Ogólnopolska akcja ekologiczna „Listy dla Ziemi”
W tym roku szkolnym dołączyliśmy do ogólnopolskiej akcji ekologicznej „Listy dla Ziemi”, która wpisała się w obchody Dnia Ziemi przypadające na dzień 22 kwietnia. Jej celem było pisanie przez dzieci i młodzież listów o tematyce ekologicznej, w których zwrócili uwagę na segregowanie odpadów i recykling oraz spalanie odpadów w piecach domowych. Adresatami listów mogli być między innymi rodzice, dziadkowie, władze miasta czy też sąsiedzi, co ma rozbudzić postawę obywatelską.
W ramach akcji w naszej szkole przeprowadzono pogadanki wyjaśniające w jaki sposób ludzie szkodzą środowisku i jak mogą zmienić swoje przyzwyczajenia, aby chronić środowisko i własne zdrowie. W miesiącu kwietniu uczniowie klas IV, V i VI w ramach lekcji przyrody poznawali historię Dnia Ziemi, rozwiązywali test – „Czy Twój dom jest ekologiczny?” oraz wymyślali krótkie hasła zachęcające do oszczędzania energii elektrycznej i wody, segregowania odpadów i korzystania z alternatywnych źródeł energii. Nauczycielki języków obcych pani Magdalena Tracewska i pani Ewa Drzewucka wraz z nauczycielem przyrody panią Sylwia Matuszak przeprowadziły w klasach VIb i Va dwa projekty edukacyjne dotyczące ekologii. Uczniowie poznali słownictwo w języku angielskim i niemieckim, które dotyczyło ochrony środowiska i zasad prawidłowego postępowania z odpadami. Powstały piękne plakaty, które zawisły na korytarzach szkoły, jak również ciekawe ulotki promujące zachowania ekologiczne.
Szkolny koordynator akcji „Listy dla Ziemi” pani Sylwia Matuszak wychodziła z klasami w teren, aby na łonie natury podyskutować z uczniami na temat ochrony środowiska, wskazać im prawidłowe działania człowieka, który dba o naszą planetę. Rozmowy dotyczyły między innymi oszczędzania zasobów naturalnych Ziemi, recyklingu, bycia świadomym konsumentem, który stosuje zasadę „3R” (reduce, reuse, recycle- redukuj, używaj, przetwarzaj), jak również zanieczyszczania powietrza poprzez spalanie odpadów w piecach domowych. Podczas dyskusji uczniowie wpadali na ciekawe pomysły, jak można pomóc Ziemi, co przelewali na papier, pisząc „Listy dla Ziemi”. Dzieci pisały swoje listy na specjalnym papierze listowym, wykonanym z makulatury, który otrzymaliśmy od Fundacji Ekologicznej ARKA, która jest pomysłodawcą takiej idei rozpowszechniania wiedzy ekologicznej. Akcję promowała również pani Anna Jasinowska, nauczycielka przyrody, która także wskazywała prawidłowe postawy ekologiczne, zachęcała swoich uczniów do pisania listów i wspomagała dzieci podczas tworzenia haseł proekologicznych.
Jury w składzie pani Justyna Rudek, pan Romuald Walczak i nauczycielki przyrody pani Sylwia Matuszak i pani Anna Jasinowska wybrało najlepsze listy na poziomach klas. W klasach czwartych najlepszym listem pochwalić się może Róża Urbańska (IVc), w klasach piątych Mikołaj Grabowy (Va) , natomiast spośród klas szóstych Aleksandra Kaczmarek (VIe). List Mikołaja okazał się być najlepszy zarówno pod względem formalnym, jak i pod względem treści i został przesłany do fundacji ARKA gdzie będzie brał udział w drugim etapie konkursu, w którym liczyć się będą także Wasze głosy. Poza tym list Mikołaja Grabowego został dostarczony także do Biura Ochrony Środowiska, gdzie zostanie nagrodzony przez Prezydenta Miasta Zielona Góra- pana Janusza Kubickiego. W ramach akcji powstał również piękny wiersz „Do Matki Ziemi”, którego autorem jest Miłosz Mirosławski z klasy VIa.
Wszystkim zaangażowanym w akcję serdecznie dziękujemy i liczymy na więcej.
Listy_dla_Ziemi-_Aleksandra_Kaczmarek__Szkola_Podstawowa_nr_14_w_Zielonej_Gorze.pdf
Listy_dla_Ziemi-_Mikolaj_Grabowy__Szkola_Podstawowa_nr_14_w_Zielonej_Gorze.pdf
Listy_dla_Ziemi-_Roza_Urbanska__Szkola_Podstawowa_nr_14_w_Zieloenj_Gorze.pdf
1 czerwca odbyła się druga edycja Dziecięcej Sesji Rady Miasta w Zielonej Górze, naszą szkołę reprezentował Piotr Regeńczuk z kl. 5b. Tematem sesji było szkolnictwo, kultura, sport i rekreacja w Zielonej Górze. Dzieci głosowały m.in. nad tym, czy żużlowcy wygrają najbliższy mecz, a także, czy trzy miesiące wakacji, to dobry pomysł. Uczniowie zielonogórskich szkół podstawowych wykonali swoje zadania radnych na "piątkę" w sesyjnych ławach byli bardzo skupieni i poważni. Sesji Dziecięcej Rady Miasta przewodniczył radny Tomasz Sroczyński. Udział wziął także prezydent miasta Janusz Kubicki i wiceprezydent Wioleta Haręźlak. dziecieca-sesja-___-1.mp3
o. Witold Słowik
Dnia 11 kwietnia 2017 o godzinie 14.00 w naszej szkole odbył się XV Miejski Konkurs Ortograficzny klas III-ich. W konkursie wzięło udział 15 przedstawicieli szkół miasta Zielona Góra.Konkurs wygrał- otrzymując miano Mistrza Ortografii klas III-ich miasta Zielona Góra --Filip Rejtan z SP nr 11, tytuł Wicemistrza Ortografii i srebrny certyfikat uznania zdobyła uczennica Patrycja Borowik ze SP nr8, trzecie miejsce i brązowy certyfikat uznania otrzymała Oliwia Kmito z ZE nr6. Wyróżniony został Filip Skałecki z SP nr 1.