ciepło, mogą przed nałożeniem dłoni potrzeć je o siebie, zwiększając tym samych ich ciepłotę. Osoby o wypoczętym wzroku stwierdzą, że ich obszar widzenia jest w całości wypełniony jednolitą czernią. Inni zobaczą błyski światłą, wirujące kolory, szarość i inne złudzenia wzrokowe.

Wizualizuj ciemność i czerń. Oddychaj powoli przez nos (wdech – wydech). Poczuj rozszerzanie się mięśni i różnych części ciała (barki, ręce, nogi, uda, stopy, żebra itd.) przy wdechu i kurczenie przy wydechu.

Wizualizuj np. że twój dom jest czarny i miasto jest czarne, a potem państwo i kontynent. Możesz sobie wyobrazić rzecz lub miejsce, które wyjątkowo kojarzą ci się z kolorem czarnym. Mogą to być: czarna farba, czarny fortepian, czarne lakierki, ciemna noc, głęboka studnia itp. Skup się na tym przedmiocie i wyobrażaj sobie jak bardzo jest ciemny. Im czerń przed oczyma będzie większa, tym lepiej twój wzrok będzie zrelaksowany.

Oczy mogą być zamknięte lub otwarte w zależności od tego jak jest ci wygodnie.

Wykonaj kilka drobnych ruchów oczami góra – dół, prawo – lewo, po okręgu.

Powoli otwórz oczy i postaraj się zaobserwować że twoje oczy są teraz odprężone i zrelaksowane co powoduje że widzisz lepiej.

Ćwiczenie nr 3: Mruganie

Obecne w powietrzu tony kurzu osadzają się również na powierzchni naszych oczu, dlatego częste i swobodne mruganie jest niezbędne do oczyszczania i nawilżania powierzchni oczu. Mruganie jest również najprostszą możliwą techniką, która zapewnia chwilowe rozluźnienie wzroku. Osoby z wadą wzroku mrugają bardzo rzadko, mając tendencję do wpatrywania się i wytrzeszczania oczu. Osoby używające wzroku w sposób naturalny, mrugają często i bez trudu. Niestety, tam gdzie występuje napięcie, a więc u osób z wadą wzroku, istnieje tendencja do zbyt rzadkiego mrugania i do pracy powiek w naprężeniu. Mruganie niweluje również szkodliwy nawyk gapienia się.

Funkcje i zadania mrugania to: nasmarowanie i oczyszczenie łzami oczu oraz chwilowy odpoczynek pasywny (zasłanianie) poprzez odgrodzenie od źródła światła. Dlatego niezmiernie ważne jest aby mrugać jak najczęściej (co 1-3 sek), co nawilży i zrelaksuje Wasze oczy.

Należy wykonać 6-10 szybkich swobodnych mrugnięć, po czym wykonać kilkusekundowe zasłanianie zamkniętych lekko oczu

Następnie wykonujemy 10-20 mrugnięć i ponowne kilkusekundowe zasłanianie.


 

Gdzie szukać pomocy?

Czasami potrzebujemy pomocy – my sami, albo ktoś z naszych bliskich. Zdarzają się także sytuacje losowe, na które w żaden sposób nie byliśmy przygotowani. Nie zawsze wiemy, gdzie można prosić o wsparcie – psychologiczne, społeczne, czy wreszcie materialne. Tak dzieje się szczególnie wówczas, gdy z jakimś trudnym zdarzeniem spotykamy się pierwszy raz. Dlatego jesteśmy przekonani, że poniższe zestawienie ułatwi osobom w kryzysie poprosić o pomoc we właściwym miejscu.

Proszenie o pomoc nie jest niczym wstydliwym. Świadczy o naszej dojrzałości. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że doszliśmy już do ściany i jedynie pomoc fachowca – psychoterapeuty, pracownika socjalnego czy opiekuna pomoże nam wyjść z kryzysu i stanąć mocno na nogach.

O siebie i bliskich zawsze warto walczyć!

 
 

 

Grudzień słynie z życzliwości. Daje nam mnóstwo okazji do obdarowywania się. Warto w tym grudniowym zabieganiu za przecenami, okazjami, prezentami pamiętać, że inflacja nie dotyczy życzliwości. A wtedy nie zabraknie czasu. Uśmiechu. Bliskości

Zatem wszystkiego życzliwego w grudniu Wam życzymy smiley

Niech mimo że na zewnątrz zimno, w sercu będzie Wam gorąco!

Zapraszamy do wzięcia udziału w akcji.

Kalendarz życzliwości na GRUDZIEŃ


 

Kochani,
przesyłamy Wam garść praktycznych porad
na najbliższe dni - a przy okazji jeszcze raz
życzymy Wam dobrego, owocnego Roku Szkolnego smileyyes
(grafika pochodzi ze strony Librus Rodzina - Fb)

 

NO i ... :)


 

KOCHANI MAMY DLA WAS PRZEWODNIK PO STYLACH UCZENIA SIĘ.

ZOBACZCIE, DO KTÓREJ GRUPY SIĘ ZALICZACIE wink

 


 

Kochani, zapraszamy do zapoznania się z prezentacją

"Jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym?"

szczególnie - uczniów klas ósmych:

Jak radzić sobie ze stresem egzaminacyjnym

 

 

Na stronie MEN ukazał się artykuł i rozporządzenie

w sprawie wymagań na egzaminie ósmoklasisty:

 

MEiN - wymagania na Egzaminie Ósmoklasisty

Trzymamy kciuki i jesteśmy z Wami 

 


 

Kochani Witacjie w MAJU laugh

Maju pełnym znaczenia

 

Maju nadawania sensu nawet tym drobnym sprawom wokół nas 

Wszystkiego znaczącego!

#Kalendarz na maj


 

Egzaminy zewnętrzne w 2022 r.

 

W 2022 r. egzaminy zewnętrzne zostaną przeprowadzone w większości na tych samych zasadach, jakie obowiązują w 2021 r.

W przypadku egzaminu ósmoklasisty w 2022 r. oznacza to, że:

  • zadania egzaminacyjne będą sprawdzały wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych z grudnia 2020 r., a nie jak w ubiegłych latach w wymaganiach określonych w podstawie  programowej kształcenia ogólnego,
  • obowiązują aneksy do informatorów opublikowane w grudniu 2020 r. i dostępne na stronie internetowej CKE,
  • uczniowie przystąpią do egzaminu z trzech przedmiotów, tj. z języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego nowożytnego; nie będzie przeprowadzany egzamin z przedmiotu dodatkowego (egzamin ten zostanie przeprowadzony po raz pierwszy w 2024 r.),
  • w arkuszach egzaminacyjnych będzie mniej zadań niż było w roku 2019, natomiast czas na rozwiązanie zadań pozostanie taki sam jak dotychczas,
  • w arkuszach egzaminacyjnych będzie mniej zadań otwartych,
  • w przypadku egzaminu z języka polskiego uczeń będzie mógł wybrać temat wypracowania spośród dwóch: rozprawki albo opowiadania, a w wypracowaniu będzie mógł odnieść się do dowolnej lektury obowiązkowej spełniającej warunki tematu,
  • w przypadku egzaminu z matematyki w arkuszu nie będzie zadań dotyczących dowodów geometrycznych, a wymagania dotyczące działań na pierwiastkach, stereometrii będą sprawdzane w ograniczonym zakresie,
  • w przypadku egzaminu z języka obcego nowożytnego oczekiwanym średnim poziomem biegłości językowej, w tym w zakresie środków językowych w wypowiedziach pisemnych, będzie poziom A2 (w skali Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego).

 

 

HARMONOGRAM EGZAMINU ÓSMOKLASISTY

 

W terminie głównym

1. język polski – 24 maja 2022r. (wtorek) – godz. 9:00

2. matematyka – 25 maja 2022r. (środa) – godz. 9:00

3. język obcy nowożytny – 26 maja 2022r. (czwartek) – godz. 9:00

 

W terminie dodatkowym

1. język polski – 13 czerwca 2022r. (środa) – godz. 9:00

2. matematyka –  14 czerwca 2022r. (czwartek) – godz. 9:00

3. język obcy nowożytny – 15 czerwca 2022r. (piątek) – godz. 9:00

 

Termin ogłaszania wyników egzaminu ósmoklasisty: 1 lipca 2022r.

Termin przekazania szkołom wyników i zaświadczeń:  do 7 lipca 2022r.

Termin wydania zaświadczeń oraz informacji zdającym: 8 lipca 2022r.

 

Komunikat dyrektora Centralnej Komisji Egzaminacyjnej z 20 sierpnia 2021 r. w sprawie materiałów i przyborów pomocniczych, z których mogą korzystać zdający na egzaminie ósmoklasisty w  2022 r.

  1. Każdy zdający powinien mieć na egzaminie ósmoklasisty z każdego przedmiotu długopis (lub pióro) z czarnym tuszem (atramentem) przeznaczony do zapisywania rozwiązań (odpowiedzi). Niedozwolone jest korzystanie z długopisów zmazywalnych / ścieralnych
  2.  Dodatkowo na egzaminie z matematyki każdy zdający powinien mieć linijkę. Rysunki – jeżeli trzeba je wykonać – zdający wykonują długopisem. Nie wykonuje się rysunków ołówkiem.
  3. Z dodatkowych materiałów oraz przyborów pomocniczych mogą korzystać zdający, którym dostosowano warunki przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Zdający korzystają ze sprzętu, którego używają w procesie dydaktycznym.
  4. Osoby z chorobami przewlekłymi, chore lub niesprawne czasowo mogą korzystać z zaleconego przez lekarza sprzętu medycznego i leków koniecznych ze względu na chorobę.
  5. W przypadku utrzymania na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii w związku z COVID-19, wszyscy zdający – w zależności od przyjętych rozwiązań prawnych – mogą lub muszą korzystać ze środków bezpieczeństwa osobistego, np. maseczek, płynów dezynfekcyjnych.

 

 


 

Bezpłatne wsparcie psychologiczne – Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży

Towarzystwa Przyjaciół Dzieci

 

 


 

Ukraińscy uczniowie trafili

do naszej szkoły.

24 tysiące uczniów - tyle dzieci uchodźców ukraińskich już znalazło miejsca w polskich szkołach. W „czternastce” jest ich już około 70. Musicie wiedzieć, że w  pierwszej kolejności do szkół trafiły te dzieci, które rozumieją język polski a u napływającej większości bariera językowa będzie olbrzymim wyzwaniem zarówno dla Nich jak i dla Was - polskich uczniów naszej szkoły.

 

Pierwsze dni nowego ucznia w szkole

Witając nowego ucznia w klasie, pamiętajcie, że to on boi się bardziej niż wy. Jest niepewny, zestresowany w obcym kraju, po ciężkich przeżyciach i w związku z tym może różnie się zachowywać.

 Pomyślcie najpierw o nim, dopiero później o sobie. Wy jesteście u siebie, wy tutaj wszystkich znacie. On nie. Pomóżcie mu, pozwólcie poczuć się bezpiecznie. Przede wszystkim zaś nie oceniajcie – nie znacie go, więc nie wyrabiajcie sobie zdania po pierwszych minutach lub dniach. Macie wrażenie, że „nowy” jest pewny siebie, zadufany, arogancki, nieprzyjazny? A może to tylko pozory. 

Nowy uczeń w klasie to zawsze sensacja i wydarzenie. Takie sytuacje nie zdarzają się przecież zbyt często. Szczególnie jeśli jesteście już zżytą grupą, pojawienie się kogoś nowego może doprowadzić do wielu zmian.

Nowego ucznia zawsze należy powitać z otwartością.

NIE OCENIAJ !, NIE KRYTYKUJ!, DAJ CZAS!

Potrzebujecie naszego wsparcia - ZAPRASZAMY !!! smiley

Zespół Specjalistów SP14

 


 

Kochani !!!

Po uważnym marcu nadszedł do nas aktywny kwiecień laugh

Czas skorzystać z tego, co mimo wielu niespodzianek, przynosi NAM wiosna yes

 

Bądźcie aktywni fizycznie, ale też społecznie, duchowo i mentalnie.

Aby zachować równowagę.

 

Kalendarz w tym miesiącu został przygotowany w dwóch wersjach językowych: polskiej i ukraińskiej.

 

 

KLIKNIJ TU heart

 

 

KLIKNIJ TU heart

 


 

Szczęście laugh

 

Przypowieść o szczęściu. Przeczytasz w 30 sekund, ale zapamiętasz na całe życie!

Pewnego dnia Szczęście przedzierało się przez las i nagle wpadło do dziury, siedząc tam i gorzko płacząc.

Mężczyzna przechodził obok, Szczęście usłyszało kroki i krzyknęło z dołu:

- Człowieku! Miły człowieku! Wyciągnij mnie stąd!

- I co mi za to dasz? - pyta mężczyzna.

- A czego chcesz? - Szczęście zapytało w odpowiedzi.

- Chcę mieć duży i piękny dom z widokiem na morze, który kosztuje milion dolarów...

Szczęście dało mężczyźnie dom, ten był zachwycony i natychmiast zniknął w środku, zupełnie zapominając o pomocy Szczęściu. Szczęście siedzi i płacze jeszcze głośniej. Drugi mężczyzna przechodził obok, Szczęście usłyszało jego kroki i krzyknęło do niego:

- Dobry człowiek! Wyciągnij mnie stąd!

- I co mi za to dasz? - pyta mężczyzna.

- Czego chcesz?

- Chcę mieć wiele ładnych, drogich samochodów, różnych marek.

Szczęście dało mężczyźnie wszystko, o co prosił. Mężczyzna był tak szczęśliwy, że popędził do swoich nowych samochodów.

Szczęście straciło wszelką nadzieję. Nagle słyszy, że zbliża się trzeci człowiek. Szczęście zawołało do niego:

- Dobry człowiek! Wyciągnij mnie stąd, proszę... Mężczyzna wyciągnął Szczęście i poszedł sobie dalej. Szczęście z radości podskoczyło, pobiegło za nim i zapytało:

- Przyjacielu, czego chcesz za to, że mi pomogłeś?

- Niczego nie chcę - uśmiechnął się dziwny człowiek. Od tamtej pory Szczęście chodzi za mężczyzną, nigdy nie zostawiając go ani na chwilę...

 

 


 

Ferie, ferie i po feriach...

 

No i mamy luty. Pogada nas nie rozpieszcza. Nie jest ciepło nie jest zimno. Za to często bardzo ponuro. Czy też brakuje wam słoneczka? wink

W naszym kalendarzowym lutym, chodzi o to, żeby było nieco cieplej. Zwłaszcza w sercu. heart Zwłaszcza w stosunku do innych ludzi. Tych nam bliższych, ale też tych dalszych, o których czasem wiemy coś, a czasem nic. A to nie przeszkadza wcale w tym, żeby być przyjaznym.

Zgodnie z dzisiejszym zadaniem kalendarzowym, zamieszczamy dla Was przyjazną myśl. Do zobaczenia w szkole! kiss

 

#kalendarzluty

 

 


 

 

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

 

                                                                                              „Cicha noc, święta noc,

                                                                      pokój niesie ludziom wszem…”

 

Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia

pragniemy przesłać najserdeczniejsze życzenia.

 

Niech spłynie na Was Pokój Betlejemskiej Nocy,

anielskie „Gloria…” niechaj zabrzmi i ukołysze kolędą,

a Boże Dziecię pobłogosławi

wszelakim dobrym zamierzeniom i działaniom.

W ten cudowny czas miejcie kochani uczniowie

poczucie wszechogarniającej MIŁOŚCI

Boga do człowieka, i niechaj ta Miłość

pozostanie z nami wszystkimi na wszystkie dni nadchodzącego Nowego 2022 Roku!!!

 

Życzy zespół specjalistów z SP 14 

 


 

ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ ...

 

ŚWIĘTA - co jest w nich najważniejsze?

 

Zobaczcie świąteczną historię biednej dziewczynki wychowywanej przez dziadka. Może do czegoś Was zainspiruje.

 

Dobrych Świąt

 

FILM

Brak opisu.

 

 


 

Życie jest piękne, otwórzcie oczy !!!

Otwórz zdjęcie

 

OBEJRZYJ FILM

 


 

Kochani!

 

Od tego co dajemy, zależy co dostajemy od innych!

 

"Jestem, więc jesteś"

 

Dzielmy się uśmiechem, radością, dobrym słowem, życzliwością, bo to do nas wróci!

 

FILM

 

 

 

 


 

 

 

Kochani 10 pażdziernika obchodzimy

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

a już 11 - go  (poniedziałek) zapraszamy do gabinetu pedagoga

zrobimy WASZ własny plakat, na którym napiszecie co wam pomaga.

Będzie się działo !!! laugh

 

 

Dziękujemy, że podzieliliście z nami swoimi pomysłami jak uzdrowić swoje wnętrze by poczuć się lepiej smiley

To jest Wasza Wspólna Recepta yes

 

         

 

 

OPTYMISTYCZNY PAŹDZIERNIK

Kochani w październiku uczymy się optymizmu.

Gdy na dworze szaro, mgliście - łatwo nie jest. Ale są to wymarzone warunki do tego, by sprawdzać i doświadczać naszego poziomu optymizmu. I uczyć się go, codziennie od nowa smiley

Jak Wasze nastawienie do październikowego życia? Optymistyczne? 

Siejcie ideę kalendarza, niech innym też będzie dobrze heart

 

#optymistycznypaździernik

 


 

DIAGNOZA CZYNNIKÓW CHRONIĄCYCH I CZYNNIKÓW RYZYKA

 

 

 

Witam, kochani uczniowie. 

Zanim przyjdzie czas na pisanie programu profilaktyczno-wychowawczego, czeka nas jeszcze diagnoza czynników chroniących i czynników ryzyka.

Zapraszam do wypełnienia poniższej ankiety, która bardzo nam
w tym pomoże smiley

 

KLASY 4-5

https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=EF4CLp4Ynkihp8A2gJSO19nZ6XQPdKpHtV_pveSB7DRUM1hMTVU2SFlCSjQ1U09NTFk0MkswWE5ETy4u

 

KLASY 6-8

https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=EF4CLp4Ynkihp8A2gJSO19nZ6XQPdKpHtV_pveSB7DRUQ1hLVTBHNFlYQUsxTkpZU1RDVVo2VjVDUC4u

 

 

 

 

Witajcie w Nowym Roku szkolnym 2021/2022

 

 

No i mamy wrzesień laugh bardziej lub mniej wyczekiwany.

Nie martwcie się na zapas, do kolejnych wakacji zostało już tylko 41 tygodni, czyli 293 dni (209 bez weekendów) wink

Nowy Rok szkolny to idealny czas aby zadbać O SIEBIE!

Nikt lepiej od Ciebie tego nie zrobi, a nawet jeśli zechce - to bez Ciebie nic z tego.
 

Słonecznego września Wam życzymy pedagog Justyna i sosjoterapeuta Marta.

 

‪#‎wrzesieńdbaniaosiebie‬ – eksploruj | Facebook

 

Kochani uczniowie !!!

 


 

I wiecie co… jesteście kochani! Dziękujemy wam bardzo za tak liczny odzew w wiosennym wyzwaniu i wasze  foto-relacje. Prezentujemy wasze prace.

Jeszcze raz dziękujemy i pozdrawiamy słonecznie smiley

 

      

     

     

 

 


KAMPANIA ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ 2021

 

„W poszukiwaniu szczęścia…”

Kochani uczniowie! Nasza szkoła bierze udział w Kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł  „W poszukiwaniu szczęścia…”, która w tym roku skupia się na budowaniu kompetencji oraz rozwiazywaniu problemów wśród uczniów, znajdujących się na różnym etapie rozwojowym.

Cele kampanii:

  • budowanie poczucia własnej wartości u dzieci i młodzieży,
  • kształtowanie umiejętności dostrzegania własnych zalet i mocnych stron,
  • dozowanie pozytywnych emocji,
  • motywowanie do realizacji założonych celów,
  • minimalizacja zachowań ryzykownych.

Sytuacja epidemiczna zmusiła nas do przejścia na pracę zdalną. W efekcie oznacza to dla was zarówno izolację społeczną i tęsknotę za kolegami i koleżankami, jak i poczucie osamotnienia. W związku z tym celem tegorocznej kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł jest zwrócenie uwagi na szczęście jako stan, który może się przejawiać w różnych aktywnościach życia codziennego. 

W ramach kampanii zapraszam was do wzięcia udziału wkonkursach:

  1. Szczęśliwa chwila, szczęśliwy, szczęśliwe życie - konkurs plastyczno-literacki (indywidualny).
  2. Rozwiąż krzyżówkę - konkurs krzyżówkowy (indywidualny).

 

3. Oprócz konkursów przewidzianych przez Organizatora kampanii zachęcamy do udziału w konkursie plastycznycznym "To mnie uszczęśliwia", przygotowanym przez Biuro Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom:

Zielonogorski_konkurs_plastyczny_ZTU_2021.doc

Zgoda_na_udzial_i_przetwarzanie_danych_osobowych_osoby_niepelnoletniej.docx

RODO.pdf

 

Zachęcamy do aktywnego udziału w tej kampanii. Poza atrakcyjnymi nagrodami i wyróżnieniami do zdobycia bezcenna wiedza, która zostanie z Wani na zawsze yes

Szczegóły kampanii:

Zachowaj Trzeźwy Umysł 2021W poszukiwaniu szczęścia – nowa oferta kampanii

 

 

 


22 kwietnia - BĄDŹ EKO NIE TYLKO OD ŚWIĘTA! 

 

Dziś obchodzimy Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi.  Jest to największe na świecie święto ekologiczne. Obchodzone jest obecnie w 192 krajach.  Jego celem jest promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię.  

Tegoroczne obchody, które odbywają się pod hasłem Z energią zmieńmy źródła, poświęcone są odnawialnym źródłom energii i efektywności energetycznej. 

Ziemia to dom dla wszystkich żywych stworzeń. Wszyscy używamy tego, co daje nam nasza planeta: wody, powietrza, bogactw naturalnych, roślin. Ziemia jest naszym wspólnym dobrem, dlatego wszyscy musimy troszczyć się o środowisko naturalne. Ta idea, od wielu już lat łączy ludzi, niezależnie od narodowości, wyznania, wieku, czy innych różnicujących kategorii. 

Ze względu na obostrzenie sanitarne, w tym roku w Światowym Dniu Ziemi, nie będą mogły być prowadzone takie tradycyjne akcje, jak – sadzenie drzew, czy zbieranie zalegających odpadów.  

Pamiętajcie jednak, że o środowisko można także dbać, nie wychodząc z domu. 

Dziś proponujemy Wam krótki film o ochronie naszej planety,  eko- zasady przyjaciela przyrody:

 

oraz quiz prawda- fałsz:  https://wordwall.net/pl/resource/14955248/dzie%C5%84-ziemi

P.S. Dziś jest okazja by jeszcze zrobić zdjęcie wiośnie wink

 

 

 

 


 

WYZWANIE – MYŚL POZYTYWNIE

Kochani Uczniowie!

 

Zapraszamy Was do wzięcia udziału w wyzwaniu ,, Myśl pozytywnie".

Poprzez to wyzwanie chcemy zwrócić waszą uwagę na to, że warto myśleć pozytywnie. Dzięki takiemu myśleniu mamy motywację, chęci do działania. Pozytywne myślenie pomaga nam w osiąganiu wyznaczonych celów i daje poczucie szczęścia.

 

 

Zapraszamy was do wykonania zadań:

  • Powiedz każdej osobie w rodzinie co najmniej 5 pozytywnych słów/ komplementów w ciągu dnia

  • Zrób rysunek – niespodziankę dla kogoś bliskiego

  • Zadzwoń do swojej koleżanki/ kolegi i powiedz coś miłego

  • Zapytaj swojej mamy lub taty w czym możesz im dziś pomóc

  • Zorganizuj w rodzinie ,, Kwadrans uśmiechu” w którym możesz opowiadać/ słuchać zabawnych historii, dowcipów itp.

  • Wymień 5 pozytywnych rzeczy za które jesteś wdzięczny dziś np. pyszny obiad, zabawa na podwórku

 

Do poniedziałku 26.04.21 czekamy na Wasze relacje z realizacji zadań. Podzielcie się swoimi spostrzeżeniami na temat wyzwania i tym co zrobiliście, żeby wprowadzić siebie i innych w pozytywny nastrój :) Piszcie na adres: sp14.j.kacprzak@gmail.com 


 

Witajcie!  

Dziś chcemy Wam pokazać szkołę w nowej, wiosennej odsłonie. W okolicy dużo się zmieniło i wciąż się dzieje. Na zewnątrz słońce obudziło krzewy, drzewa i kwiaty, a w środku słychać szuranie, skrobanie, stukanie........ Z niecierpliwością czekamy na Wasz powrót. Zanim to nastąpi, obejrzyjcie  naszą foto-relację i podejmijcie kolejne wyzwanie. Wybierzcie się  na poszukiwanie wiosny w waszej okolicy. Zróbcie zdjęcia przyrodnicze i wyślijcie je nam na czacie lub na adres sp14.j.kacprzak@gmail.com, a my pokażemy je na naszej stronie. 

Życzymy Wam owocnych poszukiwań. 


 

Świąteczne życzenia

Życzenia wielkanocne - religijne, krótkie, oficjalne, dla dzieci. Sprawdź  gotowe życzenia na Wielkanoc dla Twoich bliskich

Z okazji Wielkanocy życzymy Wam dużo spokoju, miłości i ciepła.
Niech ten czas przyniesie Wam mnóstwo odpoczynku,
a na stole niech będą same pyszności.
W poniedziałek dużo wody, zdrowia, szczęścia oraz zgody.

Radosnego Alleluja!

 

 


 

Witamy Was serdecznie :)

 

Święta tuż, tuż.

Zanim zasiądziecie z bliskimi do wspólnego śniadania wielkanocnego spróbujcie
wykonać kilka świątecznych wyzwań. Oto nasze propozycje:


1. Przygotuj kartkę dla mamy, babci, przyjaciela i napisz życzenia. Jeśli nie masz pomysłu, skorzystaj z poniższych projektów. 


2. Każdego dnia, od dziś do Lanego Poniedziałku, powiedz bliskim osobom coś miłego, wyraź wdzięczność, doceń to, co robią dla Ciebie.


3. Włącz się w świąteczne przygotowania. Możesz zostać Mistrzem Sprzątania, Patelni, Wzorowym Opiekunem młodszego rodzeństwa, Mistrzem Dźwigania Ciężarów w trakcie zakupów, Cukiernikiem.


4. Pomaluj jajeczka. Wykorzystaj barwniki, mazaki, cekiny, bibułę, ciepły wosk. Możliwości jest wiele.


5. Wyłącz telefon, komputer i ciesz się wolnym czasem. Wyjdź na spacer, poszukaj wiosny w parku, lesie lub ogrodzie.


6. Ukryj w ogrodzie, domu czekoladowe jajeczka lub karteczki z wyzwaniami ( zadania do wykonania) i razem z rodziną dobrze się bawcie.

 

 

 

 


 

 

 

Kreatywne pomysły w wolnym czasie.

Dziś przedstawiamy Wam kilka propozycji na kreatywne zabawy w wolnym czasie. Może zainspirują Was do działania. Wyłączcie komputery, telefony  i spędźcie czas twórczo i aktywnie. Życzymy miłej zabawy.

 

Różane mydełka

Do wykonania mydełek potrzebujecie: Zwykłe mydło, najlepiej białe, tarkę, miseczkę, kubek ciepłej wody, łyżeczkę do mieszenia, silikonowe foremki do babeczek, płatki róż.

Na początku ścieramy mydło na drobne wiórki na tarce. Do wiórek wsypujemy pocięte lub postrzępione kawałki płatków róż. Dolewamy ciepłą wodę i całość mieszamy aż powstanie gęsta, jednolita masa.  Silikonowe foremki napełniamy masą i odstawiamy do wyschnięcia. Można włożyć je do lodówki lub w zimne miejsce. 

 

Masy plastyczne

Masy plastyczne to doskonały przepis na udaną zabawę. Można je ugniatać, formować, barwić.    Zachęcamy Was  do ich wykonania samodzielnie w domu. Potrzebne składniki znajdziecie w kuchni lub łazience.  

 

Masa piankowa

 Do jej wykonania potrzebne są:

1 kg mąki ziemniaczanej, 

jedno opakowanie pianki do golenia 

odrobina płynu do mycia naczyń najlepiej białego lub bezbarwnego.

Wszystkie składniki mieszamy w dużym pudełku lub misce. Z piankoliny możemy tworzyć rozmaite babki, budowle, zakopywać skarby, bawić się autkami czy ludzikami, odciskać dłonie, a nawet pisać literki za pomocą wykałaczki. Jeśli biała puszysta masa nam się znudzi możemy dodać do niej odrobinę barwników spożywczych, a nawet brokatu.

 

C:\Users\dyrektor\Desktop\piankolina.jpg


 

Piasek księżycowy z mąki

 

Do wykonania takiego piasku potrzebujcie: dowolną mąkę i olej lub zamiennie oliwkę, oliwę z oliwek, odżywkę lub balsam do ciała. 

Do plastikowego pojemnika lub miski wsypujemy  4 szklanki mąki, 1 szklankę oleju, laskę kredy dla zabarwienia startą na tarce. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. 

C:\Users\dyrektor\Desktop\piasek kinetyczny.jpg

 

Żelowy gniotek z masą z żelatyny

 


     Do wykonania żelowych gniotków potrzebujecie: Przezroczyste balony, kolorowe cekiny lub brokat, żelatynę, gorącą wodę, miseczkę z łyżeczkę w której wymieszacie wodę z żelatyną, butelkę do przelania żelatyny oraz lejek. Samo wykonanie trwa kilka minuta, a zabawa jest bardzo atrakcyjna zarówno dla dorosłych jak i dzieci. Zabawa gniotkiem to świetne ćwiczenie manualne, pozwala wyładować emocje i trenuje dłonie, a nawet rzucanie do celu.

 

 

C:\Users\dyrektor\Desktop\gniotek.jpg

 


 

 

 

REGULAMIN KONKURS NA PLAKAT PROMUJĄCY

DZIEŃ ZIEMI 2021


 

 

 

 

PAMIĘTAJMY:

22 KWIETNIA 2021 r. obchodzony jest

 

Światowy Dzień Ziemi

 

Motywem przewodnim tegorocznej edycji jest:

"Przywróć naszą Ziemię".

 

Z tej okazji ogłaszamy KONKURS

na plakat promujący Dzień Ziemi.

 

Konkurs adresowany jest do uczniów klas IV-VIII

 

 

 



 

 

Celem jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, wymieraniem gatunków czy brakiem wody, zachęcenie do prowadzenia trybu życia, który jest bardziej przyjazny dla Naszej planety.

 

  1. Zadanie konkursowe polega na stworzeniu plakatu promującego Dzień Ziemi. Plakat powinien zawierać elementy graficzne oraz tekstowe, oraz mieć format A3. Technika wykonania pracy jest dowolna. Autorem plakatu może być jedna osoba.
  2. Prace oceniać będzie specjalnie powołane w tym celu jury konkursu.
  3. Laureaci konkursu otrzymają dyplomy oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.
  4. Najciekawsze prace będą eksponowane na wystawie pokonkursowej
    w naszej szkole.
  5. W ocenie pracy przede wszystkim będzie oceniane:
  • realizacja tematu konkursu,
  • estetyka wykonania pracy,
  • pomysłowość i oryginalność.
  1. Podpisane (na odwrocie) prace należy przesłać lub dostarczyć do sekretariatu szkoły do dnia 15.04.2021r.
  2. Prace nagrodzone i zakwalifikowane do ekspozycji przechodzą na własność szkoły (nie będą zwracane).
  3. Zgłoszenie prac do konkursu jest równoznaczne z oświadczeniem posiadania praw autorskich do plakatu.
  4. Rozstrzygnięcie i podsumowanie konkursu odbędzie się dnia 23.04.2021r.
  5.  Wszystkie pytania prosimy kierować do koordynatora konkursu – pani Justyna Kacprzak – pedagog szkolny.

 

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU J

 

 

 

 


 

Witajcie

Czy wiecie, czym jest skarpetkowe wyzwanie?

#SkarpetkoweWyzwanie odbywa się co roku 21 marca z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa. Tego dnia zakłada się dwie różne skarpetki, aby wyrazić różnorodność ludzi.

 Do udziału jest zaproszony każdy, kto chce okazać solidarność z ludźmi cierpiącymi na zespół Downa oraz chce udzielić wsparcia im i ich rodzinom. Jednocześnie akcja ma na celu promowanie postawy ceniącej ludzką różnorodność, dzięki której świat jest piękny, kolorowy, ciekawy i inspirujący.

 

 

Czym jest Zespół Downa ?

Zespół Downa to zespół wad wrodzonych, wywołany nieprawidłową liczbą chromosomów. Charakteryzujący się m.in. niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim lub średnim oraz cechami dysmorfii, czyli zmian w wyglądzie. Oprócz tego w przebiegu choroby występuje szereg zaburzeń w budowie i funkcjonowaniu organizmu. Osoby dotknięte zespołem Downa mają charakterystyczne fałdy nad powiekami, które sprawiają, że można je łatwo rozpoznać.

 

 

Dlaczego skarpetki ?

Dwie różne skarpetki stały się symbolem Światowego Dnia Zespołu Downa, ponieważ chromosom ma kształt przypominający skarpetę.

Data 21 marca też jest symboliczna, ponieważ ludzie z zespołem Downa mają dodatkowy chromosom numer 21. Mają ich trzy zamiast dwóch. Dlatego ta choroba genetyczna bywa też nazywana trisomią 21.

Ci ludzie, choć mają coś ekstra, wcale się tym nie chełpią!

Zrób sobie zdjęcie w dwóch różnych skarpetkach, opisz je #SkarpetkoweWyzwanie, wyślij do nas na adres: sp14.j.kacprzak@gmail.com, pokaż solidarność z osobami chorującymi na tą chorobę !!

Liczymy na Was :)

więcej o skarpetkowym wyzwaniu przeczytasz na stronie: https://skarpetkowewyzwanie.pl/

 


Kochani Uczniowie,

 

Mamy dla Was krótki filmik na temat radzenia sobie z błędami. Trudne i bolesne chwile są dla nas najlepszymi nauczycielami więc warto być za nie wdzięcznym.  Zapraszamy Was do stworzenia dziennika wdzięczności, który będzie refleksją nad Waszym dniem codziennym - błędami jakie popełniacie.
Również w nim możecie umieścić propozycje tego,  w jaki sposób w przyszłości ich uniknąć. 

 


AUTOMOTYWACJA. JAK ZMOTYWOWAĆ SIĘ DO NAUKI?

„Ucz się tak, jakbyś niczego jeszcze nie osiągnął,

 i lękaj się, byś nie stracił tego, co już osiągnąłeś.”

 

Automotywacja. Jak zmotywować się do nauki?

Na początku roku, u progu kolejnego miesiąca, rozpoczynając nowy tydzień lub dzień obiecujemy sobie, że będziemy bardziej efektywni i zrealizujemy wiele projektów, celów, planów. Jesteśmy zmotywowani i pozytywnie nastawieni, jednak później nasza chęć do podejmowania konkretnych działań spada. Tkwimy w bezwładzie, bez entuzjazmu patrzymy w przyszłość i z rezygnacją zabieramy się za kolejne etapy przedsięwzięcia. Motywacja z nas uleciała. Jak jej nie stracić? Odpowiedzią jest automotywacja!

Czym jest automotywacja?

Mówiąc o wzbudzaniu chęci do działania, musimy rozróżniać dwa pojęcia: motywacja oraz motywowanie.

  • Motywacja jest psychicznym stanem, chęcią do wykonania danego zadania. To ona sprawia, że podejmujemy trud, wstajemy rano i idziemy do pracy lub na uczelnię.
  • Motywowanie – proces oddziaływania na drugą osobę poprzez różne bodźce, zachęty, nagrody i kary w celu pobudzenia motywacji do wykonania określonej czynności. To zespół narzędzi pomagających wzbudzić w kimś zapał do wykonania zadania.

Jak to wygląda w rzeczywistości? Jeśli nauczyciel mówi uczniom, że za dobre sprawowanie pojadą na wycieczkę w góry, mamy tutaj do czynienia z motywowaniem – zachęcaniem do odpowiedniego zachowania poprzez oferowanie atrakcyjnej nagrody. Natomiast gdy uczeń zawsze przychodzi przygotowany do szkoły, ponieważ chce nauczyć się jak najwięcej i dostać się na wymarzone studia, spotykamy się z pobudzoną motywacją.

Czym w takim razie jest automotywacja?  To motywowanie samego siebie, czyli stosowanie takich technik, dzięki którym podejmujemy określone działania, nawet gdy nie sprawiają nam one przyjemności. Jest też organizatorem czasu, trzymając w ryzach naszego wewnętrznego lenia.

 

Jak zmotywować się do nauki?

·         WYZNACZYĆ CEL uczenia się i dążyć do niego „małymi kroczkami”, tak by już niewielkie sukcesy cieszyły i same w sobie motywowały do dalszego działania;

·         ZWIZUALIZOWAĆ CEL i intensywnie o nim myśleć;

·         OPOWIEDZIEĆ rodzinie, znajomym o swoich planach - to wywoła w tobie poczucie, że inni też czegoś od ciebie oczekują i wierzą w twoje możliwości; mogą też podpowiedzieć jak zmotywować się do nauki;

·         ZAINTERESOWAĆ SIĘ danym tematem, żeby zwiększyć swoją potrzebę uczenia się i pogłębić ciekawość, łatwiej nauczyć się czegoś, co nie jest zupełnie obce;

·         ZAPLANOWAĆ naukę tak, by w miejscu pracy nie panował chaos, uporządkować notatki, włączyć ulubioną muzykę lub wręcz przeciwnie – zasiąść w zupełnej ciszy, jeśli takie warunki ci sprzyjają a po każdej części materiału mieć czas na chwilę relaksu w postaci spaceru czy innej aktywności fizycznej;

·         ZAPOZNAĆ SIĘ z dostępnymi metodami pomocnymi w uczeniu się jak na przykład mapy myśli, lecz NIE SUGEROWAĆ SIĘ nimi całkowicie – być może wypracowałeś swój własny system, dzięki któremu osiągniesz cel;

·         WYZNACZYĆ NAGRODĘ za realizację celu,

·         BYĆ UCZCIWYM przed samym sobą i krytycznie analizować swoje postępy, by na bieżąco widać było czy obrana droga jest właściwa, czy przynosi pożądane efekty i przybliża do celu.

·         MYŚLEĆ POZYTYWNIE – nic tak nie zniechęca jak czarne myśli! Bądź optymistą, do nauki zasiadaj z uśmiechem na twarzy, to pomaga!

 

Dlaczego tak trudno zmotywować się do działania?

Wysiłek nie kojarzy się naszemu umysłowi pozytywnie. Lubimy marzyć i fantazjować o celach i planach, ale kiedy pojawia się sposobność do ich realizacji, szukamy przeszkadzaczy, wymówek oraz usprawiedliwień dla naszego braku chęci. Jesteśmy z natury leniwi. Przez całe życie dążymy do tego, by było nam w przyszłości łatwiej i przyjemniej. To dlatego tak ciężko jest nam tu i teraz pozostać skupionym na jednej, wymagającej rzeczy.

Oczywiście nie możemy być aktywni przez 100% swojego czasu. Oddawanie się przyjemnościom oraz nicnierobienie jest nam tak samo potrzebne jak realizowanie poszczególnych zadań i projektów. Problem pojawia się wtedy, gdy nie potrafimy odnaleźć równowagi, obiecujemy sobie wiele, a rzadko kiedy podejmujemy jakiekolwiek kroki, aby przybliżyć się do celu. Samomotywacja do pracy pomaga przezwyciężyć wewnętrznego lenia i przejąć kontrolę nad własnym życiem.

 

Samomotywacja jest zależna od Ciebie i od Twojego nastawienia.

 

Pamiętaj !

  • Przestań odkładać rzeczy na później!  
  • ·       Nie szukaj wymówek, lepiej znajdź sposób rozwiązania problemu!
  • ·       Nic się nie zadzieje, jeśli sam nic nie zrobisz!
  • ·       Postaw na działanie, a osiągniesz sukces!
  • ·       Wszystko zależy od Ciebie!

 

 

Źródła:

https://born-to-create.pl/automotywacja-skuteczne-techniki/

http://www.edulider.pl/edukacja/jak-zmotywowac-sie-do-nauki

 

_________________________________________________________________________________________

 

 

Kochani Uczniowie!

 

 

23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją.

Jest to choroba, która dotyka ludzi w różnym wieku, coraz częściej na depresję choruje młodzież.

Zachęcamy do zapoznania się z prezentacją zawierającą informację dotyczące tego ważnego problemu.

 

Depresja by ikankai on Genially

 

Jeśli zauważyłeś u siebie lub u swoich bliskich niepokojące objawy skontaktuj się z nami.

 

 

______________________________________________________________________________________________________

 

C:\Users\dyrektor\Desktop\misje.jpg

 

Rusza kolejna akcja „Wyślij pączka do Afryki”.


Lubisz pączki? Podziel się nimi z dziećmi w Afryce.
Wejdź na stronę pączek.kapucyni.pl i podziel się tym, co lubisz.
W sercu Afryki pracuje 11 misjonarzy kapucynów z Krakowa. W Republice Środkowoafrykańskiej, trwa wojna, a misjonarze są często jedynymi obrońcami nękanych ludzi. Wokół misji gromadzą się uciekinierzy, przede wszystkim kobiety z dziećmi. W szkołach misjonarze mają pod opieką setki niedożywionych dzieci.

 

Równowartość  jednego Twojego pączka  (2 zł) to koszt wyżywienia afrykańskiego dziecka przez dwa dni.
Cele tegorocznej akcji to pomoc głodującym dzieciom, budowa szkół, przedszkola, studni i kaplic.  Sfinansowane zostaną też operacje dla osób niesprawnych ruchowo, dzięki czemu będą mogły żyć samodzielnie.


W Tłusty Czwartek okaż serce i pomóż potrzebującym w Afryce. Można to zrobić bez wychodzenia z domu – kupując e-pączka za pośrednictwem strony: www.paczek.kapucyni.pl.  

Głównym dniem akcji jest Tłusty czwartek, ale wpłat można dokonywać przez cały Wielki Post aż do Wielkanocy.
 

Na stronie pączek.kapucyni.pl  możesz kupić dowolną liczbę „wirtualnych pączków” i w ten sposób ufundować posiłek dla dzieci.
Prawie 1000 afrykańskich dzieci umiera każdego dnia na choroby spowodowane piciem zanieczyszczonej wody. Możesz pomóc wybudować studnię. To proste, kup e-pączka, a będziesz  prawdziwym dobrodziejem dla ludzi żyjących bez dostępu do czystej wody.

 _________________________________________________________________________

 

„Działajmy razem!”

to hasło tegorocznego Dnia Bezpiecznego Internetu

 

Nasza szkoła włącza się co roku w akcję promującą bezpieczne zachowania w Internecie. Akcja rozpocznie się przygotowaniem gazetek ściennych informujących o bezpieczeństwie w Internecie. Nauczyciele informatyki przeprowadzą lekcje, w których  uczniowie mają okazję zdobyć wiedzę na temat potencjalnych zagrożeń czyhających podczas korzystania z Internetu. Poznają  praktyczne metody obrony przed różnorodnymi niebezpieczeństwami w sieci. Ćwiczenia obejmą takie zagadnienia, jak m.in. usuwanie historii przeglądanych stron internetowych w przeglądarkach, uruchamianie skanowania w programie antywirusowym, ustawienia prywatności na portalach społecznościowych, kontrola zabezpieczeń w tablecie/smartfonie, zasady tworzenia właściwych haseł. Uczniowie poznają bezpieczne strony internetowe oraz oprogramowanie zabezpieczające przed niepożądanymi treściami.

 

 

 

______________________________________________________________________________________________________

 

 

Drodzy Uczniowie,

 

nasz organizm jest jak…telefon.

Potrzebuje regularnego naładowania.

Gdy utrzymujemy baterię na odpowiednim poziomie jest ok. Gdy jest ona na wyczerpaniu potrzebujemy naładowania lub włączenia trybu „oszczędzanie baterii” i zwolnienia tempa choć na chwilę.

Gdy doprowadzimy do całkowitego wyładowania…trudno jest się ponownie uruchomić i to wymaga czasu.

Mamy nadzieje, że zimowa przerwa świąteczna pozwoliła Wam naładować wasze ,,baterie”.

 

Zastanówcie się, jakie wydarzenia, osoby, sytuacje pozwoliły Wam odpocząć i zregenerować siły w trakcie ferii. Nowa energia, siły będą nam potrzebne w II semestrze.

 

_____________________________________________________________________________________________________

 

Kochani Uczniowie!

 

Dziś proponujemy Wam krótką lekcję dotyczącą wdzięczności.

 

 

WDZIĘCZNOŚĆ- co to takiego?

 

- Pozytywne uczucie pojawiające się zazwyczaj w odpowiedzi na doświadczane    dobro.

- To od niej pochodzi radość.

- Pozwala nam dostrzec to, co cenne i ważne.

- Bez niej trudno cieszyć się życiem.

 

WDZIĘCZNOŚĆ W CZASIE PANDEMII

 

Świat się zatrzymał. Dosłownie. Boimy się. Złościmy się. Skupiamy na tym, co będzie lub, co straciliśmy albo właśnie tracimy. Świat się zatrzymał i my możemy się zatrzymać.

 Możemy zadać sobie pytania:

Co daje mi ten czas?

Co dał mi dzisiejszy dzień?

Co mogę robić teraz, czego nie mogłem kiedy chodziłem do szkoły?
Kto jest dla mnie ważny?

Kogo mi brakuje?

CO O WDZIĘCZNOŚCI MÓWIĄ INNI?

 Wdzięczność jest tym najważniejszym składnikiem życia pełnego zadowolenia i sukcesów. [Jack Canfield]

Wdzięczność jest jak magnes. Im bardziej wdzięczny jesteś, tym więcej masz rzeczy, za które możesz być wdzięczny. [Iyanla Vanzant]

Odczuwanie wdzięczności pozwala ci wzrastać i rozwijać się. Wdzięczność wnosi radość i uśmiech w twoje życie oraz życie tych, którzy są wokół ciebie. [Eileen Caddy]

 

 

JAK WYRAZIĆ WDZIĘCZNOŚĆ?

1. To co dla mnie ważne.

Oto mapa Twojego serca. W każdym kawałku możesz umieścić rysunek, tych których lub co kochasz. Dla ułatwienia obok widzisz podpowiedzi obszarów, wokół których można skupić miłość lub sympatię.. Możesz dobrać do nich kolor, którym pokolorujesz tło w danym kawałku serca. Kto mieszka w Twoim sercu? Co jest dla Ciebie ważne?

 

Kocham.pdf

 

2. Skarbiec wdzięczności

Przygotujcie słoik i ozdóbcie go według własnego pomysłu. Mogą to być motywy zimowe, świąteczne, ale niekoniecznie. Wdzięczność warto okazywać sobie codziennie, niezależnie od czasu, czy pory roku.

Każdego dnia wrzucajcie do niego karteczkami, na których podziękujecie swoim bliskim za to co robią dla Was np.

Mamo dziękuję Ci za wyprane spodnie, pyszny obiad.

Bracie dziękuję Ci za wspólną grę, zabawę.

Babciu dziękuję Ci za ciasto, słodkości itd.

Spróbujcie zachęcić pozostałych członków rodziny do wspólnej zabawy.

Gdy skarbiec się zapełni poproście domowników do stołu i wspólnie przeczytajcie kartki. Wielkie emocje gwarantowane.

Skarbiec wdzięczności można przygotować z myślą o konkretnej osobie i dać jej w prezencie.

3. Słowa mają moc.

Aby wyrazić wdzięczność warto  wykorzystać słowo " DZIĘKUJĘ".

4. Niespodzianka, podarunek.

Przygotujcie samodzielnie upominek, niespodziankę. Może będzie to słodki deser, posprzątany pokój, wyniesione śmieci, świąteczna ozdoba, praca plastyczna, przekąska.

Ważne, aby niespodzianka była Waszym pomysłem, a osoba obdarowana odczuła radość, a może i zaskoczenie.

5. Kostka wdzięczności.

Oto kostka wdzięczności! Możesz ją pokolorować lub od razu wyciąć i złożyć! Gotowe? Teraz pora zebrać jak największą ilość osób do gry. Zasady są proste: kolejno turlacie kostką i odpowiadacie na pytanie/ polecenie, które wypadnie. Gracie drużynowo: waszym zadaniem jest kulać kostką jak najdłużej i dostrzec jak najwięcej cennych chwil”!

 

Kostka-wdziecznosci.pdf

 

Ważne na koniec!

Dostrzeganie i docenianie rzeczy, które ktoś wykonuje z myślą o nas jest czasem trudne. Zdarza się, że nie mamy odwagi, ochoty by innym za coś podziękować. Warto jednak wolny czas wykorzystać na to, aby sprawić innym radość.

Jeśli macie własny pomysł na wyrażenie wdzięczności prosimy piszcie do nas na czacie TEAMS. Życzymy Wam dobrej zabawy z ogromem wdzięczności.

 

Pozdrawiamy serdecznie

Justyna Kacprzak, Marta Korczyńska, Magdalena Nowak

 

 

______________________________________________________________________________________________________

 

 

Kochani uczniowie :)

 

"Razem na Święta" 2020 to akcja MEN, w której zachęcamy Was do niesienia pomocy innym.

Chcemy, aby działania realizowane do tej pory w szkolnym klubie wolontariatu "Pomocna Dłoń", zostały wzmocnione w okresie przedświątecznym, kiedy szczególnie wiele osób czeka na pomoc i wsparcie. 

Ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii tegoroczna edycja akcji ma nieco odmienny charakter. Jesteśmy jednak przekonani, że szczególnie w tym okresie wiele osób czeka na nasze wsparcie i zwykłe gesty życzliwości.

Przykłady działań w ramach akcji:

  • wykonanie kartek z życzeniami świątecznymi i przekazanie ich np. sąsiadom (wrzucenie do skrzynek pocztowych),
  • przygotowanie słodkich upominków (np. pierniczków) i obdarowanie nimi sąsiadów albo osób potrzebujących z najbliższej okolicy, 
  • przygotowanie ozdób świątecznych dla osób z rodziny, najbliżej okolicy, przyjaciół,
  • zaoferowanie pomocy osobom chorym lub starszym w przedświątecznych zakupach,
  • zorganizowanie zbiórki darów dla schroniska dla zwierząt.

 

Prosimy o udokumentowanie działań za pomocą zdjęć, które należy przesłać na adres: sp14.j.kacprzak@gmail.com

Zdjęcia można przesyłać do 31.12.2020 włącznie. 

 

 

______________________________________________________________________________________________________

 

 

Kochani uczniowie 21 listopada świętujemy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, to

dobry temat na dziś.

Zachęcamy Was do obejrzenia krótkiego filmu animowanego:

 

Mamy dla Was "Ściągę", życzliwy, czyli jaki?

 

życzliwy

czyli:


dobroduszny; dobrotliwy;
dobry; gotowy do pomocy;
koleżenski; łagodny;

miłosierny; miły; ochoczy;
otwarty; poczciwy; pomocny;
prostoduszny; przychylny;
przyjacielski; przyjazny;

serdeczny; skłonny do pomocy;
sympatyczny; uczynny;
uprzejmy

 

 

Zastanówcie się:

  • Co pomaga nam w byciu życzliwym?
  • Czy życzliwość jest cechą wrodzoną, czy możemy się jej nauczyć?
  • Czy życzliwość jest nam potrzebna?
  • Kiedy stajemy się bardziej, kiedy mniej życzliwi?

 

Napiszcie do nas na czacie TEAMS: w jaki sposób można okazać życzliwość na co dzień.

Czekamy na Wasze pomysły :)

 

Justyna Kacprzak, Marta Korczyńska, Magdalena Nowak

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 14
    65-518 Zielona Góra ul. Jaskółcza 66
  • (+68) 325 50 11
    500 795 964 - świetlica

Galeria zdjęć