Uczniowie z klas I - III wzięli udział w uroczystym otwarciu Lubuskiego Laboratorium Książki w Jędrzychowie. Po obejrzeniu prezentacji związanej z historią powstania książki uczestniczyli w warsztatach promujących czytelnictwo.
Dzieci miały możliwość wykonania oryginalnej zakładki do książki, a podczas warsztatów z robotyki poznały sposoby programowania robotów. Rozwiązywały również zagadki, dotyczące znanych bohaterów i autorów książek dla dzieci.
Aktywnie spędzony czas pozwolił uczniom na poznanie nowoczesnej biblioteki, z której będą mogli korzystać w czasie wolnym od nauki.
Dziękujemy Pracownikom Lubuskiego Laboratorium Książki za zaproszenie!
Opracowała
M. Jarlaczyk
Do imprezy, która odbyła się w tym dniu, uczniowie przygotowywali się wspólnie z wychowawcami od wielu dni. Każda klasa wybrała jeden z hitów polskiej sceny muzycznej i ćwiczyła jego wykonanie wraz z odpowiednią choreografią. Nie było to łatwe zadanie, ale dzieciaki fantastycznie się spisały prezentując wybrane piosenki przed uczniowską publicznością.
Impreza poprowadzona została jak wielki koncert przez P. Jagodę Kramarek i P. Dorotę Wojtalewicz, którym towarzyszyła DJ Agnieszka Twarowska. Publiczność szalała, skandowała imiona wykonawców, robiła meksykańską falę, klaskała i tańczyła. Musiała też odgadywać nazwiska wykonawców prezentowanych na zdjęciach, co okazało się jednak niezbyt trudnym zadaniem dla tak świetnie zorientowanej publiki. Oprócz prezentacji klas dużą niespodzianką dla dzieci był występ pań nauczycielek, które w odpowiednich przebraniach zaśpiewały dla nich piosenkę tytułową z bajki „Pszczółka Maja”. Zebrały gromkie brawa i bisowały. Na koniec wszyscy mogli nauczyć się choreografii i zatańczyć do piosenki „Ona tańczy dla mnie”. Prowadzący usłyszeli w kuluarach, że „Był to najlepszy dzień w szkole!”. A to jeszcze nie był koniec atrakcji…
Pozostali uczestnicy z klas I - III otrzymali wyróżnienia.
W grudniu - jak co roku - odbył się Szkolny Konkurs Literacki. Organizatorem konkursu jest p. Joanna Głodecka. Uczniowie naszej szkoły pisali opowiadania o tematyce świątecznej, temat brzmiał: "24 grudnia na loterii wygrałem milion złotych.... kogo i jak uszczęśliwię moją wygraną?"
W styczniu, przed feriami, w szkolnej bibliotece, odbyło się wręczenie nagród i dyplomów laureatom i wyróżnionym w tym konkursie.
WYNIKI KONKURSU
I miejsce - Klaudia Kaczmarek, 7a
II miejsce - Zuzanna Fiedorowicz, 8b
III miejsce - Michalina Wiśniewska, 8d
Wyróżnienia:
Olgierd Myszkiewicz, 1b
Maria Stanowska, 5e
Bożenka Wojtkowiak, 5e
Maciej Matusewicz, 6b
Jagoda Tomaszek, 7c
Piotr Regeńczuk, 7c
Tuż przed Ṥwiętami Bożego Narodzenia odbyła się II edycja Loterii Ṥwiątecznej dla uczniów klas IV-VIII. Przygotowano ponad 300 losów w cenie 2 zł i wszystkie zostały sprzedane. Każdy los wygrywał, a były to słodycze, drobne upominki, gadżety oraz kupony przygotowane przez nauczycieli. Można było wylosować bon na niepytanie, dodatkowe nieprzygotowanie czy podpowiedź na kartkówce. Były też takie, które proponowały uczniom herbatkę ze słodkim poczęstunkiem, czy inną niespodziankę. Dodatkowo każdy los brał udział w losowaniu nagród głównych, które odbyło się kolejnego dnia w sali gimnastycznej. Szczęśliwi posiadacze wylosowanych przez Panie Wicedyrektor kuponów, otrzymali zaproszenie do Cinema City, bony do Empiku oraz słuchawki i głośnik bezprzewodowy.
Dochód ze sprzedaży losów zostanie przeznaczony na działalność Samorządu Szkolnego, m.in. na organizację imprez i nagrody w konkursach.
Wszystkim, którzy przyczynili się do przygotowania tak dużej ilości losów, składamy serdeczne podziękowania w imieniu całego Samorządu Uczniowskiego.
Organizatorzy: Justyna Ratajczak i Mariusz Fórmaniak
Uczniowie z klas I - III wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Edukacyjnym "Szkolne Przygody Gangu Słodziaków". Zadaniem było narysowanie komiksu o przygodach bohaterów książki.
Z przyjemnością zawiadamiamy, że uczniowie z klasy 2b: Tymon Markiewicz, Witold Skrobania, Joasia Olichwer i Piotr Kaciunka, zdobyli wyróżnienie spośród 5000 prac nadesłanych na konkurs. Sukces dzieci nie byłby możliwy bez współpracy kolegów z klasy, wychowawczyni oraz całej społeczności szkolnej. Gratulujemy!!!
Bezsilna wściekłość dusiła mnie nieraz, że w niczym zaszkodzić wrogom nie mogę, że muszę w milczeniu znosić deptanie mej godności i słuchać kłamliwych i pogardliwych słów o Polsce, Polakach i naszej historii.
J. Piłsudski
Słowa Józefa Piłsudskiego ukazują tragiczny los żołnierza, Polaka, patrioty, człowieka odpowiedzialnego za losy swojego państwa. Bezradność, bezsilność i poniżenie jakie znosił naród polski przez ponad wiek dziś owocuje świadomym interpretowaniem słów: niepodległość, wolność i suwerenność. Trzy słowa: Bóg, Honor i Ojczyzna na stałe wpisały się w karty naszej historii, a teraz w zasady wychowania młodego pokolenia. Od włączenia się do Ogólnopolskiej Akcji BohaterON rozpoczęliśmy obchody Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie klas ósmych wypisali kartki z życzeniami dla żywych świadków historii Powstania Warszawskiego, które później wysłane zostały na adres fundacji we Wrocławiu.
W jaki sposób można wyrazić ”niepodległość”?
Uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej pod kierunkiem swoich wychowawców uczestniczyli w warsztatach plastycznych. Biel i czerwień, w różnych jej odsłonach zagościła na szkolnym korytarzu. Były orły wykonane z dłoni dzieci, prasłowiańskie, legendarne drzewo, dom-symbol państwa oraz biało-czerwone motyle w kształcie serca.
Miłość do ojczyny zmierzono metrami, bowiem wszyscy uczniowie uczestniczyli w „Niepodległościowym biegu sztafetowym”.
Postacie takie jak: St. A. Poniatowski, Bolesław Chrobry, Jan Matejko, Maria Skłodowska-Curie, Pola Negri, Lech Wałęsa i wielu, wielu innych, tych bardziej i nieco mniej znanych, tych, którzy tworzyli historię państwa i IV Rzeczpospolitą są znani i rozpoznawalni przez uczniów.
Konkurs „Żywa oś czasu” pozwolił odtworzyć dzieje państwa polskiego.
Uczniowie wraz z rodzicami utworzyli ranking „Znanych, Cenionych, Popularnych, Wielkich Polaków”. Wymieniono takie nazwiska jak: Józef Piłsudski, Jan Paweł II, Maria Skłodowska-Curie i rotmistrz Witold Pilecki i wielu innych.
Miłośnicy historii mogli wziąć udział w konkursie multimedialnym pt. "Życie i działalność Józefa Piłsudskiego", który cieszył się dużym zainteresowaniem.
Słowo „Niepodległość” w ciekawy i nietypowy sposób zinterpretowała sztuka. Nauczycielki: plastyki - Bożena Nowinka i muzyki – Bernadetta Bębenek zorganizowały konkurs, który pozwolił wszystkim jej odbiorcom przeżywać i doznawać niezwykłych doświadczeń estetycznych poprzez wzrok, słuch, obraz i dźwięk. Dźwięki pieśni patriotycznych rozbrzmiewały także na szkolnym korytarzu.
A co może mieć wspólnego język angielski z Narodowym Świętem Niepodległości Polaków? Oliwier, uczeń klasy szóstej, przygotował folder polsko-angielski o bohaterze dwóch narodów Tadeuszu Kościuszce. Jego praca w formacie XXL wyeksponowana została w sali 38 na honorowym miejscu.
Sala komputerowa na chwilę stała się pracownią grafiki komputerowej, gdzie uczniowie projektowali „logo 100 Rocznicy Niepodległości”.
Uczniowie klasy Ve: Adrian, Bożena i Patrycja wcielili się w architektów i wykonali makietę Powstania Warszawskiego, oddającą atmosferę tamtych tragicznych 63 dni.
Zwieńczeniem działań pod hasłem „Niepodległość” była uroczysta akademia, podczas której wszyscy odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego.
Ewa Stachurska
W listopadzie uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na uroczystość z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Obejrzeliśmy wspaniały występ najstarszej grupy przedszkolnej. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy oraz wiele polskich pieśni patriotycznych. Podczas naszej wizyty wychowawczynie z przedszkola mogły spotkać swoich byłych wychowanków i cieszyć się z ich sukcesów.
Za wspólnie spędzone chwile serdecznie dziękujemy i zapraszamy do naszej szkoły.
W dniach 29 - 31 października obchodziliśmy Dni Zdrowia pod hasłem ,,Żyj zdrowo i kolorowo ze Szkołą na Widelcu". W ramach Ogólnopolskiego Programu Dobrze Jemy Ze Szkołą Na Widelcu, uczniowie klas I - III wzięli udział w warsztatach o charakterze kulinarnym. Zajęcia wzbogacone zostały o filmy i materiały otrzymane od organizatora programu.
Podczas pierwszego dnia pod hasłem Czysta woda zdrowia doda, uczniowie wspólnie z wychowawcami omówili znaczenie zdrowego odżywiania w prawidłowym rozwoju człowieka i zapobieganiu chorobom oraz wykonali wodę smakową z wykorzystaniem owoców sezonowych i ziół. Napój okazał się doskonały do ugaszenia pragnienia po większym wysiłku fizycznym i umysłowym. W kolejnym dniu pod hasłem Owocowy zawrót głowy, uczniowie wykonali pożywne śniadanie, do którego użyli ulubionych bakalii, owoców i jogurtu, a także smaczne koreczki i sałatkę owocową. Podczas ostatniego dnia W zdrowym ciele zdrowy duch, starsi i młodsi wspólnie bawili się i ćwiczyli przy znanych i ulubionych piosenkach.
Uczniowie klas IV - VIII zaprezentowali plakaty promujące zdrowy styl życia. Wyróżnione zostały następujące klasy: 4a, 6c, 7b. W czasie Dni Zdrowia młodsi i starsi uczniowie zachęcali rówieśników, rodziców i personel naszej szkoły do zdrowego odżywiania, częstując wszystkich chętnych smakową wodą, jogurtami, owocowymi koreczkami i kolorową owocową sałatką, wykorzystując do tego produkty ufundowane przez Radę Rodziców. Wszystkim dziękujemy i zachęcamy do odwiedzania strony programu www.dobrzejemy.szkolanawidelcu.pl
Organizatorzy:
Jagoda Kramarek, Małgorzata Jarlaczyk
Anna Jasinowska, Dorota Wojtalewicz
W ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości nauczyciel historii Tomasz Kaźmierczak zaproponował oddanie hołdu pochowanym na zielonogórskim cmentarzu powstańcom wielkopolskim. Okazuje się, że na naszej nekropolii spoczywa ich kilkudziesięciu, a groby niektórych z nich są mocno zaniedbane.
29 października uczniowie naszej szkoły udali się na cmentarz, gdzie w pierwszej kolejności przy obeliskach upamiętniających wydarzenia z najnowszej historii Polski uczcili pamięć bohaterów i pomordowanych. Następnie, korzystając z mapki użyczonej przez pana Mieszka Kamińskiego z Towarzystwa Przyjaciół Powstania Wielkopolskiego, odszukali kilka grobów powstańców, uporządkowali je i zapalili znicze. W czasie pobytu na cmentarzu posprzątali również bardzo zaniedbany fragment sektora dziecięcego. Mimo chłodu i niezbyt przyjemnej aury wszyscy z dużym zapałem zaangażowali się w działania. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa stanie się tradycją kultywowaną przez naszą młodzież w również następnych latach.