Prezentacja Poczet Dyrektorów Patron Szkoły

Patron Szkoły

Adam  Bernard  Mickiewicz  urodził się  24 XII 1798 w Nowogródku lub Zaosiu k. Nowogródka.

Poeta zmarł  26 XI 1855 r. w Stambule.

Adam Mickiewicz to najwybitniejszy poeta polski, twórca polskiego romantyzmu.

Podczas zesłania w latach 1824–29 w Rosji pracował jako nauczyciel domowy.

Później odbył wielką podróż przez Wlochy i Niemcy, aby osiąść w Paryżu.

W stolicy Francji objął stanowisko profesora  Collège de France, a w roku 1849 zostaje redaktorem „Tribune des Peuples”);

Poeta zmarł  26 XI 1855 r. w Stambule.

Jego wielkie dzieła, które przeszły do kanonu literatury polskiej to: poemat narodowy Pan Tadeusz, Ballady i romanse, Oda do młodości; Sonety krymskie,  dramaty (Dziady), powieść poetycka Konrad Wallenrod.

Ciekawostki:

Planetoida Mickiewicz - nazwana na cześć A. Mickiewicza

Planetoida  pasa głównego o numerze katalogowym 5889; odkryta w 1979 r. przez astronoma N. Czernycha w obserwatorium astronomicznym na Krymie.

Legion Mickiewicza, ochotnicza polska formacja wojskowa, istniejąca w  latach 1848–49, utworzona w Rzymie przez A. Mickiewicza w celu walki o wyzwolenie Włoch;

Legioniści walczy głównie  z armią austriacką.

Uniwersytet w Poznaniu nosi imię Adama Mickiewicza (UAM).

Wodogrzmoty Mickiewicza, 3 wodospady na potoku Roztoka, w Tatrach Wysokich, w Dolinie Roztoki. Położone  na wys. ok. 1100 m n.p.m.. Wysokość każdego wodospadu wynosi ok. 10 m; Nazwa została nadana w 1891r.  przez Towarzystwo. Tatrzańskie na pamiątkę sprowadzenia w 1890 r.  zwłok A. Mickiewicza do kraju.

Prezenatacja o Adamie Mickiewiczu Adam_Mickiewicz.ppsx