Menu

Menu

 • VIII TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ
  Dnia 08.06.2017r. odbył się szkolny VIII Turniej Piłki Siatkowej klas V – VI zorganizowany przez p. W. Ziółkowską  – instruktora piłki siatkowej. W zawodach wzięły udział drużyny, które walczyły o mistrzostwo szkoły. Uczniowie przygotowywali się do zawodów  uczęszczając na pozalekcyjne zajęcia sportowe z piłki siatkowej. Gratulujemy wszystkim zwycięzcom!
   
  20.06.2017 13:45 | więcej »
 • Ogólnopolska akcja ekologiczna „Listy dla Ziemi”

  Ogólnopolska akcja ekologiczna „Listy dla Ziemi”

   

                     W tym roku szkolnym dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji ekologicznej „Listy dla Ziemi”, która wpisała się w obchody Dnia Ziemi przypadające na dzień 22 kwietnia.  Jej celem było pisanie przez dzieci  i młodzież listów o tematyce ekologicznej, w których zwrócili uwagę na segregowanie odpadów i recykling oraz spalanie odpadów w piecach domowych. Adresatami listów mogli być między innymi rodzice, dziadkowie, władze miasta czy też sąsiedzi, co ma rozbudzić postawę obywatelską.

                                  W ramach akcji w naszej szkole przeprowadzono pogadanki wyjaśniające w jaki sposób ludzie szkodzą środowisku i jak mogą zmienić swoje przyzwyczajenia, aby chronić środowisko  i własne zdrowie. W miesiącu kwietniu uczniowie klas IV, V i VI                w ramach lekcji przyrody poznawali historię Dnia Ziemi, rozwiązywali test – „Czy Twój dom jest ekologiczny?” oraz wymyślali krótkie hasła zachęcające do oszczędzania energii elektrycznej i wody, segregowania odpadów i korzystania z alternatywnych źródeł energii.  Nauczycielki języków obcych pani Magdalena Tracewska i pani Ewa Drzewucka wraz z nauczycielem przyrody panią Sylwia Matuszak przeprowadziły w klasach VIb i Va dwa projekty edukacyjne dotyczące ekologii. Uczniowie poznali słownictwo w języku angielskim i niemieckim, które dotyczyło ochrony środowiska i zasad prawidłowego postępowania z odpadami.  Powstały piękne plakaty, które zawisły na korytarzach szkoły, jak również ciekawe ulotki promujące zachowania ekologiczne.

            Szkolny koordynator akcji „Listy dla Ziemi” pani Sylwia Matuszak wychodziła z klasami w teren, aby na łonie natury podyskutować z uczniami na temat ochrony środowiska, wskazać im prawidłowe działania człowieka, który dba o naszą planetę. Rozmowy dotyczyły między innymi oszczędzania zasobów naturalnych Ziemi, recyklingu, bycia świadomym konsumentem, który stosuje zasadę „3R” (reduce, reuse, recycle- redukuj, używaj, przetwarzaj), jak również zanieczyszczania powietrza poprzez spalanie odpadów                      w piecach domowych. Podczas dyskusji uczniowie wpadali na ciekawe pomysły, jak można pomóc Ziemi, co przelewali na papier, pisząc „Listy dla Ziemi”. Dzieci  pisały swoje listy na specjalnym papierze listowym, wykonanym z makulatury, który otrzymaliśmy od Fundacji Ekologicznej ARKA, która jest pomysłodawcą takiej idei rozpowszechniania wiedzy ekologicznej. Akcję promowała również pani Anna Jasinowska, nauczycielka przyrody, która także wskazywała prawidłowe postawy ekologiczne, zachęcała swoich uczniów do pisania listów i wspomagała dzieci podczas tworzenia haseł proekologicznych.

  Jury w składzie pani Justyna Rudek, pan Romuald Walczak i nauczycielki przyrody pani Sylwia Matuszak i pani Anna Jasinowska wybrało najlepsze listy na poziomach klas. W klasach czwartych najlepszym listem pochwalić się może Róża Urbańska (IVc), w klasach piątych Mikołaj Grabowy (Va) , natomiast spośród klas szóstych Aleksandra Kaczmarek (VIe). List Mikołaja okazał się być najlepszy zarówno pod względem formalnym, jak i pod względem treści i został przesłany do fundacji ARKA gdzie będzie brał udział w drugim etapie konkursu, w którym liczyć się będą także Wasze głosy. Poza tym list Mikołaja Grabowego został dostarczony także do Biura Ochrony Środowiska, gdzie zostanie nagrodzony przez Prezydenta Miasta Zielona Góra- pana Janusza Kubickiego. W ramach akcji powstał również piękny wiersz „Do Matki Ziemi”, którego autorem jest Miłosz Mirosławski z klasy VIa. Aby cała społeczność szkolna mogła mieć swój mały wkład w pomoc Ziemi, przeprowadzono również akcję „Sprzątanie świata”. Wszyscy uczniowie naszej szkoły porządkowali teren szkoły, dookoła szkoły i teren pobliskiego Ogrodu Botanicznego, segregując przy tym odpady do specjalnych kolorowych worków.

  Wszystkim zaangażowanym w akcję serdecznie dziękujemy i liczymy na więcej.

  Listy_dla_Ziemi-_Aleksandra_Kaczmarek__Szkola_Podstawowa_nr_14_w_Zielonej_Gorze.pdf
  Listy_dla_Ziemi-_Mikolaj_Grabowy__Szkola_Podstawowa_nr_14_w_Zielonej_Gorze.pdf

  Listy_dla_Ziemi-_Roza_Urbanska__Szkola_Podstawowa_nr_14_w_Zieloenj_Gorze.pdf

   

  06.06.2017 12:35 | więcej »
 • Konkurs przyrodniczy
  Międzyszkolny Konkurs „ Żyj z przyrodą w zgodzie”
   
  Dnia 20 maja 2017 roku na terenie Nadleśnictwa Zielona Góra odbył się XVIII Międzyszkolny Konkurs „Żyj z przyrodą w zgodzie” dla uczniów klas czwartych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z klasy 4B w składzie: Malina Borek, Nikola Żurek i Kajetan Stachowski. Zespoły rozwiązywały zadania dotyczące lasu i jego mieszkańców, ze szczególnym uwzględnieniem sowy. Uczniowie brali również udział w konkurencjach sportowych i wykonywali zadanie plastyczne. Nasza drużyna spisała się znakomicie.
  Po zakończeniu konkursu odbyło się planowane ognisko.
   
   
  02.06.2017 13:07 | więcej »
 • II Dziecięca Sesja Rady Miasta

  1 czerwca odbyła się druga edycja Dziecięcej Sesji Rady Miasta w Zielonej Górze, naszą szkołę reprezentował Piotr Regeńczuk z kl. 5b.  Tematem sesji było szkolnictwo, kultura, sport i rekreacja w Zielonej Górze. Dzieci głosowały m.in. nad tym, czy żużlowcy wygrają najbliższy mecz, a także, czy trzy miesiące wakacji, to dobry pomysł. Uczniowie zielonogórskich szkół podstawowych wykonali swoje zadania radnych na "piątkę" w sesyjnych ławach byli bardzo skupieni i poważni. Sesji Dziecięcej Rady Miasta przewodniczył radny Tomasz Sroczyński. Udział wziął także prezydent miasta Janusz Kubicki i wiceprezydent Wioleta Haręźlak.   dziecieca-sesja-___-1.mp3
   

  06.06.2017 14:52 | więcej »
 • Wizyta Księdza Biskupa Pawła Sochy
  W dniu 17 maja w naszej szkole gościliśmy zacnego gościa - Księdza Biskupa Pawła Sochę, który w ramach wizytacji Parafii Franciszkanów zawitał również w Szkole Podstawowej nr 14. Na początku przed budynkiem placówki został przywitany przez Dyrekcję Szkoły a następnie spotkał się z uczniami klas czwartych, piątych i szóstych w sali gimnastycznej. Dzieci zaprezentowały występ muzyczny oraz scenkę dotyczącą sakramentu bierzmowania, do której Ksiądz Biskup dołączył swoją katechezę. Na koniec uczniowie podziekowali Biskupowi za obecność gromkimi oklaskami. Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą za uczniów i pracowników szkoły oraz pasterskim błogosławieństwem. Na zakończenie wizytacji Gość zwiedził otoczenie i spotkał się na rozmowie z Dyrekcją Szkoły. Serdecznie dziękujemy naszemu Gościowi za tak miłe spotkanie a katechetom za trud przygotowania uroczystości.

                                                                                                                     o. Witold Słowik

  19.05.2017 09:36 | więcej »
 • AKCJA "Sprzątanie świata"

  Już po raz drugi w tym roku szkolnym nasza szkoła przystąpiła do „Zielonogórskiej Akcji Sprzątanie Świata”.
  Dnia 25 kwietnia 2017r. wszyscy uczniowie pod opieką wychowawców zaangażowali się w zbieranie i segregowanie do specjalnych, kolorowych worków, odpadów na terenie szkoły, wokół niej i w okolicach Ogrodu Botanicznego.                   
   Nad prawidłowym przebiegiem akcji czuwał jej koordynator, pani Sylwia Matuszak, która dopilnowała wszelkich formalności. Uczniowie uczestnicząc w akcji utrwalali i pogłębiali wiedzę dotyczącą ekologii, sposobu segregowania odpadów, bezpieczeństwa podczas ich zbiórki oraz recyklingu. Podczas pogadanek poprzedzających akcję wspominano również         
  o świadomym konsumencie, który na zakupy chodzi zawsze ze swoją torbą i kupuje produkty tylko wielokrotnego użytku,  jak również o „dzikich wysypiskach”, które zanieczyszczają środowisko i zakazie spalania odpadów w piecach domowych.
  Z akcji wróciliśmy dumni i zadowoleni, że mogliśmy uczestniczyć w tak szczytnym działaniu.
   
   
   
   
  07.05.2017 21:23 | więcej »
 • Czy znasz baśnie H.Ch. Andersena?
  W czwartek 20 kwietnia 2017 w szkolnej bibliotece został przeprowadzony konkurs dla uczniów klas trzecich „Czy znasz baśnie Jana Christiana Andersena?” Organizatorki konkursu Dorota Polak, Danuta Kidawa   i Dorota Wojtalewicz przygotowały dla uczestników konkursu szereg różnorodnych zadań sprawdzających  znajomość baśni duńskiego pisarza.  Czteroosobowe drużyny reprezentujące poszczególne klasy wyłoniono w drodze klasowych eliminacji. W finałach dwie osoby z drużyny miały za zadanie wykonać ilustrację do wylosowanej baśni, pozostali członkowie drużyny rywalizowali w konkursie wiedzy na temat baśni Andersena. Uczestnicy konkursu musieli zmierzyć się bardzo szczegółowymi pytaniami dotyczącymi baśni, rozwiązywać krzyżówki, układać puzzle, odgadywać tytuły baśni, rozpoznawać cytaty.  Zadania i pytania były naprawdę trudne, ale trzecioklasiści byli doskonale przygotowani, czym zadziwili i zachwycili jurorów oraz organizatorów konkursu. Uczestnicy wykonali piękne prace plastyczne a jurorzy wyróżnili dzieci z klasy III e i III c za szczególną pomysłowość i staranność. Zawodnicy tak doskonale znali baśnie, że w  końcowej rozgrywce rozstrzygającej to, który zespół zdobędzie drugie miejsce, uczestnicy odpowiedzieli prawidłowo na wszystkie dodatkowe pytania i wyczerpali pulę przygotowanych zadań, co nie pozwoliło jurorom ustalić, która drużyna  jest lepsza. Dlatego przyznano drugie miejsce dwóm zespołom. A oto końcowe wyniki:
  I miejsce – klasa III b,
  II miejsce – klasa III a i III e,
  III miejsce – klasa III d,
  IV miejsce – klasa III c.
  Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe. Następna edycja konkursu „Czy znasz baśnie  H. Ch. Andersena?”  w przyszłym roku, więc obecni drugoklasiści ruszajcie do biblioteki po baśnie i do czytania…
   
  24.04.2017 13:06 | więcej »
 • Dnia 11 kwietnia 2017 o godzinie 14.00 w naszej szkole odbył się  XV Miejski Konkurs Ortograficzny klas III-ich.  W konkursie wzięło udział 15 przedstawicieli  szkół miasta Zielona Góra.Konkurs wygrał- otrzymując miano Mistrza Ortografii klas III-ich miasta Zielona Góra --Filip Rejtan z SP nr 11,  tytuł Wicemistrza Ortografii i srebrny certyfikat uznania zdobyła uczennica Patrycja Borowik ze SP nr8, trzecie miejsce i brązowy certyfikat uznania otrzymała Oliwia Kmito z ZE nr6. Wyróżniony został Filip Skałecki z SP nr 1.

  21.04.2017 12:05 | więcej »
 • "UDZIAŁ W AKCJI POSADŹMY RAZEM LAS"
  W sobotę, 8 kwietnia 2017 r. mali przyjaciele lasu z klasy II a oraz II c pod opieką wychowawców i rodziców wzięli udział w spotkaniu plenerowym w ramach akcji "Posadźmy razem las!", organizowanym przez Nadleśnictwo Zielona Góra.
              Nasza wyprawa miała charakter edukacyjny - wspólnie z leśnikami mięliśmy okazję posadzić sadzonki sosny oraz mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy na temat wzrostu zielonogórskich lasów, pracy leśników, zdobyć ciekawe informacje o lesie i jego mieszkańcach, a także o pełnionych przez las funkcjach. Mieliśmy również okazję wziąć udział w konkursach przygotowanych przez organizatorów, oraz posilić się pyszną grochówką, jak i upiec kiełbaski przy ognisku.
   
   
  11.04.2017 22:10 | więcej »
 • Spotkanie z Anglikiem
  6 kwietnia gościem klasy 4a był pan Michael Fox, Anglik, który przyjechał w odwiedziny do Zielonej Góry prosto z Londynu. Uczniowie mieli okazję posłuchać native speakera oraz porozmawiać z naszym gościem. Każdy przedstawił się w kilku zdaniach po angielsku. Pan Michael losował też numerki, pod którymi kryły się pytania uprzednio przygotowane przez uczniów wraz z nauczycielem języka angielskiego, panią Magdaleną Tracewską. Po wysłuchaniu gościa oraz zadaniu dodatkowych pytań nastąpiła nauka trudnych zdań do wymówienia. Dzieciaki próbowały powtórzyć: „She sells sea shells by the sea shore” oraz „Peter Piper picked a peck of pickled peppers”, natomiast nasz gość musiał zmierzyć się z „Chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie” oraz „Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego”. Śmiechu było sporo a lekcja minęła bardzo szybko. Mamy nadzieję, iż wkrótce nadarzy się znów możliwość obcowania z autentycznym językiem.
  08.04.2017 21:10 | więcej »
 • Wizyta w rozgłośni Radia Zachód
  Od wielu lat uczniowie naszej szkoły, członkowie Koła Młodego Dziennikarza, współtworzą audycje dla dzieci w rozgłośni Radia Zachód.
  W ostatnią sobotę (4 marca) byliśmy gośćmi pani redaktor Elżbiety Wozowczyk - Leszko. Przygotowaliśmy program na niezwykle ciekawy temat, jakim są gry planszowe. Jest to ciekawa alternatywa dla gier komputerowych i pomysł na oderwanie się od komórek. 
  Na zdjęciach uczniowie uczęszczający na zajęcia koła: Pola Szandurska, Ania Cicha i Antek Łączkowski z kl.4d oraz Ola Krynicka, Kinga Nowak i Bartek Fiedorowicz z kl.6a wraz z opiekunem koła p. Joanną Głodecką.
  Gościem specjalnym był także p.Tomasz Łączkowski, pasjonat gier planszowych. 
  09.03.2017 15:43 | więcej »
 • WSPÓŁPRACA Z UNIWERSYTETEM ZIELONOGÓRSKIM
  W miesiącach grudzień 2016 - styczeń 2017 zostały przeprowadzone z uczniami klas IV-VI naszej szkoły zajęcia edukacyjne podczas godzin wychowawczych. Warsztaty zrealizowali studenci wydziału Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego.
  Tematyka zajęć dotyczyła zagadnień związanych z realizacją programu wychowawczo-profilaktycznego naszej szkoły. Zajęcia miały na celu wdrożenie uczniów do przestrzegania ogólnie przyjętych norm moralnych i społecznych, budowanie więzi przyjaźni, szacunku, tolerancji, prawidłowego komunikowania się oraz zagrożeń cywilizacyjnych.
  Spotkania wpisały się w pomoc o charakterze edukacyjnym i terapeutycznym.
   
  TEMATYKA PRZEPROWADZONYCH GODZIN WYCHOWAWCZYCH:
   
  KL. 5B - "TATUAŻE"
               "PATRIOTYZM I NASZA OJCZYZNA"
  KL. 5C - "JAK DOGADUJE SIĘ Z RÓWIEŚNIKAMI? - POJECIE EMPATII"
               "PODOBIEŃSTWA I RÓŻNICE MIĘDZY RODZINĄ I KLASĄ. CECHY DOBREJ RODZINY I DOBREJ KLASY"
  KL. 6A - "SIECIOHOLIZM"
               "CYBERPRZEMOC"
  KL 4D -  "CZYM JEST PRZYJAŹŃ?"
                "ZDROWE ODŻYWIANIE"
  KL. 4C - "STRES"
               "TELEFON, KOMPUTER, TELEWIZJA- UZALEŻNIENIA WSPÓŁCZESNEGO CZŁOWIEKA"
  KL. 6C - "UZALEŻNIENIE OD MEDIÓW ELEKTRONICZNYCH"
                "RADZENIE SOBIE W SYTUACJACH KONFLIKTOWYCH"
  KL. 5A - "CZYM JEST ANOREKSJA?"
                "ORTOREKSJA".
   
  20.01.2017 15:37 | więcej »
 • „Moja wizyta w fabryce św. Mikołaja”
  Jak co roku w grudniu, w naszej szkole, odbył się Konkurs Literacki o tematyce bożonarodzeniowej. Organizatorka  konkursu - p. Joanna Głodecka wyłoniła  trzech laureatów i dziewięcioro  uczniów wyróżniła. 
  Wręczenie dyplomów i nagród przez panią dyrektor Jolantę Jasińską odbyło się w poniedziałek 16 stycznia o godz. 12.00 w bibliotece szkolnej.
  Laureaci i wyróżnieni w Szkolnym Konkursie Literackim
  Opowiadanie na temat: „Moja wizyta w fabryce św. Mikołaja”
  I miejsce Magdalena Duda, kl.6b
  II miejsce Zuzanna Horna, kl.6e
  III miejsce Jagoda Tomaszek, kl.5c

  Wyróżnienia:
  Julia Derlatka, kl.6a
  Michalina Wiśniewska, kl.6e
  Zuzia Fiedorowicz, kl.6b
  Eryk Mika, kl.6b
  Milena Kardas, kl.5c
  Martyna Tomaszewska, kl.6d
  Emilia Jaracz, kl.6e
  Martyna Bobowska, kl.6e
  Maja Kardzis, kl.6e
   
   
   
  17.01.2017 20:15 | więcej »
 • Konkurs "Świat w kolędy zasłuchany"
  Dnia 4 stycznia 2017 roku po raz  trzynasty, w  naszej szkole, odbył się  konkurs "Świat w kolędy zasłuchany". Wzięło w nim udział 25 uczniów z klas 1-6.
   Każdy uczestnik wybierał numer kolędy do zaśpiewania,  jednej z osiemnastu, które ukryte były w wiszących piernikach. 
  I-miejsce zajęła uczennica klasy IIIa Katarzyna Regeńczuk.
  Jury  wyróżniło jeszcze siedmioro uczniów:
  Oliwię Paluchowską IIa
  Julię Wojciechowicz IIIb
  Nadię Pasich IIIc
  Urszulę Kacprzak IVc
  Piotra Regeńczuka Vb
  Juliana Vorkadi Vb
  Monikę Wirszyc Vb.

  Wszyscy uczestnicy otrzymali upominki.
  Konkurs był uświetniony grą na pianinie/K. Regeńczuk/ i gitarze /S. Koryzma/. Zgromadzeni na widowni rodzice i dziadkowie włączyli się do wspólnego kolędowania.
  Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z konkursu w naszej galerii.
  16.01.2017 17:56 | więcej »
 •  
  28.12.2016 21:45 | więcej »
 • Konkurs „Moja Mała Ojczyzna”
  „To pięknie , gdy człowiek może być dumny ze swego miasta, lecz jeszcze piękniej, gdy miasto może być z niego dumne.” Abraham Lincoln
  Tymi słowami 24. listopada powitaliśmy uczestników Miejskiego Konkursu „Moja Mała Ojczyzna”. Pięć drużyn ze szkół podstawowych w Zielonej Górze sprawdzało swoją wiedzę na temat naszego pięknego miasta. Uczniowie musieli wykazać się znajomością historii, zabytków, legend, a także znanych osób związanych z Zieloną Górą. Przewodniczącą jury była Pani Prof. Bogumiła Burda z Instytutu Historii na Uniwersytecie Zielonogórskim. Obok niej zasiadła Pani Janina Wróblewska jako przedstawiciel władz miasta Zielona Góra oraz Pani Maria Szymczak, wicedyrektor naszej szkoły. Wszystkie drużyny były doskonale przygotowane i otrzymały wspaniałe nagrody. Pierwsze miejsce w konkursie zajęli uczniowie naszej szkoły z klasy III e, której wychowawcą jest pani Małgorzata  Jarlaczyk. Gratulujemy. Część artystyczną przygotowali uczniowie klasy I a i III a, oraz zespół wokalny pod kierunkiem pani Anny Sobczak. 
  Konkurs przygotowały i poprowadziły panie Danuta Koszucka i Katarzyna  Kasprzyk- Koralewska. 
   
  11.01.2017 20:09 | więcej »
 • Konkurs "Uzależnienia a zdrowie"
  Dnia 9 grudnia w Szkole Podstawowej nr 17 w Zielonej Górze odbyła się XII edycja Konkursu międzyszkolnego dla uczniów klas szóstych "Uzależnienia a zdrowie".
  W tym roku naszą szkołę reprezentowali Zuzanna Fiedorowicz i Jan Szymański z klasy VI b. Celem konkursu było propagowanie wiedzy na temat szkodliwości uzależnień, poszerzenie wiedzy o wpływie zdrowego stylu życia na funkcjonowanie człowieka oraz kształtowanie umiejętności życia bez nałogów. Konkurs odbył się gdyby nie pomocy Biura Pełnomocnika ds Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Urzędu Miasta Zielona Góra i Rady Rodziców. Wszyscy uczestnicy otrzymali także drobne upominki ufundowane przez Lubuski Oddział PCK w Zielonej Górze.
  18.12.2016 12:50 | więcej »
 • MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SPORTOWY
  6 grudnia 2016 r. w naszej szkole odbył się MIKOŁAJKOWY TURNIEJ SPORTOWY, zorganizowany dla najmłodszych uczniów naszej szkoły.
  W sportowych zmaganiach wzięły udział klasa I oraz oddział przedszkolny. Uczniowie uczestniczyli w sześciu konkurencjach ruchowych, które przeplatały przedświąteczne pląsy przy muzyce.
  Zwieńczeniem imprezy była  wizyta św. Mikołaja, który wręczył dzieciom prezenty. 
                                                                                        
                                                                                        Organizatorzy:       
                                                                                        O. Dobrowolska
                                                                                        J. Kramarek
  07.12.2016 20:49 | więcej »
 • Warsztaty językowe w Bibliotece UZ
  Kolejny raz uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach językowych, które odbyły się 25 listopada b.r. w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego z inicjatywy pani Karoliny Gdańskiej. W wydarzeniu tym wzięli udział uczniowie klasy 6a, którzy zapoznali się z bogatymi zbiorami biblioteki w języku angielskim, literaturą powszechną, a także różnymi rodzajami słowników języka angielskiego (słownikami jedno- lub dwujęzycznymi, tematycznymi, synonimów, tzw. false friends, słownikami kolokacji, itp.). Ponadto, dzieci wykonywały przygotowane zadania słownikowe i czytały bieżące czasopisma w języku angielskim. Następnie, dzięki współpracy z panią Aleksandrą Wieczorek, przedstawicielem Samorządu Studenckiego, uczniowie zostali oprowadzeni po innych działach biblioteki przez kierownika Działu Informacji Naukowej, panią Grażynę Lipińską – Nowak.
  07.12.2016 20:52 | więcej »
 • Akcja „Psu na budę”
  Od wielu lat nasza szkoła bierze udział w różnego rodzaju akcjach organizowanych przez Zielonogórskie Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt. Również i w tym roku szkolnym uczestniczyliśmy w jednej z nich. Podczas trzynastej edycji akcji „Psu na budę”  panie Sylwia Matuszak i Iwona Pieślak we współpracy z wychowawcą świetlicy szkolnej panią Anetą Radziemską zorganizowały zbiórkę koców, zabawek i karmy dla zwierząt. Wszystkie dary pomogą w opiece nad bezpańskimi zwierzętami i przyczynią się to do poprawy ich warunków bytowych. Nasza szkoła rywalizuje tym samym z innymi placówkami o tytuł „Zwierzoluba 2016”.
  Najważniejszą jednak sprawą w całej akcji jest uwrażliwienie dzieci i ich rodzin na ciężki los opuszczonych zwierząt oraz zachęcenie młodych ludzi do zaopiekowania się nimi. Uzmysłowienie im, iż darowane uczucia podopiecznym schroniska, zwierzęta te oddadzą z nawiązką, gdy tylko znajdą ciepły kąt i odrobinę szczęścia.
  Wszystkim, którzy wzięli udział w akcji pomocy bezdomnym zwierzętom serdecznie dziękujemy i liczymy na Was podczas następnych, podobnych przedsięwzięć. Obu paniom natomiast życzymy siły i wytrwałości w realizacji kolejnych zadań.
  04.12.2016 20:06 | więcej »
 • Prelekcja na temat "Odpowiedzialność prawna nieletnich"
  Dnia 22.11.2016r. gościliśmy w naszej szkole pracownika Komendy Miejskiej Policji panią psycholog Wiolettę Sokołowską - Domagałę .
  Celem spotkania była prelekcja na temat "Odpowiedzialność prawna nieletnich", której uczestnikami byli uczniowie klas V-VI.
  Pani aspirant szczegółowo przedstawiła temat, zwracając uwagę na konsekwencje zabronionych czynów np.: kradzieży, niszczenia mienia, przemocy. Uczniowie mieli możliwość zadawania pytań na interesujące ich tematy, obejrzeli film profilaktyczny ukazujący zabronione działania.
  Na zakończenie uczniowie otrzymali materiały edukacyjne dotyczące tematu prelekcji.
  22.11.2016 23:16 | więcej »
 • Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości
  10 listopada 2016r.  klasy IV-VI brały udział w uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości.
    Program artystyczny przygotowała klasa VI c pod kierunkiem p. M. Kasprzak. Oprawą muzyczną zajęła się p. B. Bębenek.
  W czasie akademii uczniowie wykazali sie postawą patriotyczną, znajomością hymnu i zainteresowaniem naszej historii.
             
  22.11.2016 23:08 | więcej »
 • Tydzień zdrowia
  W dniach od 24 do 28 października 2016r. uczniowie klas 0-III  naszej szkoły w szczególny sposób zachęcali wszystkich do dbałości o zdrowie. W pierwszym dniu, pod hasłem  Razem lepiej smakuje, dzieci wraz z wychowawcami  przygotowywali kolorowe i bogate w witaminy: śniadania, surówki i soki. Zadbali o wszystkie potrzebne akcesoria kuchenne, wartościowe produkty spożywcze, w tym warzywa i owoce oraz zwrócili uwagę na  higienę podczas wykonywania potraw.
  W trakcie kolejnego dnia Pobawmy się na świeżym powietrzu podczas przerw, mimo jesiennej aury, wspaniale bawili się na boisku szkolnym.
  W środę uczniowie z klasy 3e pod okiem wychowawczyni oraz rodzica, przygotowali soki warzywno - owocowe, którymi częstowali wszystkich chętnych, zapraszając do degustacji hasłem Pij sok warzywno - owocowy, a będziesz zdrowy.
  W kolejnych dniach wychowankowie klas drugich wykonali plakaty informujące o właściwościach witamin oraz ich naturalnym występowaniu w produktach spożywczych ze szczególnym uwzględnieniem warzyw i owoców. Natomiast uczniowie  klas trzecich tworzyli Piramidy Zdrowia, dzięki którym poznali, jakie produkty i w jakiej ilości powinny występować  w naszym codziennym jadłospisie.
  Na koniec Tygodnia Zdrowia ,,zerówka" zrobiła niespodziankę i podzieliła się z całą społecznością szkolną swoją wiedzą na temat zdrowego odżywiania. W owocowo - warzywnych strojach ,,Wojowników Zdrowia", zaprezentowała plakaty  i zabawne wierszyki zachęcające do zrezygnowania ze słodyczy na rzecz owoców, warzyw i orzechów oraz zapraszała uczniów do gier i zabaw na świeżym powietrzu.  Natomiast "Szalone Cytryny" z klasy II c zorganizowały kolorową wystawę warzyw i owoców oraz przygotowały dla najmłodszych inscenizację wiersza Jana Brzechwy  pt. "Na straganie".
  Podsumowując Tydzień Zdrowia uczniowie stwierdzili, że warzywa i owoce są bardzo smaczne i zdrowe.
   
                                                                                           Organizatorzy Tygodnia Zdrowia: 
                                                                                           Jagoda Kramarek, Małgorzata Jarlaczyk,                                                                                          Olga Dobrowolska
  17.11.2016 08:32 | więcej »
 • Akademia pt.,,11 listopada - Dzień Niepodległości''
  10 listopada 2016 roku  obchodziliśmy uroczyście Narodowe Święto Niepodległości. 
  Uczniowie klas 0 - III wzięli udział w Akademii pt.,,11 listopada - Dzień Niepodległości''  przygotowanej przez uczniów klasy I a,  II e i III a pod kierunkiem p. Danuty  Koszuckiej, p. Katarzyny Koralewskiej i Olgi  Dobrowolskiej.
  Nasi  uczniowie wysłuchali krótkiej lekcji historii,  recytacji wierszy oraz pieśni o charakterze patriotycznym.
  Wykazali się dużą  uwagą, znajomością hymnu  oraz wzorową postawą patriotyczną.
  13.11.2016 21:18 | więcej »
 • Konkurs z okazji Dnia Edukacji Narodowej
  Z okazji Dnia Edukacji Narodowej opiekunowie Samorządu Uczniowskiego zorganizowali konkurs dla uczniów klas 4-6. Zadaniem dzieci było wybranie nauczyciela, za którego chcieli się przebrać, przygotowanie swojego przebrania i dostarczenie zdjęcia w formie elektronicznej, bądź już wydrukowanego pani Karolinie Gdańskiej lub pani Magdalenie Tracewskiej.
  07.11.2016 20:43 | więcej »
 • Wybory Samorządu Uczniowskiego
  Od 3 października 2016 roku trwała kampania wyborcza kandydatów do władz Samorządu Uczniowskiego klas IV – VI. Uczniowie przygotowali plakaty z propozycjami imprez i różnymi działaniami, które chcieliby zapoczątkować w naszej szkole. Organizowali słodkie poczęstunki, aby przekonać swoich wyborcówJ. Tablica ogłoszeń SU była bardzo kolorowa!!!
  Na prośbę opiekunów SU, wychowawcy przeprowadzili pogadankę na temat wyborów (czym są wybory? kiedy głos wyborczy może być nieważny? itp.). Nauczyciele mogli skorzystać z opracowanego przez uczniów w zeszłym roku szkolnym „Słownika Młodego Obywatela”. Kampania wyborcza zakończyła się 21 października. Tego dnia, wszyscy kandydaci zobowiązani byli do usunięcia swoich plakatów i zaprzestania akcji wyborczych. Rozpoczęła się cisza przedwyborcza.
  Dnia 26 października odbyły się wybory. Każdy uczeń kl. IV – VI otrzymał opieczętowaną kartę wyborczą z kandydatami do władz SU oraz kandydatami – nauczycielami na Rzecznika Praw Ucznia. Wypełnione karty uczniowie wrzucali do urny wyborczej.

   
  02.11.2016 20:58 | więcej »
 • Pasowanie na Ucznia klasy Ia
  Nasza szkoła ponownie przyjęła w swe szeregi nowych uczniów. 4 października 2016 odbyło się Pasowanie na Ucznia klasy Ia, której wychowawcą jest pani Danuta Koszucka. Z ogromną przyjemnością pasowaliśmy 26. „pierwszaków”. Każdy z nich złożył przyrzeczenie bycia dobrym kolegą, pilnym uczniem oraz godnym reprezentantem naszej szkoły. Po przyrzeczeniu przedstawiciel rodziców wręczył Pani Dyrektor pióro z prośbą o pasowanie dzieci, jednocześnie obiecując dołożenie wszelkich starań by każde z nich dotrzymało przyrzeczenia.
  Pani Dyrektor pasowała pierwszoklasistów po kolei, kładąc każdemu pióro na prawym ramieniu, a uściskiem dłoni witając w gronie uczniów naszej szkoły. Po ceremonii każdy uczeń otrzymał upominek i zrobiono wspólne zdjęcia na pamiatkę tego ważnego wydarzenia.
  28.10.2016 20:26 | więcej »
 • Warsztaty w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska
  Dnia 11 października 2016 roku uczniowie klasy 6b wzięli udział w warsztatach w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Zielonej Górze pod opieką pani Magdaleny Tracewskiej.
   Świadomość tego jak ważna jest  otaczająca nas przyroda oraz bezpośredni wpływ każdego człowieka na środowisko jest we współczesnym świecie niezwykle istotna. Odwiedziny w WIOŚ w Zielonej Górze pozwoliły dzieciom na uzyskanie wiedzy związanej z działalnością Inspektoratu. Przy okazji zwiedzania laboratorium uczniowie mieli okazję uczestniczyć w doświadczeniach chemicznych, obejrzeć preparaty przy użyciu mikroskopu, czy dokonać pomiaru hałasu.  Uzyskaliśmy również informację o stanie środowiska w naszym regionie.
   Po powrocie do szkoły uczniowie wzięli udział w lekcji języka angielskiego poświęconej ochronie środowiska. Wiedza zdobyta podczas warsztatów zostanie również wykorzystana  do wykonania projektu z dziedziny ekologii.
  12.10.2016 23:19 | więcej »
 • Turniej towarzyski reprezentacji Polski Kobiet w piłce ręcznej
  W dniu 04.10.2016 odbyły się w ramach mistrzostw Miasta Indywidualne Biegi Przełajowe. Nasi uczniowie wypadli świetnie Wiktoria Pułkownik zajęła IV m., a Inez Walczak VII m. Nasza szkoła zajęła III m. na 14 zespołów. Natomiast w kat. chłopców najlepiej spisał się Cezary Fabisiak zajmując VIII m. SP 14 zajęła V m. w klasyfikacji szkół.
  Nasza szkoła uczestniczyła w oszałamiającej liczbie 183  osób (rodzice, dzieci, dyrekcja) w turnieju towarzyskim reprezentacji Polski Kobiet w piłce ręcznej, który odbył się w dniach 07-08.10.2016 w hali CRS w Zielonej Górze. Mocno i z zaangażowaniem kibicowaliśmy naszym Paniom, które pokazały dojrzałą grę. Dzieci nasze poprzebierały się w barwy biało - czerwone.
  Kilka osób pokazanych zostało w TV.  
    Mariusz Fórmaniak
  11.10.2016 09:31 | więcej »
 • Jestem widoczny- Jestem bezpieczny
  W ramach programu organizowanego przez Komendę Miejską Policji, Miasto Zielona Góra i Fundację ,,Bezpieczne Miasto" pod hasłem ,,Jestem widoczny - Jestem bezpieczny", nasi najmłodsi uczniowie z klas 0 i 1a, uczestniczyli w spotkaniu z policjantką Panią Anetą Atłachowicz. Dzieci obejrzały film, w czasie którego mogły sprawdzić swoje wiadomości z zakresu bezpieczeństwa. Wykazały się ogromną wiedzą, podając przykłady właściwego zachowania podczas drogi do i ze szkoły. Uczniowie doskonale wiedzieli, że w trakcie jazdy samochodem, muszą przebywać w specjalnym foteliku, a podczas jazdy na rowerze dla swojego bezpieczeństwa ubierają kask. Na zakończenie spotkania policjantka wręczyła uczniom odblaski. Za wspaniałą lekcję uczniowie podziękowali wręczając laurkę i bukiet słoneczników.
                                                                                                                         Organizatorzy: M. Jarlaczyk, J. Kramarek i J. Kacprzak
  10.10.2016 06:21 | więcej »
 • Zielonogórska Akcja Sprzątanie Świata
  Dnia 22 września 2016r. wzięliśmy udział w kolejnej już   „Zielonogórskiej Akcji Sprzątanie Świata”, której głównym przesłaniem jest czyste środowisko i człowiek przyjazny naturze.
  Koordynatorem akcji była p. Sylwia Matuszak. W okresie poprzedzającym akcję „Sprzątanie świata” wychowawcy przeprowadzili  pogadanki dotyczące ekologii, mające na celu uświadomienie uczniom, że wszyscy odpowiadamy za nasze środowisko. W czasie wrześniowej akcji najmłodsze dzieci z klas 0-I sprzątały teren szkoły, z klas II-III teren wokół szkoły, natomiast starsi uczniowie udali się wraz z wychowawcami w okolice Ogrodu Botanicznego.
  Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni, że przyczynili się do poprawy stanu czystości okolicznych terenów.
  04.10.2016 20:37 | więcej »
 • „Pola Nadziei” w naszej szkole
  W tym roku społeczność naszej szkoły brała udział kolejny raz w akcji charytatywnej „Pola Nadziei” z inicjatywy pani Karoliny Gdańskiej oraz pani Magdaleny Tracewskiej. Dzięki zaangażowaniu i ofiarności Was wszystkich, udało nam się zebrać 656,04 zł, które przekazane zostały na zakup sprzętu medycznego, środków opatrunkowych i leków Zielonogórskiemu Towarzystwu Przyjaciół Chorych „Hospicjum Domowe” im. Św. Pawła w Zielonej Górze.
  W imieniu Samorządu Uczniowskiego, serdecznie dziękujemy uczniom, rodzicom oraz wychowawcom za pomoc w organizacji akcji „Pola Nadziei” w naszej szkole.
  Akcji towarzyszyło sadzenie cebulek żonkili na terenie naszej szkoły. Już nie możemy doczekać się wiosny!!!
  03.10.2016 20:30 | więcej »
 • Ogólnopolska Kampania pt. "Pola Nadziei''
  24 września 2016 r. wzięliśmy aktywny      udziału w     Ogólnopolskiej    Kampanii  pt. "Pola Nadziei''.
  Celem akcji była edukacja i uwrażliwianie społeczeństwa na losy osób chorych terminalnie oraz pozyskanie funduszy na działalność Hospicjum w Zielonej Górze.
   
  Naszą szkołę  reprezentował  Mały  Samorząd Uczniowski pod opieką pani  Danuty Koszuckiej oraz pani Katarzyny Kasprzyk - Koralewskiej. 
  Uczniowie  szkoły sadzili symbolicznie cebulki żonkili przed Hospicjum w Zielonej Górze oraz brali udział w zabawach organizowanych przez Urząd Miasta na terenie Hospicjum. 
  30.09.2016 12:13 | więcej »

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 14
  65-518 Zielona Góra ul. Jaskółcza 66
 • (+68) 325 50 11
  500 795 964 - świetlica

Galeria zdjęć