Menu


 • Nasi wspaniali szachiści po zajęciu II miejsca w Zielonej Górze, awansowali do etapu wojewódzkiego.
  11 grudnia 2018 r. w Sulechowie, odbył się Wojewódzki Turniej Szachowy uczniów szkół podstawowych rocznik 2006 i młodsi.
  Były to zawody drużynowe, zawodnicy byli przypisani do poszczególnych szachownic.
  Naszą szkołę reprezentowali:
  •    I szachownica – Olaf Lewandowski kl. 5b,
  •    II szachownica – Franciszek Rożek kl. 6c,
  •    III szachownica – Patryk Ptaszyński kl. 4d
  •    IV szachownica – Kalina Kasperowicz kl. 5a i Katarzyna Regeńczuk kl. 5a (na IV szachownicy musiała grać dziewczyna).
  Nasza drużyna zaprezentowała się znakomicie, zajmując 8 miejsce na 22 szkoły. Należy zaznaczyć, że były to zawody wojewódzkie, szachiści oraz szachistki z najwyższej „półki”, posiadający kategorie.
  Serdecznie dziękujemy i gratulujemy naszym reprezentantom oraz życzymy dalszych sukcesów.

   


   
  13.12.2018 22:05 | więcej »

 • W ramach zapoznania się z zawodem, uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do Zespołu Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze. Podczas spotkania dzieci poznały m.in. zawód sprzedawcy, kasjera oraz pracownika hotelu. Obejrzały klasopracownie, w których urządzone były sklep, recepcja i pokój hotelowy.
  Uczniowie z „Ekonomika" zaprezentowali młodszym kolegom pracę ekspedientki w sklepie spożywczym, pokazali obsługę kasy fiskalnej oraz zaprosili do wspólnej zabawy „w sklep". W hotelowej klasopracowni dzieci zobaczyły pokój hotelowy przygotowany na specjalną okazję oraz wzięły udział w warsztatach ścielenia łóżka oraz zamawiania pokoju.
  Uczniowie mogli również sprawdzić swoją wiedzę podczas rozwiązywania zagadek oraz zabaw integracyjnych w świetlicy szkolnej. 
  Dziękujemy Dyrekcji, Nauczycielom i Uczniom  Zespołu Szkół Ekonomicznych za miłe przyjęcie.  

   


   
  13.12.2018 21:32 | więcej »

 • Uczniowie z klas I-III wzięli udział w warsztatach hortiterapii (ogrodolecznictwo) zorganizowanych na terenie Ogrodnictwa Gardenion. Podczas spotkania dzieci wykonały stroiki świąteczne z wykorzystaniem materiałów roślinnych. Każdy etap pracy poprzedzony był wielozmysłowym poznaniem zgromadzonych materiałów. Zwieńczeniem warsztatów były piękne stroiki, które uczniowie zabrali do domu. Każda z klas była zachwycona wspaniale spędzonym czasem i profesjonalizmem pań prowadzących warsztaty. Dziękujemy!
   


   
  13.12.2018 21:19 | więcej »

 • Uczniowie z klas I - III wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Edukacyjnym "Szkolne Przygody Gangu Słodziaków". Zadaniem było narysowanie komiksu o przygodach bohaterów książki. 

  Z przyjemnością zawiadamiamy, że uczniowie z klasy 2b: Tymon Markiewicz, Witold Skrobania, Joasia Olichwer i Piotr Kaciunka, zdobyli wyróżnienie spośród 5000 prac nadesłanych na konkurs. Sukces dzieci nie byłby możliwy bez współpracy kolegów z klasy, wychowawczyni oraz całej społeczności szkolnej. Gratulujemy!!!

      

  13.12.2018 21:11 | więcej »

 • Dzień Głośnego Czytania z Gangiem Słodziaków w Szkole Podstawowej nr 14 w Zielonej Górze zorganizowały panie bibliotekarki wraz wychowawczyniami klas 1-3. Uczniowie poprzez codzienne czytanie  swoim kolegom  bardzo polubili bohaterów książki Renaty Piątkowskiej pt. „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków".
  W Dniu Głośnego Czytania  wszyscy spotkali się w holu szkoły, aby posłuchać bajki czytanej przez zaproszonych gości: panią Dyrektor, panią Wicedyrektor, pania pielęgniarkę oraz pana woźnego, który przyjechał na spotkanie wyjątkowym pojazdem - taczką. W czasie przerwy pluszowi przyjaciele z Gangu Słodziaków tańczyli razem z dziećmi. Na zakończenie spotkania wszyscy przeszli po szkolnych korytarzach w tanecznym korowodzie. 

   


   
  13.12.2018 21:06 | więcej »

 • Dnia 3 grudnia 2018 r. w Zespole Edukacyjnym nr 1 w Zielonej Górze podsumowano XVIII edycję MIEJSKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO pt.: "Zielona Góra - historia, pomniki i miejsca niezwykłe". Na konkurs wpłynęło 150 prac. 
  Tytuł laureatów otrzymały uczennice z klasy 1b: Aleksandra Dudkowiak, Nadia Sikorska, Karolina Sidorczuk i Gabriela Górna. Uczennice -.Róża Walczak i Barbara Dudkowiak zdobyły wyróżnienia.
  Gratulujemy uczennicom i pani J. Zając, pod kierunkiem której powstały te wspaniałe prace.

   
   
  13.12.2018 22:06 | więcej »

 • Bezsilna wściekłość dusiła mnie nieraz, że w niczym zaszkodzić wrogom nie mogę, że muszę w milczeniu znosić deptanie mej godności i słuchać kłamliwych i pogardliwych słów o Polsce, Polakach i naszej historii.

   J. Piłsudski

   

  Słowa Józefa Piłsudskiego ukazują tragiczny los żołnierza, Polaka, patrioty, człowieka odpowiedzialnego za losy swojego państwa. Bezradność, bezsilność i poniżenie jakie znosił naród polski przez ponad wiek dziś owocuje świadomym interpretowaniem słów: niepodległość, wolność i suwerenność. Trzy słowa: Bóg, Honor i Ojczyzna na stałe wpisały się w karty naszej historii, a teraz w zasady wychowania młodego pokolenia. Od włączenia się do Ogólnopolskiej Akcji BohaterON rozpoczęliśmy obchody Setnej Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczniowie klas ósmych wypisali kartki z życzeniami dla żywych świadków historii Powstania Warszawskiego, które później wysłane zostały na adres fundacji we Wrocławiu.
   

  W jaki sposób można wyrazić ”niepodległość”?

  Uczniowie klas edukacji wczesnoszkolnej pod kierunkiem swoich wychowawców uczestniczyli w warsztatach plastycznych. Biel i czerwień, w różnych jej odsłonach zagościła na szkolnym korytarzu. Były orły wykonane z dłoni dzieci, prasłowiańskie, legendarne drzewo, dom-symbol państwa oraz biało-czerwone motyle w kształcie serca.
   


  Miłość do ojczyny zmierzono metrami, bowiem wszyscy uczniowie uczestniczyli w „Niepodległościowym biegu sztafetowym”.


  Postacie takie jak: St. A. Poniatowski, Bolesław Chrobry, Jan Matejko, Maria Skłodowska-Curie, Pola Negri, Lech Wałęsa i wielu, wielu innych, tych bardziej i nieco mniej znanych, tych, którzy tworzyli historię państwa i IV Rzeczpospolitą są znani i rozpoznawalni przez uczniów.

   

  Konkurs „Żywa oś czasu” pozwolił odtworzyć dzieje państwa polskiego.

  Uczniowie wraz z rodzicami utworzyli ranking „Znanych, Cenionych, Popularnych, Wielkich Polaków”. Wymieniono takie nazwiska jak: Józef Piłsudski, Jan Paweł II, Maria Skłodowska-Curie i rotmistrz Witold Pilecki i wielu innych.

  Miłośnicy historii mogli wziąć udział w konkursie multimedialnym pt. "Życie i działalność Józefa Piłsudskiego", który cieszył się dużym zainteresowaniem.
   

  Słowo „Niepodległość” w ciekawy i nietypowy sposób zinterpretowała sztuka. Nauczycielki: plastyki - Bożena Nowinka i muzyki – Bernadetta Bębenek zorganizowały konkurs, który pozwolił wszystkim jej odbiorcom przeżywać i doznawać niezwykłych doświadczeń estetycznych poprzez wzrok, słuch, obraz i dźwięk. Dźwięki pieśni patriotycznych rozbrzmiewały także na szkolnym korytarzu.

  A co może mieć wspólnego język angielski z Narodowym Świętem Niepodległości Polaków? Oliwier, uczeń klasy szóstej, przygotował folder polsko-angielski o bohaterze dwóch narodów Tadeuszu Kościuszce. Jego praca w formacie XXL wyeksponowana została w sali 38 na honorowym miejscu.
   

  Sala komputerowa na chwilę stała się pracownią grafiki komputerowej, gdzie uczniowie projektowali „logo 100 Rocznicy Niepodległości”.

  Uczniowie klasy Ve: Adrian, Bożena i Patrycja wcielili się w architektów i wykonali makietę Powstania Warszawskiego, oddającą atmosferę tamtych tragicznych 63 dni.
   

  Zwieńczeniem działań pod hasłem „Niepodległość” była uroczysta akademia, podczas której wszyscy odśpiewali cztery zwrotki hymnu narodowego.

  Ewa Stachurska

   

  28.11.2018 22:35 | więcej »

 • W listopadzie uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni na uroczystość z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Obejrzeliśmy wspaniały występ najstarszej grupy przedszkolnej. Wspólnie odśpiewaliśmy hymn państwowy oraz wiele polskich pieśni patriotycznych. Podczas naszej wizyty wychowawczynie z  przedszkola mogły spotkać swoich byłych wychowanków i cieszyć się z ich sukcesów.
  Za wspólnie spędzone chwile serdecznie dziękujemy i zapraszamy do naszej szkoły.

      

  13.12.2018 21:06 | więcej »

 • Dnia 9 listopada 2018 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w zawodach sportowych w szachach. 
  W Miejskich Igrzyskach uczestniczyło 8 szkół podstawowych z naszego rejonu. Reprezentacja naszej szkoły zajęła II miejsce, awansując do etapu wojewódzkiego, który ma się odbyć 11 grudnia 2018 r. w Sulechowie.

  Uczniowie, którzy reprezentowali naszą szkołę to:
  Olaf Lewandowski kl. 5b
  Kacper Ptaszyński kl. 4d
  Franciszek Rożek kl. 6c
  Katarzyna Regeńczuk kl. 5a
  Kalina Kasperowicz kl. 5a

   

   
  25.11.2018 19:19 | więcej »
 •  

  W dniach 29 - 31 października obchodziliśmy Dni Zdrowia pod hasłem ,,Żyj zdrowo i kolorowo ze Szkołą na Widelcu". W ramach Ogólnopolskiego Programu Dobrze Jemy Ze Szkołą Na Widelcu, uczniowie klas I - III wzięli udział w warsztatach o charakterze kulinarnym. Zajęcia wzbogacone zostały o filmy i materiały otrzymane od organizatora programu.

  Podczas pierwszego dnia pod hasłem Czysta woda zdrowia doda, uczniowie wspólnie z wychowawcami omówili znaczenie zdrowego odżywiania w prawidłowym rozwoju człowieka i zapobieganiu chorobom oraz wykonali wodę smakową z wykorzystaniem owoców sezonowych i ziół. Napój okazał się doskonały do ugaszenia pragnienia po większym wysiłku fizycznym i umysłowym. W kolejnym dniu pod hasłem Owocowy zawrót głowy, uczniowie wykonali pożywne śniadanie, do którego użyli ulubionych bakalii, owoców i jogurtu, a także smaczne koreczki i sałatkę owocową. Podczas ostatniego dnia  W zdrowym ciele zdrowy duch, starsi i młodsi wspólnie bawili się i ćwiczyli przy znanych i ulubionych piosenkach.

  Uczniowie klas IV - VIII zaprezentowali plakaty promujące zdrowy styl życia. Wyróżnione zostały następujące klasy: 4a, 6c, 7b. W czasie Dni Zdrowia młodsi i starsi uczniowie zachęcali rówieśników, rodziców i personel naszej szkoły do zdrowego odżywiania, częstując wszystkich chętnych smakową wodą, jogurtami, owocowymi koreczkami i kolorową owocową sałatką, wykorzystując do tego produkty ufundowane przez Radę Rodziców. Wszystkim dziękujemy i zachęcamy do odwiedzania strony programu www.dobrzejemy.szkolanawidelcu.pl

  Organizatorzy:
  Jagoda Kramarek, Małgorzata Jarlaczyk
  Anna Jasinowska, Dorota Wojtalewicz

  14.11.2018 07:04 | więcej »

 • W ramach realizowanego w  naszej szkole Programu profilaktyczno-wychowawczego z zakresu zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży, uczniowie klas VI-VII uczestniczyli w warsztatach na temat "Zapobiegania nałogom i uzależnieniom" i "Agresja - przyczyny, skutki, sposoby reagowania" przeprowadzonych przez specjalistę pana Andrzeja Draszawkę z Biura Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom w Zielonej Górze.

  Pan Andrzej w bardzo interesujący sposób starał się pokazać młodzieży świat rzeczywisty, tak jak wygląda, a nie jak przedstawiają go media i Internet. Uświadomił również uczniom i przytoczył na to wiele przykładów, że każdy może osiągnąć coś w życiu, o ile tego bardzo pragnie i stara się konsekwentnie i wytrwale dążyć do obranego celu w sposób świadomy, będąc wolnym od różnego rodzaju używek i uzależnień.

   
  13.11.2018 06:49 | więcej »

 • W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości dnia 6 listopada 2018 w szkole odbyły się biegi sztafetowe klas 100x100. Podczas zajęć wychowania fizycznego uczniowie w aktywny sposób uczcili to ważne dla nas wszystkich święto.
   
  13.11.2018 22:28 | więcej »

 • W ramach obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości nauczyciel historii Tomasz Kaźmierczak zaproponował oddanie hołdu pochowanym na zielonogórskim cmentarzu powstańcom wielkopolskim. Okazuje się, że na naszej nekropolii spoczywa ich kilkudziesięciu, a groby niektórych z nich są mocno zaniedbane.

  29 października uczniowie naszej szkoły udali się na cmentarz, gdzie w pierwszej kolejności przy obeliskach upamiętniających wydarzenia z najnowszej historii Polski uczcili pamięć bohaterów i pomordowanych. Następnie, korzystając z mapki użyczonej przez pana Mieszka Kamińskiego z Towarzystwa Przyjaciół Powstania Wielkopolskiego, odszukali kilka grobów powstańców, uporządkowali je i zapalili znicze. W czasie pobytu na cmentarzu posprzątali również bardzo zaniedbany fragment sektora dziecięcego. Mimo chłodu i niezbyt przyjemnej aury wszyscy z dużym zapałem zaangażowali się w działania. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa stanie się tradycją kultywowaną przez naszą młodzież w również następnych latach.
   

  13.11.2018 22:34 | więcej »

 • Dnia 25 października odbyły się wybory do władz Samorządu Uczniowskiego klas IV-VIII, które poprzedzone były kampanią wyborczą. Czworo kandydatów: Maria Harmak (8d), Klaudia Kaczmarek (7a), Piotr Regeńczuk (7c) i Julian Vorkadi (7b) starali się przekonać do siebie uczniów na różne sposoby. Były plakaty, hasła wyborcze, koszulki, a nawet słodki poczęstunek. 
  Odbyła się również debata wyborcza z udziałem przedstawicieli klas. Podczas debaty kandydaci przedstawili się w krótkich filmikach, a następnie odpowiadali na pytania konkretne pytania publiczności. Przedstawili swoje pomysły, sposób rządzenia i możliwości wprowadzenia zmian. Po debacie nastała cisza wyborcza i uczniowie mieli czas na podjęcie decyzji na kogo zagłosować. 
  Po wyborach i przeliczeniu głosów przez komisję wyborcza okazało się, że nową przewodniczącą została Klaudia Kaczmarek (7a). Julian wyprzedził Piotra zaledwie o kilka głosów i to on będzie zastępcą przewodniczącej, ale i dla Piotrka znajdzie się miejsce w samorządzie.
  Równocześnie z wyborami do Samorządu odbyły się wyboru na Rzecznika Praw Ucznia. Zostali nimi: pan Krzysztof Przewoźny (nauczyciel) i Eryk Mika (uczeń). To do nich możecie zwrócić się, gdy macie poczucie, że prawa ucznia nie są przestrzegane. 
  Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim kandydatom, a także całej społeczności szkolnej za udział w wyborach.
  J. Ratajczak, J. Kacprzak, M. Fórmaniak
   


   
  07.11.2018 20:34 | więcej »

 • Z okazji Dnia Edukacji Narodowej rodzice i uczniowie oraz opiekunowie samorządu szkolnego przygotowali wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły wspaniałą niespodziankę. Dzięki nim dzień ten był dla wszystkich niezwykle miły, uroczysty i przyjemny. Oprócz pięknych kwiatów i serdecznych życzeń od uczniów, które zawsze przyjmowane są z ogromną wdzięcznością, nauczyciele mogli inaczej niż zwykle spędzić przerwy. I to była ta przemiła niespodzianka.  Pokój nauczycielski został zupełnie odmieniony – zmienił się w wykwintną kawiarnię. Pośród eleganckich jesiennych dekoracji, przy nastrojowych lampionach i muzyce serwowano kawę, herbatę i przepyszne ciasta upieczone przez rodziców specjalnie na tę okazję. Humory dopisywały wszystkim, było tak miło, że wielu nauczycieli mimo zakończenia lekcji zdecydowało się pozostać jeszcze kilka chwil w pięknej scenerii pokoju nauczycielskiego.
  Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom i uczniom oraz opiekunom samorządu szkolnego za ich zaangażowanie w zorganizowanie tak przyjemnego Dnia Nauczyciela.
  05.11.2018 23:28 | więcej »

 • Dnia 24 października 2018 r.  w Szkole Podstawowej Nr 8 podsumowano XIII Miejski Konkurs Plastyczny pt.:"Jan Paweł II autorytetem w drodze ku przyszłości" Niepodległość Polski w nauczaniu Jana Pawła II "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Ziemi"
  Na konkurs wpłynęło blisko 300 prac. Uczennica z naszej szkoły Nadia Sikorska z klasy1B otrzymała wyróżnienie w tym konkursie.
  Nadii i pani J.Zając pod kierunkiem której powstała wyróżnina praca serdecznie gratulujemy.

   
     
  05.11.2018 10:52 | więcej »

 • 26 września 2018 roku w naszej szkole odbyła się niezwykle ważna uroczystość - pasowanie pierwszoklasistów na uczniów „czternastki”, przygotowana przez opiekunów Małego Samorządu – p. Agnieszkę Twarowską i p. Dorotę Wojtalewicz. 
  O godz.17.00 przy dźwiękach muzyki, w pełnej gali, wystrojone w kolorowe birety wkroczyły wszystkie klasy pierwsze. Dyrekcja szkoły, rodzice i wychowawcy z dumą obserwowali i słuchali, jak pierwszaki wspaniale śpiewają „Mazurka Dąbrowskiego” oraz swoją postawą oddają cześć sztandarowi szkolnemu. Następnie zabawnej, wierszowanej prezentacji klas dokonała p. wicedyrektor Maria Szymczak. Okazało się, że we wszystkich klasach uczniowie dokładają starań, aby zostać jak najlepszymi uczniami. Niektórym marzą się  nie tylko szóstki i piątki, ale nawet dziesiątki! Potem pierwszoklasiści  wspaniałym, wspólnym śpiewem piosenki pt. „Oto ja” udowodnili, że wiedzą, na czym polega rola pilnego ucznia i dobrego kolegi. Wówczas p. dyrektor Jolanta Maria Jasińska, już  bez cienia wątpliwości, mogła przyjąć od uczniów uroczyste ślubowanie i dokonać aktu pasowania. Na potwierdzenie tego ważnego zobowiązania uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy, które potem z dumą prezentowali pozując do zdjęć.
  Uroczystość dostarczyła wszystkim dzieciom i ich rodzicom wielu radosnych przeżyć, niejednokrotnie wzruszeń, a wychowawcom klas powodów do dumy ze swoich wychowanków.  
  Kochane pierwszaki! Cieszymy się, że jesteście uczniami naszej szkoły i życzymy Wam wielu sukcesów.
  11.10.2018 08:12 | więcej »

 • Dzień Chłopaka obchodzony był w naszej szkole w piątek 28 września. Dziewczęta z klasy VII b zadbały o jego wyjątkową oprawę  tak, aby wszyscy przedstawiciele płci męskiej poczuli się uhonorowani. Panowie pracujący w szkole otrzymali czekoladowe babeczki z kawą lub herbatą, a chłopcy cukierki. Do poczęstunku dołączono również serdeczne życzenia. Jednocześnie na długich przerwach przeprowadzono konkurs, w którym dziewczęta głosowały na Najsympatyczniejszego Chłopaka, którym został Julian Vorkadi z klasy VII b. 
  Oczywiście, Dzień Chłopaka obchodzono również bardziej kameralnie – w klasach. Nie zabrakło upominków, wesołych rozmów czy wspólnych wyjść. Oby więcej takich miłych chwil :)

               
  Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego   
  07.11.2018 20:32 | więcej »
 •  
  27 września 2017 r. kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w „Zielonogórskiej Akcji Sprzątania Świata”. W tym roku jej koordynatorem była p. Renata Piotrowicz.
  Uczniowie zaopatrzeni w kolorowe worki do segregacji śmieci i rękawice wyruszyli pod opieką wychowawców w okolice Ogrodu Botanicznego. Ilość zebranych odpadów była naprawdę spora, dlatego też mozemy być zadowoleni, że dołożyliśmy swoją cegiełkę na rzecz czystego środowiska.
   
  01.10.2018 22:50 | więcej »

Aktualności

Kontakt

 • Szkoła Podstawowa nr 14
  Zielona Góra ul. Jaskółcza 66
 • (+68) 325 50 11
  500 795 964 - świetlica

Galeria zdjęć